بنر

اختلاف نظر ۴ سازمان بر سر ذرت های آلوده

چهارشنبه ، 30 بهمن 1398 ، 14:39

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از خبرگزاری تسنیم، مهدی میراشرفی،صبح امروز در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: تسهیل راههای تجارت میتواند منجر به افزایش سهم ایران در تجارت دنیا شود بنابراین باید با داشتن نقشه تجاری از قرن فعلی که قرن آسیا است استفاده کنیم. رئیس کل گمرک ایران افزود: از مجموع 45 هزار میلیارد دلار تجارت ایران بیش از 90 درصد حمل و نقل دریایی است و کشورهایی که به آب‌های آزاد راه دارند، امکان بالقوه و عجیبی در بهره از تجارت خارجی دارند. همچنین در دهه 40 آنکتاد اعلام کرد که با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران دارای بخت جغرافیایی است و چند هزار کیلومتر مرز آبی دارد. وی ادامه داد: بنابراین همان زمان آنکتاد به ایران پیشنهاد داده که باید در بندرعباس منطقه‌ای ایجاد شود که ترانزیت بار را به عهده گرفته و در مرکز کشور نیز شهر فرودگاهی ایجاد کند تا بتواند ترانزیت مسافر داشته باشد.

میر اشرفی تصریح کرد: در 11 ماهه 39 میلیارد دلار صادرات و 40 میلیارد دلار کالا وارد شده است، این در حالی است که تنها کشوری که دو کریدور شمال-جنوب و شرق- غرب در آن قطع می‌شود ایران است و باید از این موقعیت به نفع تجارت خارجی کشور استفاده کرد. وی با بیان اینکه هزینه هر یک روز معطلی محموله از جایی که تولید می‌شود تا زمان ترخیص، معادل یک درصد قیمت تمام‌شده است: گفت: هر چقدر معطلی در گمرکات بیشتر باشد، هزینه تجارت را بالا برده‌ایم؛ این در حالی است که گمرک ایران دیتای قبل از حمل، دیتای حین حمل و نه اینکه کالاهای مرتبط وارداتی در زمان رسیدن به گمرک در اختیار ندارد. به گفته وی، در حال حاضر با توجه به قطعی سوئیفت و ال سی، اطلاعات اندک هم در اختیار گمرک قرار نمی‌گیرد.بر همین اساس بالای 150 میلیون تن صادرات در یازده ماهه صورت گرفته است؛ آن هم سخت‌ترین شرایط را برای صادرات کالا داریم. رئیس کل گمرک با بیان اینکه شرایط برای صادرات شرایط فوق حاد است، گفت:صادرات نیز 4 برابر واردات است؛ این در حالی است که باید فعالیت‌های گمرکی را هم تا حد امکان الکترونیکی کرد.

میراشرفی در خصوص ذرت‌های آلوده گفت: یکی از عوامل اصلی این کار قوای تقنینی کشور هستند؛ چراکه در دنیا هر امر واحد یک مرجع واحد دارد و اگر بحث سلامت در کشور دنبال می‌شود، باید یک مرجع هم بررسی کند؛ در حالی که در حوزه ذرت‌های آلوده چهار سازمان اعمال نظر می‌کنند که بعضاً اختلاف نظر هم دارند. وی افزود: تعدد قوانین و مقررات معضل اصلی تجارت خارجی است؛ ضمن اینکه اتوماسیون نیز باید انجام شود؛ چراکه جعل در زمان کاغذبازی رخ می‌دهد.گمرک تحت بدترین آماج حملات از سوی وبسایت‌هایی قرار گرفته که چرا گمرک به دنبال واردات خودروهای لوکس و کالاهای غیرضروری است. میر اشرفی ادامه داد: ما فقط به دنبال این هستیم که اگر حقوق مکتسبه‌ای ایجاد و کالایی ثبت سفارش شده است، مسیر طبیعی خود را طی کند؛ در حالی که واردکننده نیز گناهی ندارد که وقتی کالا به گمرک رسیده، اولویت ثبت سفارش آن کالا از دو به چهار تغییر یافته است.

► ورود نقدینگی جدید چه تاثیری بر بازار سرمایه دارد؟
تاکسی‌ها ۴۰۰ لیتر بنزین می‌گیرند؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر