ارزش پول ملی ایران چگونه ۴۰ درصد افزایش یافت؟

سه شنبه ، 23 مهر 1398 ، 13:48

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پول و تجارت، افزایش ارزش پول ملی مسئله‌ای است که این روزها مورد بحث قرار گرفته است. رئیس جمهوری نیز روز گذشته در نشست خبری بار دیگر بر این موضوع تاکید و اعلام کرد که نرخ ارز از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است، همچنین طبق آمار بانک مرکزی مهرماه امسال نسبت به مهرماه سال قبل حدود ۴۰ درصد به ارزش پول ملی افزوده شده است. رئیس‌جمهوری این آمار را در حالی به نقل از بانک مرکزی ارائه کرده که دکتر همتی نیز در گزارشی بر این موضوع صحه گذاشته و اعلام کرده است: «نسبت به یکسال پیش، پول ملی ۴۰ درصد تقویت شده و رشد تورم مهار گشته و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است؛ البته مردم به خصوص اقشار با درآمدهای پایین و حقوق ثابت، سختی زیادی را تحمل کرده و می‌کنند؛ لیکن، این روزها، طلیعه پیروزی مقاومت مردم بیش از همیشه آشکار شده است.»

ارزش پول ملی هر کشوری را به نسبت نرخ طلا یا سایر ارزهای جهانی می‌سنجند و با توجه به سهم بالای دلار در اقتصاد جهانی و ذخیره ارزی کشورها، برای تعیین ارزش پول ملی کشورها، معمولا نرخ برابری آن با دلار را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. بررسی روند نرخ ارز در یک‌سال اخیر نشان می‌دهد که از مهرماه سال گذشته که نرخ ارز ۱۹ هزار تومان بوده تا امروز که ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان است، ارزش پول ملی بیش از ۴۰ درصد تقویت شده است؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که در طول این یک سال شاهد کاهش ۴۰ درصدی نرخ ارز بوده‌ایم.

بعد از انتخاب دکتر همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، از مرداد ماه سال گذشته تحت تاثیر اقدامات بانک مرکزی از جمله کنترل صرافی‌ها، سامانه سنا و نیما، ممنوعیت صادرات ریالی، کنترل واردات بدون انتقال ارز، محدودیت تراکنش‌های بانکی، جمع‌آوری چک‌های تضمینی در گردش، محدودسازی کارت‌خوان‌ها در خارج کشور، و … به‌تدریج نرخ‌ها از ۱۹ هزار تومان در مهر ۹۷ به زیر ۱۲ هزار تومان در مهرماه امسال کاهش یافت. البته یکی از عوامل امیدوارکننده در این میان ثبات نرخ ارز در کانال ۱۱ هزار تومان طی ماه‌های گذشته است که این ثبات در کنار سایر اقدامات مانند کنترل نقدینگی می‌تواند شرایط کشور را به سمت کاهش نرخ تورم سوق دهد. این در حالی است که نشانه‌های کاهش تورم درحال‌حاضر نیز به چشم می‌خورد و طبق گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای شهریور ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۶، ۶ واحد درصد کاهش یافته است که معمولا این نرخ همراستا با تورم سالیانه است و می‌تواند چشم‌انداز کاهش نرخ تورم را برای ماه‌های آتی ایجاد کند.

► قیمت خرید سیب صنعتی ‌۸۰۰ تومان
با گران کردن بنزین موج جدید تورمی ایجاد نکنید! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر