نگرانی درباره ورود چای سنواتی دیگر کشورها به ایران

چهارشنبه ، 30 بهمن 1398 ، 14:51

به گزارش بانکی دات آی آر حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: در سال جاری بیش از128 هزار تن برگ سبزی چای تولید و خریداری شده و میزان تولید چای خشک 28 هزار و 500 تن چای است. وی افزود: کارخانجات چای بعد از مشکلاتی که در سال های گذشته برای رقابت با چای خارجی داشته اند در سال های جاری با افزایش کیفیت محصولاتشان با چای خارجی رقابت می کنند که این امر باعث ترس وارد کنندگان شده است. رئیس سازمان چای کشور ادامه داد: استقبال از خرید چای ایرانی در بازار افزایش یافته و ذائقه مردم به مصرف این محصول آشنا شده است. جهانساز با بیان اینکه مصرف چای در کشورمان حداکثر 80 هزار تن است اظهار داشت: وارد کنندگان میزان مصرف چای را در کشور 130 هزار تن اعلام می کنند تا بتوانند محصولی بیشتری را وارد کنند.

وی افزود: در سال‌های اخیر میزان واردات چای به کشورمان بیش از 52 هزار تن نبوده است اما در سال گذشته که ارز 4200 تومان به واردات این محصول اختصاص یافت 63 هزار تن چای خشک به کشورمان وارد شد. رئیس سازمان چای اظهار داشت:در سال جاری چای ایرانی سهم بیشتری از بازار داخلی را گرفته است و 30 درصد مصرف بازار را تأمین می‌کند. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط اقلیمی کشور هیچ سم و آفتی در باغات شمال کشور نداریم که نیازمند سمپاشی باشد به همین دلیل این محصول به صورت سالم و طبیعی در اختیار مردم قرار می گیرد. جهانساز اظهار داشت: در کشور های مانند سریلانکا به طور مرتبط باغات چای سمپاشی می‌شود اما با توجه به شرایط اقلیمی ایران 6 ماه از سال سرما است و شرایط ایجاد آفت در ایجاد نمی‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی به دنبال تخریب تولید چای ایرانی هستند و موضوع اختلاط چای سنواتی غیرقابل مصرف با چای ایرانی را مطرح می کنند گفت: اصطلاح چای سنواتی در دیگر کشورهای دنیا نیز وجود دارد و مشخص نیست که دیگر کشور های چای های سنواتی و غیر قابل شرب خود را به کشورمان صادر نمی‌کنند. جهانساز با بیان اینکه واردات چای ارزان قیمت به کشور در حال انجام است تاکید کرد: این نگرانی وجود دارد که چای های سنواتی و غیر قابل شرب دیگر کشور ها به کشورمان وارد شود.

► زیر و بم تولید موتور ملی در کشور
ورود نقدینگی جدید چه تاثیری بر بازار سرمایه دارد؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر