دو امکان مکمل استفاده از تسهیلات مسکن

يكشنبه ، 16 تیر 1398 ، 10:50

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن دو امکان مکمل برای استفاده دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن از این تسهیلات را تشریح کرد.به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از ایبِنا، مسعود ایزدی، مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن –هیبنا، با اشاره به اینکه تسهیلات خرید مسکن به منظور افزایش رفاه متقاضیان بازار مسکن دارای امکانات مکمل است،گفت: یکی از این امکانات مکمل، امکان انتقال تسهیلات بانکی است.

وی با بیان اینکه تسهیلات‌گیرنده به دو روش عمده امکان انتقال تسهیلات دریافت شده را دارد خاطرنشان کرد: تدابیری اندیشیده شده است که فرد دریافت کننده تسهیلات خرید مسکن بتواند با انتقال تسهیلات، به دو روش ممکن، نسبت به استفاده از تسهیلات قبلی برای واحد جدید و یا واگذاری تسهیلات دریافت شده به مالک جدید اقدام کند.

ایزدی توضیح داد: در روش اول چنانچه فردی تسهیلات خرید مسکن را از بانک مسکن دریافت کرده باشد و مدت زمانی از پرداخت اقساط ماهانه سپری شده باشد وی می‌تواند در صورت تمایل به فروش واحد آن را به فروش برساند و تسهیلات دریافت شده را به واحد مسکونی جدیدی که خریداری می کند منتقل کند؛ در واقع در این روش فرد دیگر نیاز به دریافت تسهیلات جدید ندارد بلکه می‌تواند تسهیلات قبلی را از واحد مسکونی قبلی به واحد مسکونی تازه خریداری شده که در مالکیت وی قرار دارد منتقل کند.در این روش فرد بدون آنکه نیاز به پرداخت هزینه برای خرید اوراق جدید داشته باشد می‌تواند نسبت به انتقال تسهیلات خود به واحد جدید اقدام کند.از این طریق هزینه‌های مربوط به دریافت تسهیلات خرید مسکن برای متقاضیان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.در واقع فرد هزینه‌ای از بابت برخورداری از امتیاز تسهیلات برای خرید واحد جدید پرداخت نمی‌کند.

مدیر امور ارتباطات و حوزه مدیریت بانک مسکن، ادامه داد: در روش دوم همچنین فرد می‌تواند در زمان فروش واحد خود به فرد دیگری در صورت تمایل و عدم نیاز به استفاده از تسهیلات دریافت شده برای خرید واحد جدید اقدام به انتقال مانده بدهی خود-تسهیلات-به مالک جدید کند؛ در این روش نیز لازم است خریدار وفروشنده با مراجعه به بانک مسکن و ارایه مدارک مورد نیاز برای انتقال تسهیلات از مالک قبلی به مالک جدید،تقاضای خود برای انجام این اقدام را مطرح و مراحل مربوط به آن را طی کنند.

وی افزود: این روش نیز برای هر دو سمت معاملات مسکن اعم از خریدار و فروشنده دارای منافعی است؛ منفعت این روش برای خریدار جدید آن است که تسهیلات بانکی خرید مسکن بدون نیاز به پرداخت هزینه برای خرید اوراق یا سپرده‌گذاری به وی منتقل شده و در واقع وی بدون پرداخت هزینه از امکانات تسهیلات بانکی برای خرید مسکن برخوردار می‌شود؛ این در حالی است که اگر فرد، متقاضی دریافت تسهیلات برای مثال از محل اوراق حق تقدم باشد و شخصا اقدام به دریافت تسهیلات کند باید مبلغی را بابت خرید اوراق هزینه کند.
ایزدی اضافه کرد: منفعت دیگر این روش، متوجه فروشنده‌ای است که ملک وی دارای تسهیلات است؛ در صورتی که امکان انتقال تسهیلات بانکی خرید مسکن به خریدار جدید وجود نداشت مالک اولیه باید بدهی خود را با بانک از بابت تسهیلات دریافت شده تسویه می‌کرد؛ تسویه بدهی مستلزم پرداخت همه مانده بدهی باقی مانده از رقم کل تسهیلاتی است که فروشنده در زمان خرید واحد در قالب تسهیلات خرید آپارتمان از بانک دریافت کرده است؛اما در این روش نیازی نیست که مالک اولیه یا همان فروشنده واحد، رقمی از بابت تسویه حساب با بانک از بابت فک رهن پرداخت کند بلکه می‌تواند مسوولیت خود را از بابت تعهد به بازپرداخت تسهیلات به مالک جدید منتقل کند.

وی همچنین تصریح کرد: این در حالی است که به طور کلی برخورداری واحد مسکونی از تسهیلات بانکی بدون نیاز به اقدام خریدار برای دریافت تسهیلات و پرداخت هزینه برای خریداری اوراق، از جمله امتیازات یک واحد مسکونی در زمان فروش محسوب می‌شود و این گروه از واحدها معمولا جزو اولویت‌های خریداران هستند.

