روال خرید خودروی کارشناسی شده چیست؟

چهارشنبه ، 23 تیر 1400 ، 08:26

بازار خرید و فروش خودروهای کارکرده در کشور ما، همواره بازاری داغ و پررونق است. به دلیل بالا بودن قیمت خودروهای صفر، تمایل بازار برای خرید ماشین دست دوم، بیشتر می‌شود. به علاوه بسیاری از افراد معتقدند که خرید خودروی دست دوم منطقی‌تر است چون خودرو افت اولیه خود را داشته و به قیمت واقعی خود نزدیک می‌شود. تمامی این عوامل، یک بازار نسبتا بزرگ را بوجود آورده که خرید و فروش در آن، مستلزم آشنایی با خودروها است. پیش از این در این بازارها، عموما دلالان خودرو، با روش‌های خاص خود، اقدام به گرم کردن بازار می‌کردند. همین موضوع باعث شده بود که افت و خیز این بازار و انواع کلاهبرداری‌ها نیز زیاد دیده شود. اما حالابا وجود سرویس‌های کارشناسی خودرو، دیگر جای حرف و حدیثی برای طرفین باقی نمی‌ماند و معامله امن‌تری انجام خواهد گرفت.

کارشناسان خودرو برای تعیین قیمت خودروی کارکرده چه می‌کنند؟

کارشناسان ابتدا تمامی بخش‌های خودرو را بررسی می‌کنند. هیچ گونه خط و خش یا آثار رنگ شدگی و تصادف، از زیر چشمان تیزبین این افراد پنهان نخواهد شد. به علاوه، کارشناسان در کنار تخصص خود، از ابزار ویژه‌ای نیز بهره می‌برند تا یک بررسی دقیق و بدون نقص داشته باشند. سپس نوبت به داخل کابین خودرو می‌رسد. در این قسمت تمامی اجزای کابین، اعم از داشبورد، صندلی‌ها و قطعات مختلف کنسول، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بررسی فنی خودرو و عملکرد آپشن‌ها نیز، از جمله مواردی است که کارشناسان خرید و فروش خودرو، به آن می‌پردازند. عملکرد موتور، سیستم برق کشی، سیستم سوخت رسانی، ترمزها و در مجموع بیش از ۴۰۰ آیتم مختلف در خودرو بررسی می‌شود. مواردی که گاهی اصلا به ذهن خریدار و فروشنده نیز نمی‌رسد. کارشناسان به مسائل حقوقی نیز آشنا هستند و با بررسی مدارک خودرو و بیمه‌نامه، نکات خاص این قسمت را نیز زیر نظر قرار می‌دهند. در انتها، قیمتی که برای خودرو تعیین می‌شود، قیمتی حقیقی و دقیق است. طرفین معامله، با اطمینان این قیمت را می‌پذیرند، چرا که کارشناس در خرید و فروش خودرو ذینفع نیست.

چرا خرید خودروی کارشناسی شده توصیه می‌شود؟

کارشناسی خودرو در جهت رفاه حال خریدار و فروشنده و دور کردن دست دلالان و کلاهبرداران خودرو از این بازار شکل گرفته است. با خرید خودروی کارشناسی شده، نه خریدار بعدها می‎تواند از وجود ایرادی شکایت داشته باشد، نه فروشنده می‌تواند معایب خودروی خود را پنهان کند. علاوه بر اینکه در بسیاری موارد، فروشنده اصلا از وجود مشکل در خودروی خود آگاه نیست، یا شاید خودش خودرو را از آشنایی خریده و متوجه رنگ شدگی یا ایرادات خاص آن نشده باشد. با کارشناسی خودرو، از تمامی این موارد برای طرفین معامله آشکار خواهد شد. به علاوه بسیاری از سایت‌های کارشناسی خودرو مانند سایت کارنامه، عملکرد کارشناسان خود را تضمین می‌کنند و در صورت وجود هرگونه مشکلی در کارشناسی، در مدت زمانی مشخص، خسارت آن را پرداخت خواهد کرد. کارشناسان خودرو، بعد از تعیین قیمت، در تمامی مراحل معامله نیز در کنار طرفین بوده و راهنمایی‌های لازم را در تنظیم قولنامه و مراحل مختلف معامله ارائه خواهند کرد.

کلام آخر

خرید خودروی دست دوم، در بازار آشفته امروز، کاری منطقی است. اما این موضوع به شرطی است که خودرو سالم و رو پا باشد. پیش از این، به دلیل تجربیات مختلف افراد در هنگام خرید خودروی دست دوم و مشکلات گوناگون این حوزه، خیلی‌ها ترجیح می‌دادند که به سراغ خودروهای صفر بروند. اما حالا و با افزایش قیمت خودرو، دیگر این کار برای قشر زیادی از مردم امکان‌پذیر نیست. به علاوه با همان مبلغی که قرار است خودروی صفر خریداری شود، می‌توان خودرویی کارکرده و تمیز پیدا کرد که امکانات بیشتری هم داشته باشد. با کمک سرویس کارشناسی خرید خودرو، در واقع بر روی یک کالای خوب سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

► آدام مرادی: لازمه موفقیت در بازار پرتلاطم ارزهای دیجیتال، آموزش صحیح است
معرفی و بررسی تویوتا یاریس نسل دوم ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر