بنر

آخرین خبر ها از سهمیه بندی بنزین پس از هدفمندی

دوشنبه ، 22 شهریور 1389 ، 10:46

 

مدتی پیش در خبرها آمد:دولت برای تعیین نرخ بنزین در قالب هدفمندی یارانه‌‌ها، تنها دو سناریو روی میز قرار دارد که طبق آنها یا بنزین یارانه‌ای حذف و نرخ آزاد این سوخت، 400 تومان در نظر گرفته می‌شود یا با در نظر گرفتن سهمیه ای 60 لیتری برای هر خانواده (60 لیتر برای تمام خودروهای یک خانوار)، بنزین آزاد با قیمت 800 تومان عرضه می‌شود.

به گزارش بانکی دات آی آر از زمان مطرح شدن این سناریو ها گمانه زنی ها از سوی مردم و کارشناسان آغاز شد برخی معتقد بودند بنزین 400 تومانی، مشتریان ایرانی را به سمت خرید خودروهای کم‌مصرف‌تر سوق داده و پرمصرف‌‌ها با استقبال کمتری روبه‌رو خواهند شد.

 


در این مورد طبق دستوری که وزارت صنایع به خودروسازان ابلاغ کرده، ایران‌خودرو و سایپا نیز باید تولید خودروها و موتورهای کم مصرف را در دستور کار قرار داده و در واقع خود را به نوعی با شرایط بازار پس از افزایش قیمت بنزین، وفق دهند.
در این شرایط خودروسازان برای حفظ بازار خود، از تولید و عرضه محصولات پرمصرف کاسته و به تیراژ و عرضه کم‌مصرف‌ترها می‌افزایند، تا بدین وسیله، فروش شان متعادل شده و چندان با رکود مواجه نشود.
اگر این برنامه‌ریزی خودروسازان، درست پیش برود، بازار خودرو کشور رکود چندانی را به خود نخواهد دید، اما در عوض گزینه‌‌های خرید مشتریان تغییر می‌کند.

همین کارشناسان همچنین برا این عقیده اند که:اگر به بهانه حفظ سهمیه 60 لیتری، بهای بنزین به 800 تومان صعود کند. البته سهمیه 60 لیتری، نه برای هر خودرو، بلکه به ازای تمام خودروهای یک خانوار، در نظر شود احتمالا رکودی ویژه بر بازار خودرو کشور حکمفرما خواهد شد.


این رکود ویژه، جدای از آنکه مشتریان را از خودروهای پرمصرف دور و به سمت کم‌مصرف‌‌ها سوق می‌دهد، در حالت کلی از حجم خرید خودرو نیز خواهد کاست.
به هر حال، صعود نرخ بنزین به 800 تومان، یعنی هشت برابر شدن هزینه‌ای که مشتریان برای سوخت خودروهای خود می‌پردازند و این رقم، رقمی‌نیست که ایرانی‌‌ها به راحتی با آن کنار بیایند.

بسیاری کارشناسان بر اساس این دو سناریو مطرح شده گمانه زنی کردن و حتی برخی از مردم براین اساس برای خرید یا تعویض خودرو شان تصمیم گرفتند اما امروز در خبر ها آمده است که:احتمال تصویب قیمت 670 تومان برای هر لیتر بنزین آزاد پس از هدفمندی یارانه‌ها قوت گرفت.

به گزارش آفتاب نیوز گفته می‌شود تصویب قیمت 670 تومان برای هر لیتر بنزین آزاد از احتمال قوی‌تری برخوردار است و ظاهرا بنزین آزاد با همین 670 تومان راهی بازار می‌شود.

این شایعه جدید دربین مردم درحال گسترش و پخش می باشد.

به گفته یکی از کارشناسان که نخواست نامش فاش شود مطرح شدن نظریات مختلف طی روزهای اخیر را در راستای اجرای بی مقدمه و دفعی تغییرات قیمت بنزین دانست و افزود: برخی از دولتمردان بر این عقیده اند که تغییرات قیمت بنزین باید یک باره و بدون اعلام قبلی صورت بگیرد که از هر گونه سود جویی برخی افراد جلو گیری کند.

در همین راستا نايب رييس كميسيون انرژي مجلس با تاكيد بر اين‌كه مجلس در رابطه با تعيين نرخ بنزين در شش ماهه پايان سال توسط دولت دخالت نمي‌كند، به ایسنا گفت: پيش‌بيني مي‌شود قيمت بنزين در سه ماهه پاييز به قيمت قبلي باقي بماند و طبق روال قبلي، كارت‌هاي سوخت از 31 شهريور ماه شارژ شود.

با این وجود به نظر می رسد سردرگم نمودن مردم و قراردادن ایشان در بی خبری باهرهدفی که اعمال شود با سیاست پاسخگویی دولت در تضاد خواهد بود.

خبرهای منتخب بانکی دات آی آر :

*=======================*

چند توصیه به آقایی که پول خوب میگیره چون حقشه !

زمين‌خوارانی که زنداني آزاد مي‌كردند!

ستاره‌های سینمایی در عالم سیاست (+عکس)

رتبه بندی بانک های خصوصی ازنظر سود آوری

اثبات بی طرفی/سوئیس حساب ایرانی ها را مسدود کرد

100 هزار شِكِل هزينه سالانه بَزَك نتانياهو!

گزارش تصویری/ هنوز هم دود از کنده بلند می شه!

اسامی موسسات اعتباری بدون مجوز

چرا چپ دست‌ها پولدار ترند؟!

زمان حذف یارانه نان

ماراتن بین‌بانکی در یارانه‌ها

وقتی همه خوابیم / راهزنان اینترنتی در پوشش بانک سامان!+تصویر

در کافی نت ها مراقب این قطعه باشید + عکس

10 دزدی از مشهورترین دزدی های جهان

► ابداع های جالبی که موفق به جذب سرمایه گذار نشدند + عکس
10 ایده ی جالب و عجیب که میلیونر ساختند - 1 ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر