فاصله شاهرود تا تهران با اتوبوس

پنجشنبه ، 8 خرداد 1399 ، 10:55

شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان و جز شهرهای بزرگ کشور است که در حد فاصل شهرهای دامغان، سبزوار، گرگان و تهران قرار دارد. شاهرود را بهشت طبیعت گردان و علاقمندان به زیبایی‌های طبیعی کشور می‌دانند و معروف‌ترین جاذبه‌های آن جنگل ابر و بسطام‌اند. در راهنمای سفر به شاهرود، یادگار اوستایی ایران با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این شهر تاریخی و زیبای کشور در اختیار شما بگذاریم.

 فاصله تهران تا شاهرود حدود 410 کیلومتر است. در این مسیر از شهرهای ایوانکی، گرمسار، آرادان، سرخه، سمنان و دامغان خواهید گذشت. فاصله زمانی جاده تهران تا شاهرود حدود 5 ساعت است.


شاهرود یا حنچره را چقدر می‌شناسید؟

خب اگر اولین باری است که نام حنچره را می‌خوانید و برایتان کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسد، بهتر است بدانید که حنچره نام کهن و قدیمی شهر شاهرود است. شاهرود دارای گذشته‌ای بسیار دور و دراز است و بر اساس بررسی‌های تاریخ شناسان، شاهرود یا همان حنچره چهاردهمین شهر مهم در تقسیمات ۱۶ گانه اوستایی بوده است.

شاهرود در استان سمنان دارای منطقه‌ای کویری است و می توان دو نوع آب و هوای معتدل و کویری را در آن شاهد بود. شاهرود پر جمعیت ترین شهر استان سمنان است و با داشتن ادارات کل راه و ترابری، راه‌آهن شمال شرق، اداره دخانیات، شرکت نفت و سازمان تبلیغات اسلامی؛ همچنین پارک علم و فناوری، دانشکده علوم قرآنی است.

شاهرود از گذشته دارای راه‌های دسترسی بسیاری بوده است و در مسیر حرکت کاروآن‌های راه ابریشم هم قرار داشته و این ویژگی را امروزه هم دارد و همچنان راه‌های دسترسی بسیار برای سفر به شاهرود وجود دارد. انتخاب‌های پیش روی شما در سفر به شاهرود از خودروهای شخصی، خودروهای عمومی، قطار تا خرید بلیط اتوبوس تهران شاهرود از علی بابا متنوع است.


وضعیت آب و هوایی شاهرود

شاهرود به لحاظ وضعیت جوی و آب و هوایی در بیشتر ماه‌های سال معتدل سرد است و در لیست استآن‌های خوش آب و هوای کشور قرار دارد. بخش‌های مرکزی و نواحی شرقی شاهرود آب و هوایی کوهستانی دارند و در اکثر ماه های سال سرد و مرطوب است. در بخش‌های جنوبی که مرزهای مشترکی با کویر دارد، طبیعتا آب و هوای شهر گرم و کویری است.
میانگین درجه حرارت سالانه در این شهر ۱۴ درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی سالانه ۱۸۰ میلیمتر است. شاهرود به علت واقع شدن در دامنه کوه از لحاظ آب‌ های سطحی به صورت رودخانه‌‌های دائمی، سهمی ندارد و گاها رودخانه‌ های سیلابی و فصلی در این شهر جاری می‌ شوند. رود بزرگ شاهرود سال‌های گذشته از داخل شهر شاهرود عبور می‌کرده و بستر آن شاهرود را به دو قسمت تقسیم کرده‌ است.

راه‌های دسترسی به شاهرود، شهر جنگل ابر و بسطام

همانطور که پیشتر هم گفتیم، راه‌های دسترسی به شاهرود بسیار اند. همچنین شاهرود به دلیل قرار گرفتن در حد فاصل شهر دامغان در شرق، سبزوار و بردسکن در غرب، گرگان در شمال و بودن در میانه راه تهران به مشهد، تبدیل به یک شاهراه و مسیر اصلی شده است. پس هر کجای کشور هم که باشید حداقل یک راه دسترسی مستقیم با خودروهای شخصی به شاهرود دارید.

البته اگر اهل سفرهای خانوادگی هستید و ترجیح به سفری دارید که در مسیر سفر بیشتر خوش بگذرد، بهتر است سفر با اتوبوس را مد نظر قرار دهید. مسیر شاهرود همیشه از پرترددترین مسیرهای اتوبوس است و تقاضای زیاد خرید بلیط اتووبس تهران شاهرود مهر تاییدی بر این مدعاست.

جاذبه‌های گردشگری شاهرود، بهشت علاقمندان به طبیعت

شاهرود زیباترین استان سمنان و بهشتی برای طبیعت دوستان است. شاهرود در کنار کویر، کوهستان، آبشار، رودخانه، جنگل و چشمه‌هایش اگر نزدیکی به دریا را هم داشت؛ می‌توانست همه جاذبه‌های ممکن کشور را یکجا داشته باشد. شاهرود به غیر از جاذبه‌های طبیعی‌اش دارای مکآن‌های تاریخی بسیاری هم هست و لقب شهر عارفان را دارد. البته اگر عاشق بیابان گردی هم هستید، بهتر است بدانید که کویرهای نزدیک به شاهرود و سمنان در فهرست زیباترین کویرهای ایران برای سفر قرار دارد. خب برویم به سراغ جاذبه‌های گردشگری شاهرود.

جنگل ابر، مرز زمین و آسمان

اگر عاشق طبیعت هستید و به جنگل ابر نروید، نیمی از سفرتان بیهوده بوده است. حتی باید گفت در سفر به شاهرود بدون رفتن به جنگل ابر سفرتان کامل نمی‌شود. جنگل ابر قدیمی ترین و بکرترین جنگل ایران است و تمام فضای آن با دریایی از ابرهای پوشیده شده است؛ که همین موضوع علت نامگذاری‌اش هم هست.

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد و در زمره جنگل‌های هیرکانی است. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از ویژگی‌های این جنگل است.

پارک آبشار شاهرود

پارک آبشار یا مجموعه آبشار شاهرود مکانی مناسب برای استراحت مسافران است این مجموعه شامل آبشار، باغ وحشی کوچک و جاده سلامت با امکانات ورزشی است که می‌تواند فرصتی برای استراحت و لذت بردن شما باشد. این مجموعه زیبا با هوای مناسب و چشم اندازهای خوب را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم. اگر قصد دارید تجربه شبی خاطره انگیز در این پارک را هم داشته باشید، می توانید در مکآن‌هایی که برای نصب چادر مهیا شده است، اقامت داشته باشید. همچنین برای اقامت راحت‌تر و بهتر می‌توانید از بخش رزرو هتل سایت علی بابا استفاده کنید.


 خانه یغمایی‌ها، تنها خانه بادگیر در شاهرود

خانه یغمایی‌ها در شاهرود تنها اثری در شاهرود است که مانند یزد بادگیر دارد. این اثر تاریخی به دست استاد مهدی حیدریان بنا شده است و تاریخ ساخت آن به سال ۱۳۰۴ باز می‌گردد. برای بازدید از این اثر زیبا باید در ساعات اداری، یعنی از ۸ صبح تا ۵ عصر، به دیدار از زیبایی‌های تاریخی‌اش بپردازید.

روستای مجن

روستای مجن با معماری خاص و پلکانی‌اش نام مالسوله ایران را به خود اختصاص داده است. آبشار باصفای این روستا یکی از بکرترین و زیباترین چشم اندازهای روستای مجن است. روستای مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غرب شاهرود قرار دارد و منطقه بسیار زیبا برای تفریح و گردشگری در دل طبیعت است.

موزه شاهرود

موزه شاهرود در محله قدیمی بلدیه قرار دارد و در گذشته نیز به عنوان فرمانداری شهر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این اثر تاریخی اکنون با تغییر کاربری به موزه تبدیل شده است و در آن می‌توانید اشیا و آثار مکشوفه تاریخی از جمله شکل حیوانات مختلف، قبضه ساخته شده از استخوان گوزن، سوزن و سنجاق از جنس استخوان و خیلی آثار باستانی دیگر را تماشا کنید. با خرید بلیط اتوبوس تهران شاهرود می‌توانید به این شهر شگفت انگیز و زیبا سفر کنید.

► فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می شود؟
مهم‌ترین مزایای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر