بنر

يورو استات : رشد 24 درصدي مبادلات اروپا با ايران

چهارشنبه ، 11 اسفند 1389 ، 16:36
يورو استات اعلام كرد: مبادلات تجاري اتحاديه اروپا با ايران در سال 2010 به عنوان نخستين سال اجراي تحريم ها با رشد 24 درصدي نسبت به سال قبل مواجه شد و به
5/24ميليارد يورو رسيد.


به گزارش بانکی دات آی آر ، يورواستات در تازه ترين گزارش خود اعلام كرد: مبادلات تجاري ايران و 27 كشور عضو اتحاديه اروپا در سال قبل 7/19 ميليارد يورو اعلام شده بود.
در حالي مبادلات تجاري ايران و اتحاديه اروپا در سال 2010 ميلادي با افزايش مواجه شده است كه دولت آمريكا سياست تحريم ايران را در اين سال در پيش گرفت و متحدان اروپايي خود را به شدت تحت فشار قرار داد تا از سطح مبادلات خود با ايران بكاهند.


آمريكا اميدوار بود با وضع محدوديت هاي تجاري و مالي مشكلاتي را در زمينه همكاري هاي شركت هاي اروپايي با ايران و انتقال كالاهاي صنعتي به ايران پديد بياورد. به عقيده تحليلگران رشد 24 درصدي مبادلات اروپا با ايران نشان دهنده شكست سياست تحريم آمريكا عليه ايران است.


براساس گزارش فارس، هم واردات اتحاديه اروپا از ايران و هم صادرات اين اتحاديه به ايران در سال 2010 افزايش داشته است. واردات اين اتحاديه از ايران كه در سال 2009، 3/9 ميليارد يورو اعلام شده بود در سال 2010، به 2/13 ميليارد يورو افزايش يافت.بدين ترتيب واردات اتحاديه اروپا از ايران در سال 2010 با افزايش 42 درصدي نسبت به سال قبل مواجه بوده است.


نفت خام مهمترين كالاي وارداتي اتحاديه اروپا از ايران است.


صادرات اتحاديه اروپا به ايران در اين مدت نيز افزايش داشته است. صادرات اين اتحاديه به ايران در سال 2010 با افزايش 8/8 درصدي نسبت به سال قبل مواجه شد و به
3/11 ميليارد يورو رسيد.


در سال 2009، 4/10 ميليارد يورو كالا به ايران صادر شده بود. ماشين آلات مهم ترين كالاي صادراتي اتحاديه اروپا به ايران در مدت مذكور بوده است.

► طنز/ ماجراهای تخم مرغ اصیل پارسی
کلیدهای موفقیت / جلسه بیست و دوم/ پنجمین کلید طلایی ؛ شکر ! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر