بنر

راهکار نماینده مجلس برای جبران کسری بودجه

يكشنبه ، 29 دی 1398 ، 15:05

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از مهر، محمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره لزوم مقابله با فرارهای مالیاتی در کشور، اظهارکرد: مالیات به عنوان تکلیف در همه کشورها شناخته شده است و اشخاصی که از درصد مشخصی بیشتر درآمد دارند، درصدی از آن را باید به دولت بابت فراهم کردن زمینه کسب درآمدشان بپردازند تا خرج نیازهای عمومی شود. در برخی کشورها دولت تا ۷۰ درصد از درآمدها را به عنوان مالیات دریافت می‌کند اما در کشور ما این رویه از قدیم ضعیف بوده است.

بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد محقق نشد

پورمختار با بیان اینکه به دلیل محدودیت‌های ارزی باید تولید و توان داخل اتکاء کنیم، گفت: این انتظاری است که از گذشته وجود داشته و دولت‌ها مکلف بودند داخلی‌سازی کنند و وابستگی مخصوصاً در کالاهای استراتژیک به خارج را کاهش دهند. اما به دلایل مختلف این مهم محقق نشده است. علاقمندی به واردات، راحتی تهیه کالاها از خارج و از طرفی موانع هفتاد خان بر سر تولید از جمله دلایل به شمار می‌روند. وی خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم مجلس و دولت موانع تولید را بردارند تا بحث تولید داخلی با اقبال بیشتری روبه‌رو شود؛ برای تحقق این امر دولت باید نیازهای خود را عرضه کند تا دانشگاه و شرکت‌های دانش‌بنیان به آن پاسخ دهند.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس در مورد بودجه ریزی متناسب با عملکرد دستگاه‌ها، گفت: از دو سال قبل دولت اعلام کرد که بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد خواهد بود ولی اجرایی نشد. چون ساختار بودجه ما معیوب است و توقع است که هر سال به بودجه دستگاه‌ها برای تأمین نیازهای اجتناب ناپذیرشان از جمله حقوق و دستمزدها افزوده شود. در واقع بودجه‌ها مبتنی بر عملکردها نیست، هرچند که گزارش آن را می‌دهند. بالاخره به هر کسی پولی بدهند هزینه می‌کند ولی هزینه باید واقعی، به جا و بر اساس برنامه باشد که البته هیچ کدام از این موارد به آن مفهومی که انتظار می‌رفت، محقق نمی‌شود که امیدواریم در بودجه ۹۹ این موضوعات لحاظ شود.

► تولید روزانه هایما تا بهمن به ۸۰ دستگاه می رسد
کاهش وام مسکن نسبت به سال گذشته ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر
بنر