بنر

آغاز جنگ یا پایانش؛ انتقام سخت گرفته شد؟

چهارشنبه ، 18 دی 1398 ، 10:55
آیا درگیری‌های نظامی ایران و آمریکا به پایان یافته یا موج جدیدی از حملات در راه است؟

پیام توییتری ترامپ حاکی از این است که آمریکا علاقه‌ای به افزایش درگیری‌ها ندارد. رئیس جمهور آمریکا بعد از حملات بامدادی موشکهای بالستیک ایران با لحنی که حکایت از این دارد که پیام ایران را دریافته نوشت" همه چیز خوب است".

به گزارش بانکی به نقل از خبر فوری، بامداد امروز چند موشک بالستیک ایرانی به پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق حمله کردند. در حالی که ترامپ مدعی است هیچ کس در این حملات آسیب ندیده، برخی منابع داخلی تاکید دارند که چند ده نفر در این حملات کشته شده اند.

این حمله در پی ترور شهید قاسم سلیمانی و شهید المهندس و با نام "انتقام سخت" گرفته شد. حالا این پرسش مطرح است که ایا این پروسه انتقام گیری تمام شده است ؟
در حالیکه برخی منابع در داخل از این می‌گویند که این حملات اولین مرحله از پروسه انتقام گیری ایران است اما لحن پیام محمد جواد ظریف(وزیر امور خارجه ایران) به نحوی است که نشان می‌دهد گویا ایران به هدفش رسیده و دیگر قصد ادامه حملات خود را ندارد. او در توییتر نوشت: "انجام شد و تمام شد". ظریف همچنین توییت کرد که ایران قصد جنگ با هیچ کشوری را ندارد اما باید از خودش در برابر حملات دفاع کند.

در همین حال، پیام توییتری ترامپ نیز حاکی از این است که آمریکا علاقه ای به افزایش درگیری ها ندارد. رئیس جمهور آمریکا بعد از حملات بامدادی موشکهای بالستیک ایران با لحنی که حکایت از این دارد که پیام ایران را دریافته نوشت" همه چیز خوب است". او مدعی شد که هیچ کس در حملات امروز آسیب ندیده و اعلام کرد که به زودی نظر رسمی خود را در این باره اعلام می‌کند.

در همین حال، برخی سیاستمداران در داخل آمریکا از این گفته اند که دیگر به ترامپ اجازه نمی‌دهند که بدون اجازه کنگره وارد جنگ با ایران شود. جو بایدن(رقیب انتخاباتی ترامپ) گفته است که ترامپ قدرت و اختیار لازم را برای تصمیم گیری و اجرای حملات نظامی علیه ایران ندارد. بسیاری از دموکراتهای کنگره و از جمله نانسی پلوسی(دشمن درجه اول ترامپ) هم بر این امر تاکید کرده اند که کنگره مجوز آغاز یک جنگ طولانی را به ترامپ نخواهد داد.

در همین حال، وبگاه دِ ویک، از این گفت که ممکن است درگیری ایران و آمریکا منجر به جمگ جهانی سوم شود اما باید یک سری اتفاقات بیفتد تا این امر به وقوع بپیوندد. این وبگاه تاکید کرد که در صورت دخالت قدرتهای بزرگی مانند چین و روسیه این اتفاق می‌افتد اما در صورت کنار کشیدن آنها از مسائل منطقه بعید است اتفاق خاصی رخ دهد.

در عین حال، سی ان ان آمریکا بعد از حوادث بامداد امروز ضمن اعلام این نکته که حملات به عین الاسد از اولین درگیری‌های مستقیم بین ایران و آمریکا بود(و اولین حمله مستقیم نظامیان یک کشور به پایگاه آمریکا در عراق)، تاکید کرد که اگر آمریکا به این زد و خوردها پایان دهد و در پی پاسخ جدید به پاسخ ایران بر نیاید احتمالا درگیری‌ها به اتمام می‌رسد.

سی ان ان همچنین اشاره دارد که ادامه این روند توسط ترامپ می‌تواند حیات سیاسی او را دگرگون کند چرا که او در آستانه مواجهه با دو رویداد کلیدی است: استیضاح و انتخابات 2020. هر گونه اشتباهی توسط او می‌تواند حیات سیاسی او را پایان دهد. ضمن اینکه او بارها نشان داده که نه توانایی ماجراجویی در جهان را دارد و نه علاقه ای به این کار دارد. بنابراین، شاید ترامپ ترجیح دهد به جای پاسخ مستقیم، صرفا با برخی توییتهای تهدید آمیز این روند را پایان دهد. در این صورت می‌توان چنین فرض کرد که شاید درگیری ایران وآمریکا در منطقه از این گسترده تر نشود.

در همین راستا، شبکه خبری فاکس نیوز نیز که همسو با سیاست‌های رئیس جمهور آمریکاست با اشاره به انتقام موشکی ایران تاکید کرد که این بزرگترین آزمون ترامپ است و آزمون بسیار دشواری هم هست.می‌دانید که ترامپ با شعار پایان دادن به جنگ روی کار آمد، به همین دلیل باید دید که اکنون اوضاع را تا کجا و چطور پیش می‌برد. ما در سال انتخابات قرار داریم و این رخداد می‌تواند تبعات گسترده‌ای داشته باشد. این امر نشان از این دارد که فاکس نیوز نیز علاقه ای به پاسخ ترامپ ندارد.

البته نباید فراموش کرد که این فقط وجهی از قضیه است. باید دید که مقامات ایران چه تصمیمی خواهند گرفت و آیا در پی افزایش ضربات خود به آمریکا و حملات بالستیکی خود خواهند گرفت یا نه؛ اقدامات نظامی خود را در همین حد نگه می‌دارند. این امری است که فعلا پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد.
اکنون باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

► راهنمای جامع نگارش رپورتاژ آگهی
بهترین آژانس مسافرتی جهت رزرو تور در نوروز 99 ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر