بنر

بنیاد ملی نخبگان فوتبالیست استخدام می کند !

يكشنبه ، 10 بهمن 1389 ، 15:56

جوايز برگزيدگان جشنواره خوارزمي تنها يك لوح و تنديس است كه اين جوايز تنها ارزش معنوي دارند و از لحاظ مادي جوايز اين نخبگان صفر تومان است.

جشنواره بين‌المللي خوارزمي يكي از معتبرترين جشنواره‌هاي علمي كشور است كه از 24 سال قبل به صورت سالانه در كشور برگزار مي‌شود.

سالانه بيش از هزار طرح كه بسياري از اين طرح‌ها حاصل تلاش چند ساله گروهي از محققان و مخترعان است به دبيرخانه جشنواره خوارزمي ارسال مي‌شود. هيئت داوران متشكل از افراد متخصص در حوزه‌هاي مختلف اين طرح‌ها را مورد ارزيابي قرار مي‌دهند و تنها حدود 20 الي 30 طرح از بين اين هزار طرح به عنوان برگزيده انتخاب مي‌شوند.

طرح‌هاي برگزيده جشنواره خوارزمي، معتبرترين و جز بهترين طرح‌هاي تحقيقاتي و اختراعات علمي كشور است و مجريان اين طرح‌ها به عنوان نخبگان كشور محسوب مي‌شوند. هميشه تصور بر اين بوده كه افراد برجسته علمي كشور كه لوح و تنديس را از دست بالاترين مقام اجرايي كشور، رئيس جمهور، دريافت مي‌كنند، هداياي ارزشمند مادي ديگري نيز دريافت مي‌كنند، اما در واقعيت اين اتفاق نمي‌افتد.

اما برگزيدگان جشنواره بين‌المللي خوارزمي تنها با لوح تقدير و تنديس جشنواره را دريافت مي‌كنند و جوايز اين افراد صفر تومان است.

محمد حسن انتظاري دبير جشنواره خوارزمي در اين خصوص گفت: برگزاري جشنواره خوارزمي هزينه زيادي دارد كه وزارت علوم اين هزينه را متقبل مي‌شود و با تشكيل بنياد ملي نخبگان در چند سال اخير برگزيدگان اين جشنواره مورد حمايت اين بنياد قرار مي‌گيرند كه البته اين حمايت به صورت دريافت جوايز مادي نيست.

وي ادامه داد: حمايت بنياد نخبگان از برگزيدگان جشنواره خوارزمي به صورت پژوهانه است، يعني رتبه‌هاي اول با انجام كار پژوهشي جديد! مي‌توانند 25 ميليون هزينه طرح پژوهشي خود را از بنياد بگيرند و رتبه‌هاي دوم 15 ميليون از هزينه طرح تحقيقاتي و رتبه‌هاي سوم 10 ميليون از هزينه تحقيق خود را دريافت مي‌كنند.

انتظاري افزود: اگر اين برگزيدگان طرح پژوهشي انجام ندهند نمي‌توانند از حمايت بنياد نخبگان استفاده كنند و پژوهانه به آن‌ها تعلق نمي‌گيرد و عملا جايزه مادي اين افراد هيچي است.

به گزارش فارس، يكي از پر هزينه‌ترين فعاليت‌ها در جهان انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي و اختراع است كه بسياري از محققان كشور تحقيقات ارزشمندي را با هزينه‌هاي شخصي خود انجام مي‌دهند و با هزينه شخصي خود در مسابقات علمي معتبر دنيا شركت مي‌كنند و اين در حالي است كه تيم‌هاي ورزشي ما براي شركت در مسابقات نه چندان معتبر هم نه تنها هزينه‌اي پرداخت نمي‌كنند، بلكه پول تو جيبي هم براي حضور در اردوهاي خود دريافت مي‌كنند.

همچنين مقايسه جوايز ورزشكاران و به خصوص فوتباليست‌هاي كشور با جوايز نخبگان، محققان و پژوهشگران كشور خالي از لطف نيست.

در حالي كه بسياري از افتخارات ايران در عرصه‌هاي جهاني در حوزه علم و فناوري است و اين عرصه به اقتدار و استقلال كشور كمك شاياني مي‌كند، شاهد آن هستيم كه بخش زيادي از بودجه و سرمايه كشورمان صرف فوتباليست‌هايي مي‌شود كه در سال‌هاي اخير با به جيب زدن رقم‌هاي نجومي از جيب بيت‌المال، تنها يأس و نااميدي و شكست را به جامعه ارزاني داشته‌اند.

همچنين علاوه بر هزينه‌هايي كه صرف فوتباليست‌هاي كشور مي‌شود، مقايسه جوايز ورزشكاران با جايزه بزرگ "صفر " توماني برگزيدگان خوارزمي نيز جالب است.

بر اساس اين گزارش، مدال آورندگان طلا در بازيهاي آسيايي گوانگجو 150 سكه، مدال آورندگان نقره در بازيهاي آسيايي گوانگجو 75 سكه، ‌مدال آورندگان برنز در بازيهاي آسيايي گوانگجو 50 سكه دريافت كرده‌اند.

همچنين طبق آيين‌نامه براي قهرمان طلايي المپيك 500 سكه، صاحب مدال نقره المپيك250 سكه و صاحب مدال برنز المپيك 150 سكه درنظر گرفته شده است.

از اين روي به نظر مي‌رسد محققان و نخبگان كشورمان بهتر است به منظور تأمين معاش و هزينه زندگي خود، فوتباليستي را به عنوان شغل دوم خود برگزيده و پول‌هايي كه از اين راه به دست مي‌آورند را هزينه تحقيقات خود كنند.

 

پربازدید ترین اخبار بانکی:

===============

 

► 10 مسجد از قدیمی ترین مساجد دنیا
کلیدهای موفقیت / جلسه سیزدهم / دور و بر ما یعنی خود ما !! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر