کاهش هزینه رسید پیامکی با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت ارتباطات

شنبه ، 11 خرداد 1398 ، 08:38

سرپرست شرکت کارت اعتباری ایران کیش گفت: قیمت تمام شده رسید پیامکی از رسید کاغذی بیشتر است و بانک مرکزی و وزارت ارتباطات باید این مشکل را رفع کنند تا به دلیل بحران کاغذ، رسید تراکنش پیامک شود.

پیمان طبری در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به بحران کاغذ در شرکت‌های پرداخت الکترونیک، گفت: رسید کاغذی برای خدمات پرداخت همچنان مورد تاکید بانک مرکزی و شرکت شاپرک است که با توجه به افزایش قیمت بسیار زیاد کاغذ و روند بسیار سخت تامین کاغذ برای دستگاه‌های کارتخوان از سوی شرکت‌های پرداخت الکترونیک، انتظار می‌رود که بانک مرکزی به عنوان رگولاتور در این زمینه تصمیمات لازم را اتخاذ کند و به موضوع رسید پیامکی با همکاری اپراتورهای تلفن همراه  و قیمت پایین رسیدگی کند تا حجم بالای کاغذی که در شبکه پرداخت مصرف می‌شود برای کاهش یافتن  مصرف منابع و عدم ایجاد مشکلات محیط زیستی کاهش پیدا کند.

ضرورت تعامل وزارت ارتباطات و بانک مرکزی برای حل مشکل قیمت رسید پیامکی

سرپرست شرکت کارت اعتباری ایران کیش ادامه داد: رسید پیامکی راهکاری مناسب برای جایگزینی با رسید کاغذی در شبکه پرداخت است اما مشکلی که وجود دارد هزینه بالاتر تمام شده رسید پیامکی توسط اپراتورهای تلفن همراه نسبت به کاغذ مورد استفاده در شبکه پرداخت دارد که در همین راستا باید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانک مرکزی تعاملاتی داشته باشند و بتوانند پیامک را با قیمت مناسب برای ارائه رسید تراکنش در اختیار شرکت‌های پرداخت الکترونیک قرار دهند.

پیش بینی مصرف ۳۰ تا ۴۰ میلیون رول کاغذ برای رسید توسط ایران کیش در سال جاری

وی با بیان اینکه با بررسی‌های انجام شده میزان مصرف کاغذ برای رسید در سال ۹۸  توسط ایران کیش افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: ایران کیش همچون برخی دیگر از شرکت‌های پرداخت الکترونیک با کسب اجازه از بانک مرکزی و شاپرک رسید پذیرنده را اختیاری کرد و اندازه رسید کاغذی نیز در ایران کیش از ۹ سانتی متر با رعایت موارد اعلامی و استاندارد شاپرک به ۵ سانتی متر رسید که مصرف کاغذ را در تعداد بالا کاهش می‌دهد اما موضوع مهمی که وجود دارد در سال جاری حجم تراکنش‌ها افزایش خواهد یافت و بر همین اساس نیز انتظار داریم که ۲۰ میلیون رول کاغذ مصرفی ایران کیش در سال گذشته به ۳۰ تا ۴۰ میلیون رول کاغذ در سال جاری افزایش داشته باشد.

کاهش ۳۰ درصدی مصرف کاغذ با اختیاری شدن رسید اول تراکنش

طبری درباره اختیاری شدن رسید  کاغذی اول تراکنش دستگاه‌های کارتخوان که هم اکنون به صورت اجباری چاپ و ارائه می‌شود، گفت: هزینه کاغذ بالا است و باید صرفه جویی کرد؛ اختیاری شدن رسید کاغذی اول تراکنش راهکار خوبی است اما به صورت موقت  می‌تواند در شبکه پرداخت بالغ بر ۳۰ درصد میزان مصرف فعلی کاغذ را کاهش دهد.

چالش تامین دستگاه کارتخوان به دلیل افزایش قیمت ارز

سرپرست شرکت ایران کیش در خصوص دستگاه‌های کارتخوان، گفت: افزایش قیمت ارز روند تامین و واردات دستگاه‌های کارتخوان را با مشکل مواجه کرده اما در سال گذشته منابعی برای خرید دستگاه‌ها صرف شد و امسال از این تجهیزات برای نوسازی ناوگان پرداخت علاوه بر تعمیر دستگاه‌های فرسوده قابل تعمیرات استفاده خواهیم کرد؛ موضوع بازرسی دستگاه‌ها نیز همواره در شرکت وجود داشته و دستگاه‌های کم کارکرد در اولویت افراد با تراکنش بالا خواهد بود و دستگاه‌های فرسوده و با طول عمر بالا برای تعداد تراکنش‌های پایین‌تر استفاده می‌شود تا از منابع شبکه به درستی استفاده شود.

کارتخوان‌های مونتاژی صرفه اقتصادی خاصی نسبت به مدل‌های وارداتی ندارد

وی تاکید کرد: تامین دستگاه‌های کارتخوان به صورت خرید از شرکت‌های فعال در داخل صرفه اقتصادی خاصی نسبت به واردات دستگاه‌های با کیفیت و دارای استانداردهای مورد نیاز اعلامی توسط رگولاتور را ندارد؛ در واقع آنچه که در ایران به صورت مونتاژ انجام می‌شود، ۱۰ تا ۱۵ دلار ارزانتر از قیمت تمام شده یک کارتخوان تمام وارداتی است از سویی دیگر شرکت‌ها برخی مدل‌هایی از دستگاه کارتخوان با برندهایی را نیاز دارند که در داخل مونتاژ نمی‌شود و باید از طریق واردات وارد کشور شود تا در شبکه پرداخت مورد استفاده قرار گیرد.

► چه راهکارهایی برای جلوگیری از پرداخت چک وجود دارد؟
فرصت اشتغال در کدام کشور اروپایی بیشتر است؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

حدود 93 درصد از تسهیلات بخش کشاورزی از منابع بانک کشاورزی است

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت:حدود93 درصد از کل تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی از محل منابع بانک کشاورزی است.


معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت:حدود93 درصد از کل تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی از محل منابع بانک کشاورزی است.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از روابط عمومی و همکاری های بین الملل بانک کشاورزی ، دکتر عبدالمهدی بخشنده در گردهمایی تولید کنندگان بزرگ بخش کشاورزی  با اعلام مطلب فوق، از همکاری بانک کشاورزی در پشتیبانی از طرح های بخش کشاورزی تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه در قوانین مصوب کشور و برنامه های پنجم وششم توسعه مقرر شده است بانک های غیر تخصصی نیز حداقل 15درصد منابع خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهندافزود: بر اساس گزارش های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال 1397  به میزان 8.2درصد از منابع بانک های  غیر تخصصی به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است.

بخشنده در تشریح استراتژی های وزارت جهاد کشاورزی به ایجاد زنجیره های ارزش در بخش کشاورزی،کشت گلخانه ای،گیاهان دارویی،شیلات وآبزیان،توسعه کشاورزی قراردادی اشاره و خاطرنشان کرد:سعی کردیم دارایی ها وتسهیلات را به این سمت سوق بدهیم.

وی اضافه کرد:درسال گذشته سهم بخش کشاورزی از اشتغال کشور افزایش یافته است که این موضوع نشان دهنده  وجود ظرفیت های بالایی در این بخش است.


بنر
بنر