شرایط پرداخت تسهیلات در صندوق پس انداز یکم آسانتر شود

چهارشنبه ، 7 خرداد 1399 ، 12:44
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر اینکه مجلس و بانک مرکزی باید سایر بانکها را نیز به پرداخت تسهیلات به بخش مسکن مکلف کنند گفت.:بانک مسکن در پرداخت تسهیلات مسکن تنها مانده و باید سایر بانکها نیز به پرداخت تسهیلات مسکن اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار هیبنا ، در خرداد ماه سال گذشته و با موافقت رییس مجلس و رییس کل بانک مرکزی قرار بر این شد تا سهم تسهیلات بانک ها در حوزه مسکن به ۲۰ درصد افزایش یابد اما گزارشها حاکی از این است که بانک ها از این توافق و مصوبه شورای عالی مسکن تبعیت نمی کنند.

بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن ، بانکها موظف شده اند تا ۲۰ درصد از سقف تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند اما بانکها به غیر از بانک مسکن هیچ علاقه ای برای اینکه تن به اجرای این مصوبه بدهند از خود نشان نمی دهند.

سال گذشته محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از عدم استقبال بانکها در اختصاص تسهیلات خود به بخش مسکن انتقاد کرده بود. در خرداد ماه سال گذشته جلسه ای سه جانبه میان محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی و رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس تشکیل شد تا بانکها توجه ویژه ای به بخش مسکن داشته باشند و ۲۰ درصد از سقف تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند. اما این سهم در حال حاضر زیر 8 درصد است.

حسام عقبایی در گفت و گو با خبرنگار هیبنا با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید سایر بانکها را به پرداخت تسهیلات به بخش مسکن مکلف کند گفت: علاوه بر بانک مسکن باید سایر بانک ها نیز برای پرداخت تسهیلات مسکن وارد میدان شوند. اینکه تنها یک بانک در کشور اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن با نرخ سود تک رقمی کند نمی تواند باعث بهتر شدن اوضاع بخش مسکن شود.

وی ادامه داد: باید دولت، مجلس، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار سایر بانکها را مکلف کند تا سایر بانکها نیز در کنار بانک مسکن اقدام به پرداخت تسهیلات کنند.

عقبایی با اشاره به اینکه قطعا اگر سایر بانکها وارد بخش مسکن برای دادن تسهیلات شوند و به عنوان مثال به میزان تشخیص خود سقف تسهیلات خود به بخش مسکن را بالا ببرند می توان به روزهای خوب بخش مسکن هم در بخش ساخت و هم در بخش تقاضا امیدوار شد گفت: اگر بروکراسی اداری حذف شود و سایر بانکها نیز در کنار بانک مسکن بتوانند تسهیلات بخش مسکن را پرداخت کنند هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی اثرگذاری بانک ها در بخش مسکن افزایش خواهد یافت و قطعا اگر این اتفاق رخ دهد تعادل خوبی میان عرضه و تقاضای مسکن رخ خواهد داد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش که دلیل اینکه علیرغم مصوبه شورای عالی مسکن و تأکید مجلس و رییس کل بانک مرکزی سایر بانکها برای پرداخت تسهیلات به بخش مسکن اقدام نمی کنند چیست؟ گفت : سایر بانکها علاقه ای به پرداخت تسهیلات به بخش مسکن پیدا نمی کنند. اگر بخواهیم مثالی در این خصوص بزنیم باید بگوییم که برای کارگران به هر حال یک حداقل حقوقی در نظر گرفته شده و قانون شده است پس باید برای ورود و کمک سایر بانکها برای دادن تسهیلات به بخش مسکن یک قانون و مصوبه ای در مجلس و دولت ایجاد شود تا شورای پول و اعتبار بتواند نظارت خود را بر عدم پرداخت تسهیلات سایر بانکها به بخش مسکن را بیشتر کند

افزایش کمی و کیفی تسهیلات مسکن با ورود سایر بانک ها به پرداخت تسهیلات

عقبایی ادامه داد: اگر سایر بانکها در کنار بانک مسکن اقدام به پرداخت تسهیلات مسکن کنند بدون شک میزان پرداخت تسهیلات چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی افزایش خواهد یافت چرا که الان بزرگترین مشکل کنونی تسهیلات در بخش مسکن هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی نشان می دهد که متقاضیان بخش مسکن چه در بخش تقاضا و چه در بخش ساخت به آن شکل تطمیع نمی شوند .

وی با اشاره به اینکه اگر سایر بانکها هم تسهیلات مسکن اعطا کنند فشار از روی بانک مسکن برداشته خواهد شد تأکید کرد: برداشته شدن بروکراسیها در دادن تسهیلات می تواند متقاضیان را خیلی سریع به دریافت تسهیلات مسکن بکشاند و مشکل آنها را برطرف کند.

عقبایی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر تنها بانکی که اقدام به پرداخت تسهیلات با نرخ سود تک رقمی و حتی 6 درصد در بافت فرسوده می کند بانک مسکن است گفت: به هر حال هنوز هم می توان به پایین بودن نرخ سود که همانا 8 درصد و یا 6 درصد بافت فرسوده است تاکید کرد.

پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز یکم آسانتر شود

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش که مهلت صندوق پس انداز یکم کمتر از 20 روز دیگر به پایان می رسد و بانک مرکزی باید برای ادامه حیات آن مجددا مهلت آنرا تمدید کند آیا پیشنهادی برای تمدید مهلت این صندوق دارید؟ گفت: بنده معتقد هستم که باید بروکراسی ها و واسطه گریها در پرداخت تسهیلات مسکن برداشته شود و هر متقاضی دریافت تسهیلات در هر شهر و یا منطقه ای به راحتی به شعب مراجعه کنند و اقدام به دریافت تسهیلات کنند اما آنچه که مشخص است سقف کنونی صندوق مسکن یکم کفاف خرید مسکن در شهرهای بزرگ را آنطور که چهار سال پیش می داد نمی دهد و باید شرایطی ایجاد شود که پرداخت تسهیلات آسانتر شود.

توسعه ای شدن بانک مسکن باید سریعتر رخ دهد

وی تاکید کرد: باید بانک مسکن هر چه سریعتر به سمت توسعه ای شدن حرکت کند تا بتواند در اعطای تسهیلات مسکن راحت تر اقدام کند.

صندوق پس انداز مسکن یکم در سال 94 با نرخ سود 14 درصد آغاز به کار کرد و بعد از یک سال نرخ سود آن ابتدا به 13 درصد و سپس به 11 درصد و در نهایت بعد از 25 سال نرخ سود تسهیلات مسکن تک رقمی شد. در حال حاضر نرخ سود تسهیلات مسکن یکم شش درصد در بافتهای فرسوده و برای سایر بافتها ۸ درصد است.

میزان بازپرداخت اقساط تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی در حال حاضر با نرخ سود ۸ درصد حدود ۹۴۰ هزار تومان است.

► بانک رفاه طرح تسهیلاتی رفاه کالا را به اجرا گذاشت
با شما هستیم در جشنواره خدمات غیر حضوری بانک تجارت ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مشارکت در چرخه نیکی ابدی به جای کمک بلاعوض

بانک مهر ایران در چارچوب طرح همیاران مهر امکانی را فراهم کرده تا افراد خیّر بتوانند به جای کمک بلاعوض به افراد نیازمند، در توانمندسازی این افراد کمک کنند.


بانک مهر ایران در چارچوب طرح همیاران مهر امکانی را فراهم کرده تا افراد خیّر بتوانند به جای کمک بلاعوض به افراد نیازمند، در توانمندسازی این افراد کمک کنند.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک در راستای توسعه و گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه و همسو با نیات خیرخواهانه هموطنان عزیز، اقدام به تأمین مالی جمعی، به منظور حمایت از نیازمندان تحت عنوان «طرح همیاران مهر» کرده است.

در این طرح، متقاضیان مبلغ مورد نظر خود را در قالب عقد صلح و به صورت بلاعوض در حسابی تعریف شده، نـزد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران واریز می‌کنند. بانک نیز متعهد می‌شود مبالغ اهدا شده از سوی خیرین را، به پرداخت تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه در زمینه‌های اشتغال، تأمین معیشت جوانان، بانوان سرپرست خانوار، درمان، تحصیل و همچنین بازسازی و توسعه‌ روستاها و مناطق محروم و ... تخصیص دهد. کارمزد وام‌ها در طرح همیاران مهر بین صفر تا ۲ در صد است.

این طرح کارکردهای خیرخواهانه‌ دیگری نیز در خود تعریف کرده است؛ به‌نحوی که از طریق آن می‌توان با اهدای برگه‌ همیاران مهر در مراسم ترحیم و بزرگداشت درگذشتگان، تحت عنوان باقیات و صالحات متوفی، به جای هزینه خرید تاج گل و... این کار خیر و انسان‌دوستانه را گسترش داد؛ عمل خیری که علاوه بر اینکه لبخندی به لب یک نیازمند می‌نشاند سبب آرامش روح متوفی می‌شود.

تلاش برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی

اهداف طرح همیاران مهر بانک مهر ایران را می‌توان این‌گونه برشمرد:

- کمک به توسعه مناطق محروم از طریق پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

- کمک به رشد شاخص‌های بهداشت، درمان، آموزش و ... در سراسر کشور

- ارتقای فرهنگ نوع‌دوستی و قرض‌الحسنه در کشور

- فرهنگ‌سازی خیر ابدی و در گردش برای نیازمندان در کشور

- هدفمندسازی کمک‌های خیرین، به منظور تبدیل کمک‌های موقت و کوتاه‌مدت به کمک‌های دائمی و در گردش.

علت اینکه بانک مهر ایران این طرح را اجرا کرده به این برمی‌گردد که ماهیت و فلسفه‌ بانک مهر ایران، توانمندسازی نیازمندان است؛ چرا که این بانک باور دارد اجرای این طرح منجر به کاهش فاصله‌ طبقاتی و به تبع آن ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

مبالغ جمع‌آوری شده در چارچوب طرح همیاران مهر در زمینه‌های مختلف عام‌المنفعه به کار می‌رود؛ از جمله مواردی همچون: اشتغال جوانان، بهداشت و درمان، اشتغال زنان سرپرست خانوار، اشتغال زندانیان جرایم غیرعمد، بازسازی و توسعه روستاها و مناطق محروم و همچنین احیای زیرساخت‌های سنتی مانند قنات‌ها، مراکز فرهنگی، تاریخی، هنری و... .

لازم به یادآوری است مشارکت در طرح همیاران مهر به جای کمک‌های بلاعوض به نیازمندان موجب می‌شود با پرداخت وام به نیازمندان چرخه نیکی ابدی شده و ادامه داشته باشد. دیگر اینکه فرد می‌تواند با مشارکت در این طرح، استان یا شهرستانی را که تمایل دارد پولش در آن منطقه هزینه شود انتخاب کند. این ویژگی مزیتی برای افرادی است که از کاستی‌هایی در برخی نقاط از کشور مطلع هستند و می‌توانند با کار نیکشان به آبادسازی آن مناطق کمک کنند.

امکان معرفی افراد نیازمند از سوی مشارکت کنندگان

مشارکت در طرح همیاران مهر بانک مهر ایران بهره‌مندی از اجر معنوی و خیر دائمی از طریق چرخش مداوم مبلغ اهدایی بین تعداد زیادی از نیازمندان را در پی دارد. بانک مهر ایران حتی این مورد را در نظر گرفته که مشارکت‌کننده قادر باشد فرد نیازمندی را معرفی و وارد چرخه‌ نیکی کند. بعد از مشارکت در طرح این امکان برای فرد مشارکت‌کننده با معرفی فرد نیازمند، وی را در لیست مخاطبان طرح قرار دهد. بانک بعد از بررسی شرایط و بر اساس قرعه‌کشی به افراد نیازمند وام پرداخت می‌کند. با این حال افراد نیازمند معرفی شده توسط خیرین، نسبت به سایرین برای دریافت وام قرض‌الحسنه در اولویت قرار دارند.

نحوه مشارکت در طرح همیاران مهر مشارکت

برای مشارکت همیاران مهر، اشخاص می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت بانک مهر ایران به آدرس www.qmb.ir و ورود به صفحه این طرح، برای مشارکت در آن اقدام کنند.

همچنین امکان مشارکت به‌صورت خانوادگی نیز در این طرح فراهم شده است. اعضای خانواده می‌توانند به نیت شادی روح درگذشتگان خود در این طرح مشارکت کرده و با تعیین سرپرست خانواده کمک‌ها و خیرات هفتگی خود را جمع‌آوری کنند. مشارکت‌کنندگان در این طرح می‌توانند افراد نیازمند را برای دریافت وام قرض‌الحسنه به بانک معرفی کنند یا اینکه در صورت عدم شناخت افراد نیازمند، می‌توانند این امر را به بانک بسپارند تا بانک مبالغ جمع‌آوری شده را به سایر نیازمندان اختصاص دهد. در این حالت بعد از پرداخت هر وام، پیامکی برای اطلاع اعضای خانواده از پرداخت وام به آن‌ها ارسال می‌شود.

تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نفر در این طرح مشارکت کرده‌اند و بیش از ۵۶۵ میلیارد ریال منابع جمع‌آوری شده و وام‌هایی به ارزش ۴۶۰ میلیارد ریال به بیش از ۱۴۸۰ نفر پرداخت شده است. بخشی از این تسهیلات به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

مشارکت سازمانی و گروهی در طرح همیاران مهر

خیریه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و... می‌توانند با مشارکت در طرح همیاران مهر، نیازمندان جامعه هدف خود را برای دریافت وام قرض‌الحسنه به بانک معرفی کنند.

طرح یادبود نیز در ذیل طرح همیاران مهر تعریف شده است. با مشارکت در طرح یادبود همیاران مهر، افراد می‌توانند مبلغ خرید تاج گل برای مراسم ترحیم را که علاوه بر تحمیل هزینه زیاد، تأثیری در شادی روح متوفی ندارد، به‌صورت وام قرض‌الحسنه برای توانمندسازی نیازمندان و توسعه کشور اختصاص دهند.

از چرخه نیک ابدی چه می‌دانید؟

با توجه به اینکه مبالغ جمع‌آوری شده از طریق پرداخت وام قرض‌الحسنه به نیازمندان تعلق می‌گیرد، همزمان با بازپرداخت اقساط توسط فرد نیازمند، این مبلغ به شخص دیگری تخصیص می‌یابد و این چرخه مدام تکرار می‌شود و در عمل شما به مدت نامحدود، به بی‌نهایت نیازمند کمک می‌کنید.


بنر
بنر
بنر