افتتاح استارت آپ‌های معدنی

چهارشنبه ، 13 شهریور 1398 ، 13:27

گسترش‌نیوز: غریب پور که در نخستین نشست هم اندیشی با هیات مدیره جدید انجمن (علمی) مهندسی معدن سخن می‌گفت، پس از ارائه گزارش انجمن از وضعیت بهره‌وری و عملکرد بخش معدن در جهان، تصریح کرد: با توجه به رویکرد این انجمن، "بنچ مارکینگ" (مقایسه با صنایع مشابه و الگوبرداری) بر روی شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران ضرورت دارد. وی تاکید کرد: زمانی که بنچ مارک بر روی شرکت‌های ایرانی انجام گیرد، مقایسه دقیق تری از وضعیت خود در اکتشاف، تولید و بهره‌وری، کاهش نرخ تمام شده و مصارف انرژی به ویژه در حوزه آسیا به‌دست می‌آید. رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: اکنون که دنیا به سمت معدنکاری دیجیتالی و هوشمند گام برداشته باید بتوایم آینده‌ای متناسب با شرایط کنونی برای کشورمان ترسیم کنیم. کمیته مشترک وی با اشاره به اینکه ایمیدرو برنامه به روز آوری استراتژی را پیش رو دارد، از انجمن علمی مهندسی معدن خواست که با ایجاد کمیته‌ای مشترک با ایمیدرو، در نشست‌های مربوط به بازنگری و تدوین استراتژی جدید ایمیدرو شرکت کنند. غریب پور گفت: بنچ مارک را می‌توان با شرکت‌های نمونه و بزرگ معدنی و صنایع معدنی ایران آغاز کرد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین از اقدامات و همکاری متقابل هیات مدیره پیشین انجمن مهندسی معدن تشکر کرد و اظهارکرد: درحال‌حاضر تفاهمنامه هایی با دانشگاه‌های امیر کبیر، تهران، شریف و همچنین جهاد دانشگاهی داریم و در این راستا طرح هایی برای رفع نیاز بخش معدن و صنایع معدنی تعریف و اجرایی شده است. محل استارت آپ ها، به زودی افتتاح می‌شود غریب پور ادامه داد: از ۱۷۰ طرح پیشنهادی، ۳۰ پروژه برای برطرف شدن نیازهای صنایع فولاد مشخص شده است. وی یکی از اولویت‌های این سازمان را تمرکز بر نوآوری و ایده‌های خلاقانه در بخش معدن (اینوماین) ذکر کرد و افزود: به زودی محلی که با همکاری دانشگاه امیرکبیر برای استارت آپ‌های معدنی تعیین شده، معرفی و افتتاح می‌شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطر نشان کرد: برنامه جدید ۳۰۰ هزار کیلومتر مربعی اکتشاف که با همکاری بخش خصوصی و کنسرسیوم مربوطه انجام می‌شود، نقطه‌ای مناسب برای توسعه همکاری‌های دو جانبه خواهد بود. علاوه بر آن طرح شناسایی، احیا و فعال‌سازی معادن نیز از موضوعات مورد علاقه ما برای همکاری با این انجمن است. غریب پور تاکید کرد: در حوزه سرمایه‌گذاری نیز با جذب منابع از بخش خصوصی و همچنین به کارگیری ابزارهای جدید تامین مالی، در صدد کاهش اتکا به سیستم دولتی و نظام بانکی هستیم. احمد رضا صیادی رئیس انجمن مهندسی معدن در این نشست، ضمن بیان اینکه ترکیب تخصصی این نهاد شامل همه زمینه‌های زنجیره معدن از زمین شناسی، اکتشاف‌، استخراج و بهره‌برداری و صنایع معدنی است، گفت: دانشکده‌های معدنی ایران از بین ۵۰۰ دانشگاه شناخته شده جهان، در رتبه ۳۰ تا ۷۵ قرار دارند

تاثیر توسعه یافتگی کشور بر معدن صیادی به ارائه گزارشی از وضعیت معادن جهان و نقش فناوری نوین، اشاره و تاکید کرد: به طور کلی تحقیقات نشان داده، بازیگران معدن در حوزه اکتشاف‌، استخراج و بهره‌برداری ‌تابع نظام توسعه یافتگی کشور متبوع خود هستند. این عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تهران افزود: تقسیم کار معدنی در یک ۴ ضلعی سازمان‌های زمین شناسی، دولت ها، ماژورها (سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ) و جونیورها (شرکت‌های کوچک) انجام می‌گیرد. وی، رقابت شرکت‌ها معطوف به کاهش هزینه‌ها و نرخ تمام شده ذکر کرد و اظهارکرد: یکی از ریسک‌های بزرگ در این بخش مربوط به روش‌های بهبود و بهره‌وری است و تغییرات زیادی در این مسیر انجام شده است. رئیس انجمن مهندسی معدن تاکید کرد: عملکرد شرکت‌ها نشان داده، هر زمان نرخ مواد معدنی افزایش یافته نرخ بهره‌وری کاهش یافته است و شرکت‌ها تمرکز کمتری بر روی این شاخص بوده است. وی ادامه داد: در دوره رونق، تولید و حاشیه سود افزایش می‌یابد اما به سبب برخی عوامل همچون جذب نیروهای غیرمتخصص، بهره‌وری با افت همراه می‌شود. صیادی یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری را استفاده از معدنکاری هوشمند، دیجیتالی و رباتیک ذکر کرد وگفت: امروزه شرکت‌های بزرگ در حال استفاده روزافزون از فناوری‌های جدید هستند. تغییرات از اتاق سرد مدیران وی تاکید کرد: تغییرات فکری که منجر به تغییرات تکنولوژکی می‌شود باید از اتاق سرد مدیران – به عنوان سیاستگذار- تا کف داغ معادن- به عنوان بخش اجرایی- انجام گیرد. صیادی، نقش آموزش و پژوهش در این زمینه را به عنوان راهکاری مناسب برای استفاده از روش‌های نوین دانست و گفت: این امر نیازمند ارتباط سازمان یافته با سازمان‌ها و نهادهای تصمیم گیر است. در این نشست امید اصغری نایب رئیس انجمن نیز خواستار همکاری دوجانبه در موضوع انتشار کتب علمی به عنوان منابع، شد. علاوه بر این دیگر اعضای هیات مدیره انجمن مهندسی معدن به بیان نقطه نظرات خود برای توسعه همکاری با ایمیدرو پرداختند.

► واکنش وزیر صمت به شایعه آزادسازی واردات خودرو
بانک تجارت قهرمان سومین دوره مسابقات فوتبال شبکه بانکی ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر