درگاه‌های پرداخت متنوع بانک مسکن، جایگزین #۷۱۴*

دوشنبه ، 4 شهریور 1398 ، 10:59
مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن دلایل توقف ارایه خدمات پرداخت به مشتریان بانک مسکن از طریق درگاه «USSD» این بانک را تشریح کرد.


به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن از چند سال گذشته همسو با تحولات وقت خدمات بانکداری، نسبت به راه‌اندازی درگاه پرداخت موسوم به «USSD» برای پشتیبانی از بخشی از تراکنش‌های غیرحضوری مشتریان خود اقدام کرد. این درگاه با یک کد USSD که عموما آن را به «ستاره(*(» و «مربع (#)» ابتدا و انتهای آن می‌شناسند، در تلفن‌های همراه قابل استفاه است و مشتریان بانکی با شماره‌گیری این کد عددی، می‌توانند از امکانات آن برخوردار شوند.

کاربران این سرویس در بانک مسکن تا پیش از این می‌توانستند روی تلفن همراه خود با شماره‌گیری کد «#714*» کارهایی مثل انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ، پرداخت قبوض و پرداخت کمک‌های خیرخواهانه را انجام دهند. هرچند محیط کار با این کدها ظاهری ساده داشت، اما وجود برخی اشکالات سبب شد بانک مسکن تصمیم بگیرد این درگاه را فعلا غیرفعال کند.

ساسان شیردل، مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، در خصوص علت عدم ارایه سرویس از طریق درگاه USSDاظهار کرد: در حال حاضر USSD پروتکل و بستر امنی برای انجام تراکنش‌های بانکی نیست. بانک مسکن همچون بقیه بانک‌های فعال در شبکه‌های بانکی در یک مقطع زمانی این سرویس را ایجاد کرد تا سبد محصولات خود را تکمیل کند. اما اکنون ارایه خدمت در این بستر را در وهله اول با توجه به فقدان امنیت کافی این درگاه صحیح نمی‌داند.

شیردل با اشاره به تحولات پرسرعت فضای مجازی و فین‌تک‌ها، گفت: در این فضا لزوما نباید تمام ابزارهای قدیمی حفظ شود، بلکه باید ابزارهای جدید با رابط کاربری ساده‌تر متناسب با درخواست مشتریان را افزایش داد که همین مسیر نیز در بانک مسکن طی شده و اکنون درگاه پرداخت اینترنتی این بانک، اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک از جمله امکانات پرکاربرد بانکداری الکترونیکی هستند که کاربران زیادی را به خود جذب کرده‌اند.

وی افزود: به طور کلی درگاه USSD بانک مسکن نیز کاربران بسیار اندکی داشت و در نتیجه با لحاظ این موضوع و لحاظ کردن هزینه‌، فایده ارایه این خدمت، به این نتیجه رسیدیم که فعلا فعالیت ذیل این پروتکل را متوقف کنیم.

به گفته شیردل، سهولت کاربری درگاه‌های مختلف نیز از امور مهمی است که در مورد سایر درگاه‌های پرداخت بانک مسکن لحاظ شده و این ساده‌سازی رو به توسعه است.

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن بار دیگر تاکید کرد: خط قرمز در بانک مسکن، امنیت است و از آنجا که کدهای USSD تحت پروتکلی هستند که امنیت آنها ممکن است با مسائلی همراه باشد، این سرویس با نظر مدیران ارشد بانک متوقف شده است؛ کما اینکه برخی نهادهای امنیتی نیز تذکراتی در این ارتباط به برخی از بانک‌ها داده‌اند.


► بیشترین خدمات الکترونیکی در اینترنت‌بانک ارایه می‌شود
سقف کارت به کارت روزانه بانک‌ها در همراه کارت چقدر است؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

درگاه‌های پرداخت متنوع بانک مسکن، جایگزین #۷۱۴*

مسدودسازی درگاه‌های بدون هویت


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.


رییس پلیس فتا با تاکید بر مبارزه با قمار و کشف ۳۹۲ پرونده با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان از همکاری شرکت شاپرک با دادستانی برای مسدودسازی و از بین بردن درگاه‌های بانکی بدون هویت خبر داد.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار وحید مجید با اشاره به اینکه حسب دستور مقام قضائی با متخلفان و سودجویان در فضای مجازی به‌ شدت برخورد می‌شود، اظهارداشت: سایت‌های شرط بندی در هیچ درگاهی به‌ صورت مستقیم فعالیت ندارند، اما این سایت‌ها با استفاده از ترفندهایی از درگاه بانکی سایت‌های دیگر به‌ صورت موقت و در بازه‌های زمانی متفاوت استفاده می‌کنند که این مسئله با همکاری شرکت شاپرک و دادستانی برای از بین رفتن درگاه‌های بدون هویت در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر پلیس فتا با هماهنگی شرکت شاپرک و دستور مقام قضائی با راه‌اندازی کارگروه مصادیق مجرمانه نسبت به مسدودسازی این درگاه‌ها اقدام می‌کند و مبالغ آنها نیز به منظور تعیین تکلیف توسط مقام قضائی بلوکه می‌شود.

رییس پلیس فتای ناجا درباره وضعیت قمار در قانون، گفت: قمار به هر نوعی جرم محسوب می‌شود و طبق مواد ۷۰۵ الی ۷۱۱ قانون مجازات اسلامی قمارهای اینترنتی نیز جرم است و با مجرمان برابر قانون برخورد می‌شود؛ متاسفانه بسیاری از کاربران با توجه به اینکه می‌دانند دست به اقدامی غیرقانونی زده‌اند، از شکایت صرف نظر کرده و کلاهبرداران نیز از این ویژگی سوء‌استفاده می‌کنند، اما شهروندان در صورت فریب کلاهبرداران باید به پلیس فتا موضوع را اطلاع دهند و سپس به دادگاه جرائم رایانه‌ای برای حصول نتیجه مراجعه کنند.

مجید تصریح کرد: با بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم انجام شده تا به شکل ریشه‌ای کنترل وب سایت‌های فیشینگ از جمله سایت‌های شرط‌بندی انجام شود و گردش مالی و پولشویی‌های این سایت‌ها نیز مورد رصد قرار گیرد؛ مقابله هدفمند با قمار اینترنتی نیازمند عزم ملی و فرهنگ سازی است و تمامی نهادها نظیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی، قوه قضائیه، قوه مجریه، پلیس، صدا و سیما و ... باید در راستای رفع چالش‌ها و مشکلات موجود در این حوزه به‌ صورت مشترک فعالیت کنند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون شناسایی پیش دستانه یک‌هزار و چهار فقره تارنمای قمار انجام گرفته که منجر به تشکیل ۳۹۲ فقره پرونده قضائی با گردش مالی بیش از ۹۶ میلیارد تومان و مسدودسازی بیش از  ۹ میلیارد تومان شده است.

رییس پلیس فتا ناجا در ادامه به مهم ترین پرونده‌های این حوزه در سال ۹۸ نظیر شناسایی یکی از متهمان حرفه‌ای در حوزه طراحی و پشتیبانی سایت‌های قمار در خارج از کشور و اخذ اعلان قرمز بین‌المللی و استرداد وی به داخل کشور به همراه دستگیری اعضای دو باند قمار توسط پلیس فتا استان‌های البرز و غرب استان تهران اشاره کرد.

مجید افزود: در مجموع، ۱۵ نفر از اعضای دو باند مورد نظر در استان‌های البرز، مازندران، گیلان، گلستان و آذربایجان شرقی دستگیر و  ۳۵ فقره کارت بانکی به نام افراد غیر از آنها کشف شده است. وی از شهروندان و کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

بنر
بنر