10 بالابر شگفت انگیز دنیا + عکسهای جالب

سه شنبه ، 10 خرداد 1390 ، 14:54

بالابر یا همان آسانسور ، وسیله ای است که مانند هزاران وسیله ی دیگر ابتدا فقط قرار بود کار انسان را راحت تر کند ، ولی به تدریج مانند بسیاری از دیگر اختراعات بشر ، جنبه ی تشریفاتی به خود گرفت به طوری که شرکت ها برای طراحی آسانسورهای هر چه زیباتر و شگفت انگیز تر به رقابت با یکدیگر پرداختند.

به گزارش بانکی دات آی آر ، در این گزارش قصد داریم شما را با 10 بالابر جالب در دنیا آشنا کنیم ، با ما همراه باشید:

 

1.    بالابر سانتا جاستا (پرتغال)

 

این بالابر که در شهر لیسبون واقع شده، خیابانهای مرکز شهر را به میدان کارمو وصل می-کند. طراحی این بالابر را رائول مسنیر دی پونسارد بر عهده داشت و ساخت آن در سال 1900 آغاز و در سال 1902 خاتمه یافت.

انرژی مورد استفاده در آن که روزی بخار بود در 1907 به انرژی الکتریکی تغییر پیدا کرد. سانتا جاستا 45 متر ارتفاع دارد و به سبک معماری نئوگوتیک ساخته شده است.

 

2.    گیت وی آرک (میزوری، آمریکا)

 

یکی از پربازدید ترین بناهای شهر سنت لوئیس، گیت وی آرک است. مسافران این بالابر برای اینکه بتوانند به بالاترین نقطه اش برسند، در گروههای 5 نفره وارد اتاقکی شبیه یک تخم مرغ با 5 صندلی می شوند.

با کنار هم قرار گرفتن 8 اتاقک، قطاری کوچک درست می شود که مسافران را جابجا می کند. تعادل هر یک از این اتافک ها با انحراف 5درجه ای حفظ می  شود، تا کل اتاقک های قطار نیمی از مسیر را طی کنند.

مدت زمان لازم برای بالا رفتن 4 دقیقه و برای پایین آمدن، 3 دقیقه است.

 

3.    بالابر هامت شواند (سوئیس)

 

 

مرتفع ترین بالابر واقع در سطح خارجی در اروپاست که در سوئیس واقع شده است. این بالابر یک راه سنگی زیبا و دیدنی را به هامت شواند در فلات برگنستون وصل می کند. این بالابر در زمانی کمتر از یک دقیقه مسافران را به قله هامت شواند می رساند.


4.    بالابر لاکردا (برزیل)

 

 

این بالابر 72 متری که بخش قدیمی و جدید سالوادر را بهم وصل می کند، روزانه 30 هزار مسافر را جابجا می کند. بالابر لاکردا نیز مانند همتای لیسبونی خود در پرتغال، مسافران را از یک نقطه شهر به نقطه دیگر شهر با ارتفاع متفاوت وصل می کند.

افرادی که از این بالابر استفاده می کنند، می توانند از چشم انداز زیبای آن لذت ببرند.

 

5.    تایپه101 (تایوان)

 

سریعترین بالابر جهان در ساختمان 101 طبقه شهر تایپه به نام تایپه 101 قرار دارد.این ساختمان دارای 67 واحد بالابر است. این بالابر سرعتی معادل 3،314 فوت در دقیقه دارد که 800فوت در دقیقه از آخرین رکورد در یوکوهامای ژاپن بیشتر است.

 

6.    بالابر بایلونگ (چین)

این بالابر جنجالی که 326 متر است مسافران را بالای یکی از مرتفع ترین پرتگاه های ژانگجیاجی در چین می برد. گفته می شود این بالابر بلندترین و سنگین ترین بالابر واقع در فضای آزاد در جهان است. بالابر بایلونگ دارای سه رکورد گینس است: بلندترین بالابر با دید کامل، بلندترین بالابر دوطبقه، و سریع ترین بالابر با بالاترین ظرفیت حمل.


7.    بالابر لوور (فرانسه)

 

با فشار یک دگمه ، بالابر لوور پاریس برای یک تجربه هیجان انگیز اوج می گیرد. گاهی اوقات استفاده از تکنولوژی هایی مانند هیدرولیک گزینه خوبی است و این بالابر این مطلب را ثابت میکند.


8.    برج ایفل (فرانسه)

 

به دلیل فرم خاص پایه های منحنی شکل برج ایفل، افزودن بالابر در نگاه اول از نظر مهندسین کاری بس دشوار بود. امروزه بالابرهایی در هر یک از پایه ها وجود دارد که یکی از آنها مختص افرادی است که به رستوران بالای برج می روند.


9.    بالابر لاکسر اینکلینیتور (نوادا، آمریکا)

 

 

اینکلینیتور  در هتل لاکسر در نوادای لاس وگاس قرار دارد.  این هتل هرمی شکل است و در نتیجه بالابر در گوشه ای از این هرم با زاویه ای 39 درجه بالا می رود. گرچه مردم  به این بالابر  "بالابر شیبدار " می¬گویند این تلقی غلط است، چون اینکلینیتور بالابرهای پله ای هستند که توسط شرکت اینکلینیتور آمریکا اجرا می شوند.


10.     بالابر شهری در شهر اورگان (اورگان، آمریکا)

 

 

این بالابر منحصر بفرد است چراکه تنها بالابر شهری  آمریکاست که درفضای باز در داخل شهر قرار دارد.تنها 4 بالابر از این نوع در دنیا وجود دارد.  این بالابر که در سال 1915 ساخته شد و در ابتدا با نیروی آب کار می کرد، دو محله را به هم متصل می کند.

آبشار ویلامت، پل شهر اورگان و پل آبرنتی مناظری هستند که مسافران هنگام استفاده از بالابر تماشا می کنند.

اخبار منتخب بانکی:

==============

 

► جدیدترین شیوه سرقت به وسیله آگهی روزنامه
راه رسیدن به توئیتر هموارتر شد ◄

مطالب مرتبط
بنر
بنر