کلاهبرداری در محیط واتس‌اپ در قالب “اینترنت رایگان”

يكشنبه ، 20 مرداد 1398 ، 12:59

در گذشته مجرمان سایبری به منظور کلاهبرداری از قربانیان خود، ایشان را با وعده جایزه فریب می‌دادند.

در جدیدترین نوع این کلاهبرداری‌ها که در پیام‌رسان واتس‌آپ ظاهر شده به قربانیانش وعده"اینترنت رایگان" به مناسبت  جشن سالگرد  این شرکت را می‌دهد.

واتساپ

چگونه این نوع از کلاهبرداری را تشخیص دهیم؟

اولین قاعده از دید شرکت ESET این است که وب‌سایت شرکت مربوطه را بررسی کنید تا ببینید آیا تبلیغ واقعی یا معتبر باشد.
طی بررسی‌های این شرکت آنتی‌ویروس مشخص شد که شگرد کلاهبرداری "اینترنت رایگان واتس‌آپ" توسط دامنه‌ای اجرا می‌شود که محل بسیاری از کلاهبرداری‌های دیگر در قالب جعل هویت شرکت‌های مشهور می‌باشد.
اگر شخصی روی لینک موجود در این پیام‌های کلاهبردارانه کلیک کند، کاربر را به صفحه‌ایی هدایت می‌کند که از او می‌خواهد به یک سری از سوالات پاسخ و پیشنهاد خود را در مورد برنامه بدهد، سپس از قربانی خواسته می‌شود برای دریافت جایزه حداقل ۳۰ نفر را فرا خواند.
ESET تصریح کرد هدف از این شگرد نصب نرم افزارهای مخرب بر روی دستگاه کاربر یا سرقت اطلاعات شخصی کاربران نیست، با این حال نوعی شگرد کلاهبرداری کلیکی با هدف درآمدزایی بر پایه تبلیغات بوده که در نهایت می‌تواند درآمد برای عاملان این شگرد ایجاد کند.
► هشدار به اجاره‌دهندگان حساب بانکی
فروش شارژ ارزان قیمت، دام کلاهبرداران سایبری ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد؛ بحران COVID-19 بر اهمیت آینده بدون رمز می‌افزاید

مجمع جهانی اقتصاد اخیراً هشدار داده است که وابستگی به اینترنت، زیرساخت‌های دیجیتالی ناقص و دورکاری که در حال حاضر در اثر شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است فرصت مناسبی را برای فعالیت‌های کلاهبردارانه در فضای آنلاین ایجاد کرده است.

بنر
بنر
بنر