روابط اقتصادی ایران و ارمنستان توسعه پیدا می کند
چهارشنبه ، 12 تیر 1398 ، 14:11

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرگزاری تسنیم، "رضا اردکانیان" در نشست پایانی شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان با تاکید بر اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان بر توسعه روابط با تمامی کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه و منطقه استوار است، ادامه داد: یقیناً روابط خوب سیاسی دو کشور جمهوری اسلامی  ایران و جمهوری ارمنستان موجب می‌شود که هم‌گرایی بیشتری نیز در کشورهای منطقه ایجاد شود.

وی افزود: شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان در شرایطی برگزار می‌شود که روابط دوکشور همسایه، بسیار دوستانه و در سطح عالی است، اما پتانسیل همکاری‌های اقتصادی ما بسیار بیشتر از حجم کنونی است و متناسب با روابط صمیمانه دو کشور دوست و همسایه با آن سابقه تاریخی و پیوندهای مستحکم اجتماعی دو ملت نمی‌باشد.
رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان تاکید کرد: در نتیجه ما به عنوان مسئولان کمیسیون مشترک دو کشور وظیفه خطیری در به بار نشاندن این ظرفیت‌ها و گسترش روابط در تمامی ابعاد بر عهده داریم.

اردکانیان یادآور شد: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران از زمان برعهده گرفتن مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان از اجلاس دهم به بعد، برنامه‌ریزی و تلاش فراوانی برای توسعه همکاری‌های دو کشور به عمل آورده تا با همکاری دیگر دستگاه‌های ایرانی و به واسطه موقعیت کشور ارمنستان در جغرافیای سیاسی منطقه اوراسیا و استعدادها و ظرفیت‌های این کشور، هرچه سامان‌مندتر موضوعات توافق شده در خلال اجلاس کمیسیون‌های مشترک را پیگیری و عملی نماید.


وزیر نیرو اضافه کرد: در همین راستا تاکنون اقدامات مثبتی از قبیل اجرای خط سوم انتقال برق، تفاهم برای ایجاد کریدور چهار جانبه برق شمال- جنوب، توافق برای همکاری در زمینه کریدور جاده‌ای و ریلی، توسعه همکاری‌های بهداشتی، هماهنگی برای برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد تجاری-اقتصادی، توسعه همکاری‌های گمرکی، فرهنگی و علمی و پژوهشی را به عمل آورده است.

وی تصریح کرد: اجلاس کمیسیون‌های مشترک فرصت بسیار مغتنمی فراهم می‌آورد تا بر اساس آن نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و ارمنی گردهم آمده و با طرح نیازها، مشکلات و ظرفیت‌ها به مذاکره بپردازند و در نهایت به اشتراک نظر برای همکاری دست یابند.

اردکانیان تاکید کرد: بدیهی است که انتظار مردم و مسئولان دو کشور از این گردهمایی‌ها و نشست‌ها، افزایش میزان مراودات اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی و در یک کلام پیشرفت و توسعه روابط است. در همین راستا توصیه اکید دارم تا با برگزاری نشست‌های پیگیری توافقات، مشکلات و موانع سد راه تفاهم‌ها را مرتفع کنیم و زمینه اجرای آنها را فراهم آوریم.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان تاکید کرد: مطمئنا برگزاری منظم اجلاس کمیسیون مشترک و تبادل دیدارها، ضمن تحکیم روابط سیاسی و فرهنگی، تاثیر مثبتی در رشد همکاری‌های اقتصادی، شناخت فرصت‌های کاری و زمینه‌های سرمایه‌گذاری، افزایش مراودات تجاری و رفع موانع احتمالی بین دو کشور دوست و همسایه خواهد داشت.

اردکانیان خاطرنشان کرد: باید از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی میان دو کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کرد تا تراز تجاری دو کشور سرعت و رشد مضاعف را تجربه کند.

وزیر نیرو گفت: کشور ارمنستان از دیدگاه ما جایگاه متمایزی در اتحادیه اوراسیا دارد و من از همکاران خود در وزارت صنعت و معدن و تجارت می‌خواهم مذاکرات و توافق‌های خود با همتایان ارمنی در این حوزه را با اهتمام ویژه‌ای دنبال کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با تدبیر و اهتمام جدی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی دو کشور از این فرصت مناسب برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و رشد تجارت بین دو کشور بهره کافی را ببریم و شاهد ارتقا کمی و کیفی همکاری‌های دو کشور دوست و همسایه باشیم.

► عامل اصلی گرانی سیب زمینی چیست؟
چه میزان کالای اساسی در بنادر ایران موجود است؟ ◄

 
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
خرید بلیط هواپیما
ایمیل مارکتینگ

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد

افراد حاضر

ما 257 مهمان آنلاین داریم