► جزییات پرداخت وام مسکن جوانان
پذیرندگان POS فروشگاهی در طرح کارآمد تسهیلات دریافت می کنند ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

آموزش الفبای بانکی با طرح «سپهر دانش‌» بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران در قالب طرح «سپهر دانش»  که از مهر ماه سال ۹۷ آغاز و تاکنون ادامه دارد 150 هزار دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است.


بانک صادرات ایران در قالب طرح «سپهر دانش»  که از مهر ماه سال ۹۷ آغاز و تاکنون ادامه دارد 150 هزار دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است.

به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، سیستم بانکی و پولی کشور بر اساس وظایف و رسالت‌های اجتماعی خود با توجه به در اختیار داشتن سرمایه های کلان سپرده گذاران می‌تواند در جهت اهداف بزرگ و اولویت‌های مهم کشور گام بردارد. هدایت صحیح نقدینگی و همچنین بهره‌مندی از توانمندی های موجود در بین اقشار مختلف جامعه، مجال جولان تورم را گرفته و موجب رونق اقتصادی کشور می شود.
در این میان شایسته است تا قشر جوان و به خصوص جامعه بزرگ دانش آموزان و فرهیختگان کشور که در آینده مسئولیت های کلان کشور را برعهده خواهند گرفت؛ با ادبیات بانکی و رفتارها و کنش‌های شبکه بانکی آشنا شده تا از قبل آن، فردایی که وارد محیط جامعه می‌شوند، با روش های نوین اقتصادی آشنایی داشته باشند.
گزارش بسیج حاکی از آن است که بانک صادرات ایران در راستای تحقق وظایف اجتماعی خود و اولویت قرار دادن  قشر جوان و فرهیخته کشور از چندی قبل، به دانش‌آموزان درس الفبای اقتصاد و بانکی یاد می دهد تا آنان از همین سنین با وظایف و مسئولیت های بزرگ اجتماعی و اقتصادی خود در زمینه بانکی آشنا شوند.
بر این اساس، بانک صادرات ایران طرح سپهر دانش را با هدف آشنایی با  عملیات بانکداری الکترونیک و همچنین تسهیل کمک رسانی به دانش آموزان کم بضاعت در مناطق محروم و نیز بهره مندی از هزاران جوایز خدمات و طرح های مختلف بانکی را اجرا کرده است.

بر همین اساس بانک صادرات در قالب طرح سپهر دانش که از مهر ماه سال ۹۷ آغاز و تا کنون ادامه دارد یکصد و پنجاه هزار دانش آموز را تحت پوشش قرار داده تا این افراد علی رغم ممنوعیت قانونی و  عدم شمولیت سن افتتاح حساب، با کمک والدین خود حساب بانکی داشته و از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده کنند.
طرح «سپهر دانش» این امکان را فراهم می‌کند تا دانش آموزان کارت بانکی در اختیار خود داشته و در هفته تا سقف ۲۰۰هزار تومان تراکنش پولی داشته باشند. همچنین افرادی که می‌خواهند به صورت شخصی به هر دانش ‌آموز کمک های پولی و مالی داشته باشند در این طرح حمایت های خود را به صورت مستقیم در قالب شناسه‌های مشخص به دانش آموزان بی بضاعت یا کم درآمد ارسال می کنند‌.
در همین زمینه بانک صادرات ایران به هر دانش آموزی که با سپرده‌گذاری در طرح سپهر دانش آموز مشارکت می‌کند، به مناسبت سال تاسیس این بانک یعنی ۱۳۳۱، مبلغ ۳۱ هزار تومان هدیه می‌دهد. از طرف دیگر، والدین دانش آموزان در این طرح باید مبلغ ۶۹ هزار تومان به حساب فرزند خود واریز کرده تا دانش آموزان با حداقل ۱۰۰ هزار تومان در این طرح مشارکت داشته باشند.
براساس این گزارش یکی دیگر از ویژگی های مهم طرح سپهر دانش عضویت سپرده گذاران در باشگاه مشتریان بانک صادرات ایران و بهره مندی از هزاران جوایز ارزنده آن همچون رایانه، تبلت، دوچرخه و کمک هزینه های تحصیلی است. شایان ذکر است که دانش آموزان دبیرستانی با توجه به سن شان می‌توانند در قالب طرح سپهر دانش آموز بانک صادرات ایران وام و تسهیلات بانکی نیز دریافت کنند‌.
بدین ترتیب علاوه بر آنکه دانش آموزان، به عنوان آینده سازان و سرمایه های نهفته کشور، می توانند در شبکه بزرگ بانکی و اقتصادی کشور سهیم شده و فعالیت اقتصادی روزانه خود را به راحتی انجام دهند،‌نکات آموزشی و انگیزشی این طرح خواهد توانست تا برخی از آسیب های احتمالی آتی ورود به پهنه اقتصادی کشور در سنین جوانی را کاسته و زمینه فعالیت سالم را مهیا نماید.

بنر
بنر