امنیت «روبیکا» بررسی می‌شود

چهارشنبه ، 23 مرداد 1398 ، 11:26
وزیر ارتباطات درباره پیگیری ابهامات امنیتی و بررسی فنی دو اپلیکیشن بومی «روبیکا» و «توسکا» و اعلام نتیجه آن توسط مرکز ماهر خبر داد.

 به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، وزیر ارتباطات از پیگیری ابهامات مطرح‌شده در شبکه‌های اجتماعی در مورد دو اپلیکیشن بومی خبر داد.

در پی سوالات مطرح شده کاربران در شبکه‌های اجتماعی در مورد دو اپلیکیشن «روبیکا» و «توسکا» که از صداوسیما تبلیغ می‌شود و برخی کاربران مدعی شده‌اند که این اپلیکیشن‌ها پس از نصب به اطلاعات تلگرام کاربر دسترسی پیدا می‌کنند، وزیر ارتباطات از پیگیری این موضوع خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی در صفحه توئیتر خود نوشت: درخصوص نرم‌افزار «روبیکا» که این روزها از صداوسیما تبلیغ می‌شود پیگیری شد و پاسخی از سوی تولیدکنندگان این اپلیکیشن ارائه شده‌است.

وی با بیان اینکه گزارش مردمی و نیز پاسخ فنی واصل شده از سوی روبیکا را به یکی از مراکز آپا برای بررسی دقیق فنی ارسال کرده‌است، گفت: نتایج این بررسی را مرکز ماهر اعلام خواهدکرد.

وزیر ارتباطات همچنین توضیحات مربوط به تولیدکنندگان اپلیکیشن روبیکا را منتشر کرد. در این توضیح آمده است: «استفاده از کدهای اوپن‌سورس، مرسوم است . تلگرام نیز اوپن‌سورس است و ما در روبیکا بخشی از کد تلگرام را برای مدیریت بهتر صفحات برنامه استفاده کردیم (base fragment ) تا روبیکا هم مثل تلگرام در گوشی‌های قدیمی روان اجرا شود.

به‌دلیل کمبود وقت، فرصت حذف قسمت‌های اضافی و غیرضروری کد تلگرام را نداشتیم که در ورژن بعدی حذف خواهندشد. از لحاظ فنی هم هیچ اپلیکیشنی امکان دسترسی به هیچ قسمت تلگرام کاربر را ندارد و تنها در صورتی که دسترسی به حافظه داشته‌باشد می‌تواند به فایل‌های دانلودشده تلگرام دسترسی یابد.

روبیکا هم در هنگام نصب هیچ دسترسی حساسی از شما نمی‌خواهد و تنها دسترسی به حافظه گوشی را برای آپلود عکس پروفایل آن هم در هنگام اجرا درخواست می‌کند و در صورتی که اجازه دسترسی ندهید این اپلیکیشن امکان دسترسی به حافظه شما هم ندارد. پس اینکه قسمتی از کد تلگرام در برنامه استفاده‌شود هیچ ارتباطی به جاسوسی از تلگرام ندارد.»

وزیر ارتباطات همچنین تاکید کرد: به‌زودی در مورد اپلیکیش «توسکا» هم خواهم نوشت.


► کلاه‌برداری میلیاردی از ۱۲۷ شهروند با جعل درگاه بانکی
افزایش کلاهبرداری‌های اینترنتی در ایران ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر