بنر

چرا باید در پرداخت های غیرحضوری، از رمز دوم پویا استفاده کرد؟

سه شنبه ، 5 آذر 1398 ، 09:16
جهت درک ضرورت بهره مندی از رمز پویا ( یـک بار مصرف ) در پـرداخت های اینترنتی مبتنی بر کارت، بهتر است در ابتدا به تعریف مفهوم فیشینگ و راه های سوءاستفاده کلاهبرداران از اطلاعات بانکی افراد بپردازیم.

فیشینگ چیست؟

فیشینگ نوعی از حملات مهندسی اجتماعی است که برای سرقت داده‌های کاربر مانند رمز عبور و اطلاعات حساب بانکی و مانند آن استفاده می‌شود. در این حمله، مهاجم به روش‌های مختلف خود را به‌عنوان یک نهاد معتبر نشان داده و فرد را به وب‌سایت‌های جعلی هدایت می‌کند. این کار ممکن است با تشویق قربانی به خرید شارژ ارزان و یا بازکردن یک ایمیل از طرف شخصی مهم و یا کلیک بر روی لینک و هدایت او به صفحه جعلی یک وب‌سایت (برای مثال درگاه‌های بانک جعلی) یا نصب بدافزار بر روی سیستم فرد انجام شود.

شایع‌ترین روش‌های سرقت اطلاعات از طریق فیشینگ چیست؟

# ارسال پیامک جعلی و تشویق فرد به کلیک روی یک لینک: برای مثال ممکن است مهاجم با قراردادن لینک یک وب‌سایت جعلی با موضوع تمدید واریز یارانه‌ها، افراد را به کلیک روی آن و وارد کردن اطلاعات بانکی خود تشویق کند.
# آگهی فروش شارژ ارزان‌قیمت در وب‌سایت‌های جعلی و هدایت فرد به درگاه‌‌های پرداخت جعلی: در این روش مهاجم می‌تواند به راحتی اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم قربانی را دریافت کرده و از وی کلاهبرداری کند.
# انجام خریدهای آنلاین از طریق لینک‌‌های پرداخت جعلی در کانال‌های تلگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی
# ارسال ایمیل جعلی و تشویق فرد به کلیک روی یک لینک: در این روش فرد به یک وب‌سایت جعلی هدایت شده و حتی ممکن است یک کی‌لاگر بر روی سیستم وی نصب شود.
# نصب نرم‌افزارهای نامطمئن یا دانلود فایل‌های مخرب: در این روش ممکن است فرد نرم‌افزاری را از یک منبع نامعتبر بر روی تلفن‌همراه خود دانلود و نصب کند که با هدایت به درگاه‌های جعلی، منجر به سرقت اطلاعات حساب بانکی وی شود.

روش‌های پیشگیری از حمله فیشینگ کدامند؟

اجتناب از استفاده از رمز دوم ایستا در پرداخت‌های اینترنتی و بهره‌مندی از رمز دوم پویا، یکی از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های جلوگیری از حمله فیشینگ است. از این‌رو به مشتریان نظام بانکی توصیه می‌شود جهت جلوگیری از سوء‌استفاده‌ کلاهبرداران از طریق حمله فیشینگ، در اسرع وقت نسبت به فعال‌سازی و دریافت رمز پویا (یک‌بار مصرف) از طریق روش‌های معتبر اعلام شده از سوی بانک‌ها اقدام کنند.

علاوه بر این رعایت نکات زیر می‌تواند از اینگونه کلاهبرداری‌ها از کارت‌های نقدی جلوگیری کند:
# برای خریدهای آنلاین خود همواره درگاه خرید را با درگاه‌های مجاز ارایه‌شده در وب‌سایت شاپرک به نشانی https://shaparak.ir مطابقت داده سپس اقدام به ورود اطلاعات کنید.
# خرید شارژ برای تلفن همراه خود را صرفاً از وب‌سایت‌‌های مطمئن و معتبر انجام دهید.
# تا حد امکان بر روی لینک‌هایی که از طریق پیامک ارسال می‌شوند کلیک نکرده و به درخواست‌های واریز وجه از طریق پیامک ترتیب اثر ندهید.
# اغلب ایمیل‌های جعلی با نمایشی از وضعیت اضطراری و با جعل هویت منابع معتبر اقدام به سوء استفاده می‌کنند. همچنین دقت کنید که بانک‌ها هرگز اطلاعات حساب بانکی شما را از طریق ایمیل درخواست نمی‌کنند.
# در زمان اتصال به شبکه‌های وای‌فای عمومی و یا استفاده از فیلترشکن از انجام تراکنش‌های بانکی خودداری کنید.


► تاثیر استفاده از " رمزنت" بانک شهر در امنیت تراکنش های بانکی
شخصی سازی محدودیت های برداشت از کارت های بانک پاسارگاد ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

تمهیدات بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا

بانک‌پاسارگاد به‌منظور به حداقل رساندن مراجعه حضوری مشتریان به شعبه‌ها جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، ضمن افزایش سقف برداشت نقدی از...


بانک‌پاسارگاد به‌منظور به حداقل رساندن مراجعه حضوری مشتریان به شعبه‌ها جهت پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، ضمن افزایش سقف برداشت نقدی از خودپردازها، سقف انتقال وجه کارت به کارت بر روی خودپردازها و کیوسک‌های این بانک را نیز افزایش داد.

به گزارش بانکی به نقل از روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، این بانک جهت فراهم کردن زمینه برای دریافت خدمات بانکی، بدون مراجعه حضوری به شعبه‌ها، سقف انتقال وجه کارت به کارت از طریق دستگاه‌های خودپرداز و کیوسک‌ها را از مبلغ 30 میلیون ریال به مبلغ 50 میلیون ریال در روز برای کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد افزایش داد. این بانک‌ پیش از این نیز سقف انتقال وجه کارت به کارت بر روی درگاه‌های غیرحضوری (اینترنت و موبایل) را از مبلغ 30 میلیون ریال به مبلغ 50 میلیون ریال در روز برای کارت‌های نقدی افزایش داده‌بود.

بانک پاسارگاد در اقدامی دیگر، سقف برداشت نقدی با کارت‌های نقدی بانک‌پاسارگاد را از طریق دستگاه‌های خودپرداز این بانک، از مبلغ 2 میلیون ریال به مبلغ 5 میلیون ریال افزایش داد.

این بانک علاوه بر اقدامات یادشده، کارت‌های نقدی که از ابتدا تا انتهای اسفند سال 1398 منقضی می‌شوند را بدون نیاز به مراجعه مشتریان به شعبه‌ها، تا اسفند سال 1399 به‌طور خودکار تمدید کرد.

گفتنی است سامانه‌های بانکداری‌الکترونیک بانک‌پاسارگاد اعم از بانکداری مجازی، همراه‌بانک پاسارگاد، سامانه پرداخت اینترنتی سایت بانک، کیپاد، تلفن‌بانک، سامانه #720* و ... با ارایه اکثر خدمات بانکی به مشتریان، مراجعه حضوری به شعبه‌ها را به حداقل ممکن می‌رساند.

گفتنی است سامانه جامع ارتباط با مشتریان در سایت بانک‌پاسارگاد به آدرس https://www.bpi.ir/crm و مرکز مشاوره و اطلاع‌رسانی این بانک‌ به شماره 82890 به صورت شبانه‌روزی، آماده پاسخگویی به سؤالات هم‌میهنان است.

بنر
بنر
بنر