مواظب سایت شاپرک جعلی باشید !

دوشنبه ، 14 مرداد 1398 ، 10:38
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از سایت خبری ساعد نیوز ، ایجاد درگاه های اینترنتی ساختگی برای کلاهبرداری با در نظر گرفتن ظرافت های مورد نیاز آن و استفاده از عدم دقت مردم و بازدیدکنندگان از سایت های اینترنتی موضوع تعداد قابل توجهی از پرونده های قضائی و شکایت مردم از صاحبان ناشناس این سایت ها را تشکیل می دهد.

مردم برای آشنایی بیشتر با ترفندهای جدید و نوین کلاهبرداران باید نکاتی را به یاد داشته باشند. یکی از نکات مهم این است که به هنگام پرداخت اینترنتی به کلمه اصلی مورد جستجوی خود دقت کنند.

برای مثال در صورتی که واژه شاپرک را به لاتین جستجو می کنند باید به صورت صحیح این واژه را وارد نموده و سپس وارد سایت اینترنتی شوند که شکل درست لاتین آن را درج کرده است.

به تصویر زیر دقت کنید؛ واژه شاپرک « Shaparak  » در زبان لاتین، پس از  « Sh » تنها یک حرف « A » دارد و سایت اینترنتی جعلی که توسط کلاهبردارن ساخته شده، با دو حرف « A » نوشته شده است. دقت در چنین اختلافات جزئی و به ظاهر پیش پا افتاده شما را در شناسایی سایت های اینترنتی کلاهبردار و جعلی کمک می کند


ورود شما به سایت های اینترنتی جعلی و وارد کردن اطلاعاتی چون شماره کارت، شماره حساب و مواردی از این دست، ایمنی اطلاعات شخصی شما را هدف قرار داده و زمینه کلاهبرداری آن ها از حساب شخصی شما را فراهم کرده و علاوه بر مالباختگی، شما را دچار دردسرهای متعدد خواهد کرد.

گاهی کوچکترین سهل انگاری و عدم دقت شما به بهانه از دست دادن همه موجودی حساب بانکی تان تمام می شود و برای جلوگیری از تحمیل چنین ضررهایی باید در زمان ورود به سایت های اینترنتی و خرید غیر حضوری نهایت دقت خود را به کار بگیرید.


► ساده‌ترین شیوه پرداخت اقساط بانک مسکن
چگونه می‌توان از معتبر بودن صفحه پرداخت مطمئن شد؟ ◄

مطالب مرتبط

مسدودسازی درگاه‌های بدون هویت


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار وحید مجید با اشاره به اینکه حسب دستور مقام قضائی با متخلفان و سودجویان در فضای مجازی به‌ شدت برخورد می‌شود، اظهارداشت: سایت‌های شرط بندی در هیچ درگاهی به‌ صورت مستقیم فعالیت ندارند، اما این سایت‌ها با استفاده از ترفندهایی از درگاه بانکی سایت‌های دیگر به‌ صورت موقت و در بازه‌های زمانی متفاوت استفاده می‌کنند که این مسئله با همکاری شرکت شاپرک و دادستانی برای از بین رفتن درگاه‌های بدون هویت در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پلیس فتا با هماهنگی شرکت شاپرک و دستور مقام قضائی با راه‌اندازی کارگروه مصادیق مجرمانه نسبت به مسدودسازی این درگاه‌ها اقدام می‌کند و مبالغ آنها نیز به منظور تعیین تکلیف توسط مقام قضائی بلوکه می‌شود.

رییس پلیس فتای ناجا درباره وضعیت قمار در قانون، گفت: قمار به هر نوعی جرم محسوب می‌شود و طبق مواد ۷۰۵ الی ۷۱۱ قانون مجازات اسلامی قمارهای اینترنتی نیز جرم است و با مجرمان برابر قانون برخورد می‌شود؛ متاسفانه بسیاری از کاربران با توجه به اینکه می‌دانند دست به اقدامی غیرقانونی زده‌اند، از شکایت صرف نظر کرده و کلاهبرداران نیز از این ویژگی سوء‌استفاده می‌کنند، اما شهروندان در صورت فریب کلاهبرداران باید به پلیس فتا موضوع را اطلاع دهند و سپس به دادگاه جرائم رایانه‌ای برای حصول نتیجه مراجعه کنند.

مجید تصریح کرد: با بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم انجام شده تا به شکل ریشه‌ای کنترل وب سایت‌های فیشینگ از جمله سایت‌های شرط‌بندی انجام شود و گردش مالی و پولشویی‌های این سایت‌ها نیز مورد رصد قرار گیرد؛ مقابله هدفمند با قمار اینترنتی نیازمند عزم ملی و فرهنگ سازی است و تمامی نهادها نظیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی، قوه قضائیه، قوه مجریه، پلیس، صدا و سیما و ... باید در راستای رفع چالش‌ها و مشکلات موجود در این حوزه به‌ صورت مشترک فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون شناسایی پیش دستانه یک‌هزار و چهار فقره تارنمای قمار انجام گرفته که منجر به تشکیل ۳۹۲ فقره پرونده قضائی با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان و مسدودسازی بیش از  ۹ میلیارد تومان شده است.

رییس پلیس فتا ناجا در ادامه به مهم ترین پرونده‌های این حوزه در سال ۹۸ نظیر شناسایی یکی از متهمان حرفه‌ای در حوزه طراحی و پشتیبانی سایت‌های قمار در خارج از کشور و اخذ اعلان قرمز بین‌المللی و استرداد وی به داخل کشور به همراه دستگیری اعضای دو باند قمار توسط پلیس فتا استان‌های البرز و غرب استان تهران اشاره کرد.

مجید افزود: در مجموع، ۱۵ نفر از اعضای دو باند مورد نظر در استان‌های البرز، مازندران، گیلان، گلستان و آذربایجان شرقی دستگیر و  ۳۵ فقره کارت بانکی به نام افراد غیر از آنها کشف شده است. وی از شهروندان و کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

بنر
بنر