بنر

جاده های ایران را از این زاویه ببینید

يكشنبه ، 10 مهر 1390 ، 11:49

جاده، نماد رفتن است و رسیدن . نماد نماندن و دوری از رخوت و رکود و نماد حرکت و شادابی. اما جاده همیشه به معنای مسیر عبور نبوده و نیست بلکه بسیاری از جاده ها خود جاذبه ای زیبا برای گذران خستگی رهگذرانند.

در این گزارش شما را با چند جاده زیبا و دیدنی کشور آشنا می کنیم.

 

1. هراز


اسم هراز را بارها و بارها شنیده اید. نامی که بیشترین خاطره شما را در جاده های شمال رقم می زند. اما پیشنهادی برای شما دارم که هراز را نه به عنوان یک جاده که به عنوان دنیایی پرماجرا در خاطرات سفری شما ثبت می کند. این بار که قصد شمال کردید، يك روز از برنامه‌تان را در خود جاده بگذرانيد. در جاده‌اي كه سرشار از پديده‌هاي طبيعي و جذاب است.هراز داراي جاذبه‌هايي مانند دره گل زرد،‌ آبشار ملك بهمن، آبگرم لاريجان، منظريه،‌ استله سر،‌ آبگرم بايجان و اسك است. هر كدام از اين جاذبه‌ها پتانسيل ميزباني شمار زيادي از طبيعت‌گردان و گردشگران را داراست. شما هم اگر قصد سفر طولاني مدت نداريد، كوله‌هايتان را ببنديد و جاده هراز را زير پاي خود ميهمان كنيد.

دره گل زرد
اين منطقه ييلاقي در شمال مبارك‌آباد و جنوب قله 3750 متري «گل زرد» است. دره گل زرد دره‌اي شمالي - جنوبي است كه ابتداي آن تنگ و اندكي سنگلاخي است كه در انتها بازتر شده و به زيرشيبهاي تند قله مي‌رسد. سرچشمه انتهاي دره زير شيبهاي گل زرد، از زيباترين و مهمترين نقاط ديدني اين منطقه است. براي رسيدن به اين نقطه 2 ساعت پياده‌روي از روستاي مبارك‌آباد كافي است.

آبشار ملك بهمن

اين آبشار بزرگ در بالاي ده «شونادشت» در جاده هراز - شونادشت قرار دارد. در كنار اين آبشار، قلعه بزرگ ملك بهمن مربوط به دوران ساساني واقع است كه مجموعه آثار تاريخي و طبيعي را براي يك روز طبيعت‌گردي به وجود آورده است. باغهاي موجود در مسير دسترسي به آبشار نيز در فروردين ماه جلوه خاصي دارند. براي رسيدن به اين آبشار از روستاي شونادشت تنها 30 دقيقه زمان لازم است.

آبگرم لاريجان

آبگرم «لاريجان» در حاشيه شمالي دره رودخانه هراز در جنوب قله دماوند قرار دارد. با اينكه دماوند، مهمترين كوه ايران، در اين منطقه قرار دارد، اما سالانه هزاران طبيعت‌گرد براي استفاده از آب‌گرم لاريجان و دامنه‌هاي سرسبز البرز مركزي به اين منطقه سفر مي‌كنند.

 

منظريه

«دره منظريه» يكي ديگر از مناطق ييلاقي منطقه پلور در جاده هراز است. اين دره منطقه‌اي مسطح و هموار است كه بيشتر طبيعت‌گردان براي رسيدن به دشت لار و غار گل زرد از آن استفاده مي‌كنند. دره منظريه تا دامنه‌هاي جنوبي تيزكوه و دشت «امام پهنك» پيش مي‌رود. درياچه منظريه، قله دماوند، غار گل زرد و آبشار گل زرد از مهمترين نقاط ديدني اين منطقه است كه داراي پوشش گياهي متنوع و درخت‌هاي بسيار است.

استله سر


دره استله سر كه رودخانه آن موسوم به تلخ رود است در شرق دماوند و منتهي‌اليه دره يخار قرار دارد. دره استله با آبي گل‌آلود، حاصل از ذوب يخچال يخار دماوند،دره‌اي با شيبهاي تند و مراتع وسيع است. چشمه آب معدني «استله»،‌ قله «منار»، دره «يخار» و جبهه شرقي قله دماوند از مهمترين نقاط ديدني دره تلخ رود است.

آبگرم بايجان

آبگرم «بايجان» در 11 كيلومتري شمال بخش «گزنك» در جاده هراز است. اين آبگرم از متعدد آبگرمهاي البرز مركزي است كه سالانه ميزبان بسياري از طبيعت‌گردان ايراني و خارجي است. براي رسيدن به آبگرم بايجان برخلاف ديگر جاذبه‌هاي اين منطقه نياز به پياده‌روي نيست و با خودروي شخصي مي‌توان تا حاشيه آبگرم رفت.

آبگرم اسك

اين آبگرم در 13 كيلومتري پلور در جاده هراز و عمق دره رودخانه آن قرار دارد. آبگرم، غار «اسك» و برفچال فصلي از زيباترين مناطق طبيعي اين منطقه است. دره هراز آب اسك داراي پديده ديگري به نام كافركولي است كه يكي از نادرترين پديده‌هاي كوهستاني در جهان است. براي رسيدن به اين منطقه كه از مراتع وسيعي مي‌گذرد، نياز به پياده‌روي نيست و مي‌توان با خودرو تا كنار آبگرم رفت

2.جاده چالوس(هزار چم)


جنگل هاي انبوه، باغ هاي پر از ميوه، رودخانه هاي گاه خروشان، آبشارها، چشمه سارها، تپه هاي باستاني، نمادهاي زيبا، کوه هاي بلند و آب و هواي دلپذير همه در جاده چالوس جمع آمده اند تا آن را به يکي از چند جاده بسيار زيباي جهان تبديل کنند؛ جاده اي که برخي آن را اولين و برخي ديگر تا چهارمين جاده زيباي دنيا نام داده اند، حداقل مسلم است که يکي از چهار جاده زيباي جهان به شمار مي رود. اين جاده شهر کرج در استان تهران را به چالوس در کرانه درياي خزر وصل مي کند و به شکل اتومبيل رو امروزي بيش از 80 سال قدمت دارد.

وجود رودخانه کرج به موازات جاده کرج چـالوس، سد کرج و روستای کوچک و زیبای واریان که همچون جزیره‌ای کوچک در آنسوی آب سدکرج می‌باشد زیبایی‌های این جاده را دو چندان کرده است.

جاده‌ای با قدمت بیش از نیم قرن که همچون گوهری درخشان بر تارک زیبایی‌های طبیعت این منطقه می‌درخشد، جاده‌ای در سلسله جبال البرز با پیچ و خم‌های متعدد در دل کوه و زیبایی‌های بکر طبیعی تا سفری خیال انگیز را برای مسافران خود رقم زند.

جاده کرج - چالوس در هر فصل به رنگی درمی‌آید و گاه تضاد رنگ‌ها همزمان با هم منظره‌های باشکوه، منحصر به فرد و چشم نوازی پدید می‌آورد.

سال 1312 جاده کرج - چالوس مورد بهره برداری قرار گرفت تا مسیر تهران به ساحل دریاچه خزر هموار و کوتاه شود.

از این زمان به بعد بود که انواع رستوران‌ها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت و ساخت سد امیر کبیر کرج در سال 1340 نیز به جاذبه ها و زیبایی‌های این جاده افزود و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری کشور تبدیل شد.

مسافران بسیاری از سراسر کشور به ویژه در فصل بهار و تابستان به این خطه می آیند تا دمی در کنار رودخانه خروشان کرج و سایه سار درختان بیاسایند و علاوه بر استفاده از طبیعت منحصربه فرد این جاده از محصولات و سوغات روستاییان و ساکنان خونگرم حاشیه این جاده از جمله انواع ترشی خانگی، قره قروت، سیر ترشی، عسل کوهستان، مربای عسل، عسل رس بسته، انواع ماست محلی، سرکه سیب محلی، کره محلی، پنیر گوسفندی، انواع شیره انگور، سبزی های کوهی مانند والک، قارچ و گلپر خشک و ترشی نیز بهره ببرند.

زیبایی و خاطره انگیز بودن جاده کرج - چالوس تنها به طبیعت شگفت انگیز و سوغات آن محدود نمی‌شود و دارای تپه‌های باستانی و روستاهای تاریخی است که گاه قدمت آن به هزاران سال پیش برمی گردد.

==================

استخدام های مهم روز:

===========================

3. گردنه حیران


گردنه حیران در مسیر راه ارتباطی آستارا - اردبیل قرار گرفته‌است. این گردنه که آخرین منطقه حفاظتی استان اردبیل می‌باشد، از یک طرف مشرف به کوه‌هایی است که پوشیده از جنگل‌های انبوه‌است و از سویی مشرف به دره‌ای نه چندان عمیق که از میان آن رود آستارا، آقچای عبور می‌کند این رود تعیین کننده مرز استان گیلان ایران و کشور آذربایجان است.

این گردنه در بیشتر زمانها در زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره‌ها و کوهپایه‌های آن، پوشیده از گل‌ها و گیاهان جنگلی و مرتعی هستند. با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطهٔ آن از سطح آبهای آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریباً دائمی گردنهٔ حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه.گردنه حیران از این نظر نیز اهمیت دارد که یکی از روستاهای تاریخی و ییلاق بزرگترین خوانین آستارا و قشلاقهای غربی و شمالی این شهرستان در گذشته بوده‌است.

4.جاده اسالم به خلخال


جاده اسالم به خلخال یکی از زیباترین جاده های جنگلی ایران میباشد.

جاده خلخال که از سه راه اسالم شروع شده و پس از طی 70 کیلومتر به شهرستان خلخال منتهی می شود بنا به دلایلی که در زیر عنوان می شود به جرات می توان گفت که این جاده یکی از زیباترین مکانهای دیدنی نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا می باشد

جاده‏ اسالم به خلخال ، جاده ای هست که دائما در خبر ها به علت بارش باران یا برف بسته می شود .

این جاده که یکی از قشنگ ترین جاده های جنگلی ایران میباشد یه جاده ی کوهستانی که بی شباهت به  عباس آباد کلار دشت نیست و یا شاید زیباتر

5. جاده مشهد


محور مشهد – سبزوار – تهران با 882 کيلومتر طول از پرتردد ترين جاده هاي کشور است . اين محور به علت دو بانده بودن ، برخورداري از علائم مناسب وتردد سالانه ميليون ها زائر به عنوان الگوي مناسب جاده اي کشور معرفي شده است .

جاده ۴۴، جادهٔ بسیار مهمی در ایران است. بسیاری از مردم از طریق این جاده از تهران به مشهد می‌روند. تقریبا تمام این جاده به صورت بزرگراه است.

بخشی از این جاده که از محدودهٔ شهر نیشابور می گذرد , بزرگراه امام رضا یا کمربندی نیشابور نام دارد.

6. جاده شهداد نهبندان


با بهره‌برداري از جاده شهداد به نهبندان كه از آن مي‌توان به عنوان زيباترين جاده كويري جهان ياد كرد روز به روز بر شمار گردشگراني كه براي ديدن كوير زيباي شهداد، گام در اين مسير مي‌گذارند، افزوده مي‌شود.

جاده شهداد به نهبندان از محل‌هايي عبور مي‌كند كه تا پيش از اين رفتن به آنجا آرزوي هر دوستدار طبيعت بود.

گذر جاده از ميان بزرگترين عارضه‌هاي كلوخي جهان معروف به "كلوت‌هاي شهداد" كه سياحان از آن به عنوان قصرهاي "جن و پري" نام برده‌اند از ويژگيهاي منحصر به فرد اين جاده است.

از سوي ديگر برآمدن خورشيد از شرق و تابيدن آفتاب بر شن‌هاي طلايي كوير و تماشاي غروب بي‌آنكه مانعي از چشمانت حتي ثانيه‌اي از پشت كوه رفتن خورشيد را بگيرد و نشستن ستاره‌هايي كه همه زمان‌ها براي شمردن آنها كم است بر آسمان كوير جاذبه‌هايي است كه هر فردي را به كوير مي‌خواند.

7.جاده ساحلی چابهار-بریس-پسابندر

جاده ساحلی چابهار-بریس تنها یک جاده کنار دریا نیست بلکه راهی برای پیوند دریا و چند جاذبه ی طبیعی دیگر است که مختصری به توضیح آنها می پردازم.

- سواحل صخره ای : درابتدای جاده ساحلی چابهار - بریس - پسابندر شاهد صخره هایی هستید که بر اثر فرسایش آبی سوراخ هایی از عمق دریا در آنها ایجاد شده است و هنگامی که موج به سمت آنها حرکت می کند آب با شدت از آنها به طرف آسمان فوران می کند.به این پدیده موج افشان می گویند.ارتفاع موج افشان در فصل بادهای موسمی چابهار به 20متر می رسد.

- تالاب لیپار : در فاصله 15 کیلومتری چابهار و در این جاده ساحلی تپه هایی وجود دارند که موقعیت مکانی آنها باعث می شود آب های سرگردان حاصل از بارندگی به دریا نریزد و سبب تشکیل تالابی با وسعت حدود 14Km می شود.نامش تالاب لیپاراست که بسیار سرسبز و زیباست.

-کوههای مینیاتوری (مریخی):درفاصله حدود 35Km از ابتدای جاده شروع می شوند و کیلومترها امتداد دارندکه از نظر زیبایی فوق العاده منحصر به فرد هستند.

- درخت انجیر معابد : درختی که قطر آن به چند ده متر! می رسد.دارای تاجی در بالای خود و میوه ای به شکل انجیر می دهد.این درخت چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

- جنگل حرا : درفاصله ی 120Km چابهار جنگلی وجود دارد که به جنگل حرا معروف است.در هنگام مد دریا تاج این درختان از آب بیرون می ماند طوریکه با قایق می توان در این جنگل به تفریح پرداخت.خارج از فواید بسیار دارویی این جنگل ، پرندگان بسیاری نظیر فلامینگو ، عقاب ، مرغ ماهی خوار و ... در روی این درختان لانه دارند که بسیار زیباست.

- فرش خزه و جلبک ، صخره های بسیار مرتفع و عمودی رو به دریای عمان ، اسکله های صیادی "رمین" ، "پسابندر" ، "گواتر" را هم اضافه کنید.

اینها تنها مواردی بودند که با نادیده گرفتن زیبایی ساحل بکر و دریای چابهار در جاده ساحلی قابل بیان بودند.در نظر بگیرید که تمام این زیبایی ها به دریایی مشرف باشند که به اقیانوس و آبهای آزاد راه دارد.علاوه بر این به دلیل نقش بادهای موسمی در هیچیک از فصول سال خبری از شرجی بیش از حد و تعفن دریا نیست چراکه :
متوسط دمای حداکثر (در خرداد ماه) طی یک دوره ۷ ساله۳۱ درجه سانتی گراد ومتوسط دمای حداقل (در دی ماه) ۱۹ درجه سانتی گراد.

8.جاده ی زنجان به منجیل


از کیلومتر 15 اتوبان زنجان – قزوین ، جاده ای به سمت شمال منشعب میشود 10 دقیقه ی اول جاده سربالایی است و هوا خیلی سریع خنک میشود اما ازآن به بعد ، عمدتا" سرازیری داریم ؛ ان هم چه سرازیری!! کلی پیچ های بسیار تند که پیچ های جاده چالوس در مقابل انها ، اتوبان محسوب میشود!!!این جاده از سمت زنجان به منجیل برای رانندگی خیلی مناسب است اما در مسیر بالعکس ، رس ماشین در سربالائیها کشیده میشود. تعداد زیادی از ماشینهایی که از منجیل به زنجان میرفتند ، بخاطر داغ کردن رادیاتور متوقف شده بودند. در مرز استان زنجان و گیلان ، نمای دریاچه سد منجیل بسیار زیبا و دیدنی است.

منبع:بانکی دات آی آر

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► IBM بالاتر از مایکروسافت، دومین شرکت بزرک فناوری دنیا
دعوت به همكاري شركت ايحاگسترشمال در رشت(فعلا بدون مهلت) ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر