مجوز فعالیت 8 بانک قطعی شد + مالکان بانک‌های جدید

سه شنبه ، 17 اسفند 1389 ، 16:25

 

سال آینده سال بانک‌هاست. بانک‌هایی که اغلب آنها متعلق به نهادهای قدرت هستند و تنها برخی توسط بخش خصوصی تاسیس می‌شوند. در سال آینده 8 بانک به طور قطعی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

تاکنون هیچ‌گاه پیش نیامده که شاهد تاسیس به یکباره این حجم از بانک ها آن هم در یک سال باشیم. اصلی ترین دلیل این امر فشار بانک مرکزی بر موسسات مالی و اعتباری است که چندین سال بود بدون مجوز از نهاد ناظر مشغول فعالیت غیرمجاز بودند. البته سودآوری این صنعت را نیز نباید از یاد برد. شاید اگر بانک مرکزی به تنهایی می خواست برای به تطبیق درآوردن آنها اقدام کند مانند سال های گذشته راه به جایی نمی برد. رایزنی های پشت پرده رییس کل پیشین و فعلی بانک مرکزی بود که موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز را واردار به کرنش در مقابل این نهاد قانونگذار کرد تا جایی که برخی در حال پیوستن به شبکه بانکی هستند و برخی در آینده و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز بانک مرکزی به این شبکه عظیم خواهند پیوست.

 

بانک آرین، بانک تمام الکترونیک

بانک آرین بانکی تمام الکترونیک است که قرار است 100درصد عمیات خود را به صورت الکترونیک و غیرحضوری ارایه دهد. مراحل ثبت این بانک در اسفند ماه نهایی می‌شود در صورتی که این اتفاق رخ دهد این بانک می‌تواند فعالیت رسمی خود را از خرداد سال آینده آغاز کند. چنان که پیداست بانک آرین متعلق به بخش خصوصی است.

بانک آریا، بانک خصوصی


بانک آریا دیگر بانک خصوصی است که به زودی با سایر بانک‌ها وارد صحنه رقابت می شود. این بانک متعلق به شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا است که پذیره‌نویسی خود را در نیمه دوم اسفند جاری انجام خواهد داد. بانک آریا متعلق به شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا است که دارای شرکت‌های زیرمجموعه‌ زیادی است که توسط این شرکت تاسیس شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند. از جمله گروه‌های زیرمجموعه این شرکت، آب معدنی داماش گیلان، آهن و فولاد لوشان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ماشین‌سازی لرستان، صنایع غذایی دریاچه گهر لرستان، سبک‌سازان لوشان، سامانه‌های منابع سازمانی کرانه، خدمات مهندسی کشاورزی میثاق گیلان، است که انتظار می‌رود این گروه به زودی صاحب یک بانک خصوصی شوند.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت توسعه سرمایه‌گذاری امیر منصور آریا از سال 1346 تا 1357 با راه‌اندازی 8 خط تولید فولادی از جمله: میلگرد، تیرآهن، لولۀ بی‌درز، لولۀ درزجوش (مانسمان)، شمش (فولاد خام) و کارخانه قطعه‌سازی از سوی بخش خصوصی محصولات گروه مقاطع صنعتی شهریار و با 2500 نفر کارکنان به تدریج بهره‌برداری شد.

بانک ایران زمین، بانکی از خراسان


بانک ایران زمین دیگر بانکی است که قرار است فعالیت خود را از سال آینده آغاز کند. این بانک از تبدیل تعاونی اعتباری مولی الموحدین که متعلق به بخش خصوصی استان خراسان رضوی است کار خود را از می کند.

بانک حکمت ایرانیان، بانک ارتش

سال آینده بانک دیگری نیز به عرصه بانک‌داری می‌پیوندد. نام این بانک بانک حکمت ایرانیان است. بانک حکمت ایرانیان از تبدیل موسسه مالی و اعتباری ایرانیان (بتاجا) که متعلق به بنیاد تعاون ناجا(ارتش) است به وجود می‌آید. بنابراین به زودی باید شاهد تغییر تابلوهای این موسسه به نام بانک حکمت ایرانیان باشیم.

بانک مهر اقتصاد، بانک بسیج


بانک دیگری که متعلق به نهادهای قدرت است از تبدیل موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک مهر اقتصاد آغاز به کار خواهد کرد. این موسسه گویا از هم اکنون آماده تبدیل شدن به بانک است زیرا مسوولان این موسسه مدت هاست که هر جا پا می گذارند موسسه خود را بانک مهر اقتصاد معرفی می کنند. این موسسه وابسته به بنیاد تعاون بسیج است و حدود 700 شعبه دارد بنابراین این بانک به طور حتم بزرگ ترین بانک خصوصی خواهد بود که در سال 90 آغاز به کار خواهد کرد.

بانک توس فردا، بانک مشهد

به زودی می‌توانیم شاهد تاسیس بانکی به نام بانک توس فردا باشیم، بانکی که تا پیش از این با نام تعاونی اعتباری عسکریه فعالیت می‌کرد. مرکز این تعاونی مشهد است و سال آینده به طور حتم با نام بانک توس فردا برای رقابت با سایر بانک‌ها خواهد آمد.

بانک قوامین، بانک سبزپوشان

موسسه پس‌انداز قرض الحسنه قوامین چنان که در تارنمای خود آورده است با نام بانک قوامین البته پس از کسب مجوز از بانک مرکزی، عملیات مالی خود را ادامه خواهد داد. این موسسه متعلق به سبزپوشان نیروی انتظامی است و به احتمال زیاد سال آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. مسئولان این موسسه زمان دقیقی را برای تبدیل شدن این نهاد مالی به بانک اعلام نکرده اند اما چنان که پیداست این امر به زودی زود محقق خواهد شد.

بانک توسعه فردا، بانک خصوصی

موسسه اعتباری توسعه نیز سال آینده تبدیل به بانک می شود. نامی که مسوولان این بانک برای آن انتخاب کرده اند بانک توسعه فرداست. این موسسه تنها موسسه دارای مجوز فعالیت با نام موسسه از بانک مرکزی بود که فعالیتی کاملا مشابه با بانک ها داشت. مسوولان موسسه توسعه امید داشتند که شهریور سال جاری تبدیل به بانک شوند اما گویا این امر تحقق نیافت. با این حال قرار است این موسسه سال آینده با عنوان بانک توسعه فردا فعالیت کند.

موسساتی که می‌خواهند بانک شوند

به جز این موسسه‌ها، موسسه‌هایی دیگری نیز هستند که به شدت روند تبدیل شدن خود به بانک را پیگیری می‌کنند اما زمان دقیق آن مشخص نیست. احتمالا آنها بتوانند پایان سال 90 و یا اوایل سال 91 تبدیل به بانک شوند. موسساتی مانند ثامن الائمه، کارسازان آینده و مشیز. با این حال این موسسه‌ها همچنان باید در قالب موسسه به کار خود ادامه دهند تا مراحل تبدیل شدن آنها به بانک از نظر بانک مرکزی نهایی شود.

بانک قرض الحسنه رسالت هم این روزها سرگرم جذب نیروی انسانی و تلاش برای اعلام رسمی موجودیت است.

اخبار پربازدید سایت بانکی :

===================

 

► کرایه فیلم از فیس بوک!
قیمت کلیه به 10 میلیون تومان رسید! ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر