رویترز: تهران راه واقعی عبور از تحریم ها را پیدا کرده است

پنجشنبه ، 16 اسفند 1397 ، 15:39


به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از  ایرنا؛ ایران در سایه مقاومت خود و همچنین تصویر واضح تری که اکنون از عملکرد «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا'(اینستکس - INSTEX) وجود دارد به راه عملی و واقعی دور زدن تحریم های آمریکا بسیار نزدیک شده است.

نویسنده گزارش آسیا تایمز در این باره اضافه کرده است: تهران انتظار دارد که نهایتا تا 20 مارس (29 اسفند 1397) سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا به مرحله عملیاتی برسد و بخشی از تجارت ایران با اروپائیان از این طریق برقرار شود. به نظر می رسد تاریخ 20 مارس زمانی است که اروپاییان به همتایان خود در تهران وعده آن را داده اند.

اگر چه اینستکس با اعتباردهی مالی به تجارت کالاهای پزشکی و یا کشاورزی آغاز به کار می کند اما به مرور الگویی برای تجارت در زمینه های دیگر میان ایران و اروپا می شود.رویترز در ادامه گزارش خود آورده است: در قالب اینستکس پرداخت های مالی میان ایران و اروپا سهم مهمی در عبور ایران و اروپا از استیلای دلار در بازار مالی جهان خواهد داشت.

علاوه بر اینستکس، حضور ایران در 'کمیسیون مشترک' که شامل نمایندگان چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه (طرفین توافقنامه بین المللی برجام) می شود، این نوید را می دهد که قدرت های بزرگ جهانی همچنان خواهان حفظ برجام هستند و آنها نمی خواهند نتیجه سالها دیپلماسی جهانی صرفا به خاطر تصمیم غیرمسئولانه ترامپ در خروج از برجام هدر رود.

در میان این کشورها حمایت بسیار قوی از توافق هسته ای وجود دارد و ایران در این زمینه نگرانی خاصی احساس نمی کند. در جلسه «کمیسیون مشترک» که نمایندگان ایران، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه حضور داشتند و نماینده اتحادیه اروپا ریاست این کمیسیون را بر عهده داشت، مقرر شد اینستکس خیلی زود آغاز به کار کند. در بیانیه ای که پس از این نشست از سوی اتحادیه اروپا نشر یافت، تصریح شده که اروپا به نتیجه بخشی اینستکس امیدوار است و مراحل عملیاتی این ابزار پشتیبان در اسرع وقت شروع به کار می کند.

نماینده دائم روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این باره گفت که طرفین برجام معتقد به حفظ برجام با قوت و اصرار هستند.

میخائیل اولیانوف افزود: 'برخی مشکلات به خصوص در زمینه اقتصادی وجود دارد که تلاش می کنیم در اسرع وقت بر آنها غلبه کنیم.'

اینسکس به عنوان نوعی «شرکت تسویه وجوه» (Clearing house- شرکتی که در سیستم‌های مالی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خرید و فروش اوراق بهادار را برعهده دارد) عمل می کند و ارز مبنا در این شرکت «یورو» است.

بر این اساس، در ابتدا انتظار می رود که تجارت صرفا در حوزه کالاهای اساسی همچون دارو، پزشکی و کشاورزی صورت گیرد و معاملات مربوط به نفت نیز که از سال گذشته میزان فروش آن از سوی ایران کاهش یافته و منبع اصلی ارز خارجی این کشور است نیز پوشش یابد.► بازاریابی شبکه ای، سرابی خاموش در دوردست آرزوهای محال
رویگردانی فرابورس از بزرگان بازار ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر