بنر

بانک مرکزی به بانک آریا مجوز نداد

شنبه ، 8 مرداد 1390 ، 13:15

بانک مرکزی ارائه مجوز به بانک آریا را متوقف کرد، همچنین بانک گردشگری که به تازگی مجوز فعالیت خود را دریافت کرده است، از توسعه باز ایستاد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از مهر براساس آخرین تصمیم گیری ها در بانک مرکزی، روند ارائه مجوز به بانک آریا توسط بانک مرکزی متوقف شد، این در حالی است که بانک آریا به عنوان بانکی جدید درخواست اخذ مجوز از بانک مرکزی را ارائه کرده بود.

توسعه بانک گردشگری به عنوان بانکی نوپا که به تازگی مجوز فعالیت از بانک مرکزی را دریافت کرده است، طبق ابلاغیه بانک مرکزی متوقف شد.

این در حالیست که شنیده های خبرنگار بانکی حاکی از آن است که هردو این بانک ها اقدام به برگزاری آزمون استخدامی و دریافت وجه جهت برگزاری آزمون نموده اند و امید زیادی را جهت استخدام در دل بسیاری از جوانان جویای کار ایجاد کرده اند، که این خبر امیدهاشان را نا امید خواهد کرد.

 

روند مجوزدهی بانک مرکزی به بانک های جدید متوقف شده است، در حالی که سال گذشته بانک مرکزی یکی از برنامه های مهم خود را بررسی ارائه مجوزهای جدید بانکی اعلام کرده بود.

رامین پاشایی فام معاون سابق اقتصادی بانک مرکزی ، در مورد توقف ارائه مجوزهای جدید بانکی گفت: باید اجازه داد که در فضای رقابتی هر متقاضی تاسیس بانک وارد بازار فعالیت شود، محدود کردن ارائه مجوزهای بانکی باعث ایجاد رانت و سرقفلی برای بانک هایی می شود که در حال فعالیت هستند، بسیاری از موسسات اعتباری طی سال های گذشته بدون مجوز بانک مرکزی فعالیت می کردند که نظارت عملکرد ساماندهی ارائه مجوز به آنها در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.

وی با ابراز مخالفت نسبت به ایجاد رانت با عدم ارائه مجوزهای جدید توسط بانک مرکزی، تاکید کرد: سرعت گردش پول نشان می دهد که نیازمند تغییر هستیم.

همچنین اصغر ابوالحسنی در مورد افزایش تعداد بانک های خصوصی در کشور گفت: رقابت پذیری بانک ها به عنوان بنگاه های اقتصادی را باید به رسمیت بشناسیم، بنابراین باید دیدگاههایی مانند اینکه شرایط اقتصادی کشور ظرفیت فعالیت بانک های بیشتری ندارد را کنار بگذاریم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بر اجرای قانون بانکداری اسلامی و بدون ربا توسط بانک های کشور تاکید کرد و افزود: اگر بانک ها این موضوع را رعایت کنند هیچگونه نگرانی از بابت تاسیس بانک های جدید و افزایش بانک های کشور وجود نخواهد داشت.

 وی با تاکید بر اینکه در عین حال باید ضوابطی برای تاسیس بانک های جدید در نظر گرفته شود، اظهارداشت: شاخص تعداد مهم نیست، در هیچ کشوری شاخص تعداد بانک ها ملاک عملکرد نیست.

ابوالحسنی ادامه داد: اگر موضوع مبارزه با جرم پولشویی هم در این زمینه مطرح باشد، از طریق نظارت و تدوین شاخص های نظارتی قابل پیگیری است، یعنی بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر بر عملکرد بانکها نظارت داشته باشد تا استانداردها رعایت شود.

وی با بیان اینکه بانکها بنگاه های اقتصادی هستند، اضافه کرد: قانون برای بانک ها شرایط و مقرراتی را تعیین کرده است که باید طبق آن عمل کنند، بانکها در این شرایط رقابت می کنند، در غیراینصورت طبق قانون با آنها برخورد می شود.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► ۱۰ کاربرد لینوکس برای زندگی بهتر؛ زندگی به سبک پنگوئنی
استخدام شركت معتبر لوازم پزشكي در تهران(تا 22 مرداد 90) ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر