جدیدترین تصمیمات برای امهال اقساط وام‌ها

شنبه ، 4 مرداد 1399 ، 06:32
مدیرعامل بانک کشاورزی اعلام کرد که طبق جدیدترین مصوبه برای واحدهای تولیدی که از ویروس کرونا آسیب دیده‌اند؛ این بانک ۷.۵ درصد از بدهی را می‌گیرد و مابقی را پنج ساله امهال می‌کند که شرط این امهال، تولیدی بودن واحد است. همچنین، طبق گفته این مدیر بانکی به زودی سامانه پذیرش و پردازش درخواست‌های اعتباری به صورت الکترونیکی در بانک کشاورزی رونمایی می‌شود.

به گزارش بانکی به نقل از روابط عمومی و همکاری های بین الملل بانک کشاورزی به نقل از ایسنا، بانک کشاورزی به عنوان عضوی از شبکه بانکی کشور، به طور تخصصی در عرصه کشاورزی فعالیت می‌کند و هدف از تأسیس آن کمک به تأمین مالی بخش کشاورزی است تا تولیدات این بخش و سطح معیشت کشاورزان ارتقا پیدا کند. در این میان، روح اله خدارحمی مدیرعامل این بانک ضمن بازدید از خبرگزاری ایسنا، با خبرنگاران این مجموعه به گفت وگو نشست که مشروح آن در ادامه آمده است.

- توضیحی درباره عملکرد بانک کشاورزی بدهید؟

بانک کشاورزی خدمات متنوعی به جامعه کشاورزی ایران ارائه می‌کند که تأمین منابع برای پاسخگویی به نیازهای اعتباری بخش کشاورزی از جمله عمده‌ترین این خدمات است. در کنار این مأموریت اصلی، ارائه خدمات بانکی و تدارک ابزارهای پرداخت به ویژه بر مبنای فناوری‌های جدید هم از جمله خدمات این بانک به شمار می‌رود و ما در حال حاضر جزو چهار بانک بزرگ کشور از نظر شبکه خدمت رسانی و ابزارهای نوین خدمات بانکی هستیم. همچنین در اجرای طرح توسعه مشاغل روستایی در مدت دو سال گذشته این بانک معادل ۵۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات جدید به جامعه روستایی و عشایری کشور با نرخ متوسط شش درصد پرداخت کرده که بخشی از این تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و نصف دیگر آن از سوی بانک کشاورزی تأمین شده است. علاوه بر این، در سال گذشته ۱۰۱۲ هکتار گلخانه به سطح گلخانه‌های کشور اضافه کردیم که امسال هم این روند را ادامه می‌دهیم.

_ بانک کشاورزی چه میزان تسهیلات معوق از مشتریان خود دارد؟

بانک کشاورزی در مقایسه با بانکهای دیگر، بیشتر درگیر چالش مطالبات معوق است، زیرا بخش کشاورزی مخاطرات بیشتری دارد و فعالان این بخش با انواع ریسک‌ها روبهرو هستند که در نهایت درآمد آنها را با مشکل مواجه می‌کند. مجموع مطالبات این بانک از فعالان بخش کشاورزی حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است که در پایان سال رقم مطالبات معوق به ۹۰۰۰ میلیارد تومان رسید و براین اساس نسبت مطالبات غیرجاری به زیر ۱۰ درصد رسید اما اکنون این رقم به ۱۶ درصد رسیده است. همچنین، سال گذشته ۵۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردهایم و در پایان خرداد مانده تسهیلات بانک ۱۱۸ هزار میلیارد تومان و مانده سپردههای بانک معادل ۱۲۵ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت سپرده به اعتبار بانک هم بزرگتر از یک است.

_ با تمکین بانک‌ها از نرخ سود سپرده بانکی آیا میزان سپرده ها در بانک ها تغییر کرده است؟

با تغییر نرخ های سود، نوع سپرده تغییر می کند و جریان سپرده گذاری مردم در بانک ها در کل تغییر نکرده است، حتی سپرده های مدت دار بانک هم رشد کرده اما انتظار می رود که رشد سپرده های جاری بیشتر باشد.

_ برنامه بانک کشاورزی برای تحقق جهش تولید چیست؟

برای سال جاری چند تا استراتژی مشخص کردیم که طبق آن به پروژه‌هایی بیشتر کمک کنیم که زودتر به تولید منجر شوند که گلخانه یکی از مصادیق این طرح هاست. همچنین، پروژه های نیمه تمامی که در گذشته روی آنها سرمایه گذاری شده را هم در اولویت قرار داده ایم تا هرچه زودتر آنها هم به بهره برداری برسند. علاوه بر این، سعی داریم تا به پروژه های دانش بنیان توجه بیشتری کنیم، زیرا تولیدات این بخش یکی از راه های افزایش بهره وری و تولید است.

- این بانک در واگذاری اموال خود چگونه عمل کرده و چه برنامه ای در این زمینه برای سال جاری دارد؟

واگذاری‌ها دو بخش دارد که یکی اموال مازاد است که برنامه سالانه داریم و مطابق برنامه عمل می کنیم و در مورد شرکت ها، دو شرکت عمده در فهرست واگذاری داریم. شرکت سیمرغ را از طریق بورس در دست واگذاری داریم که تا بحال علاوه بر عرضه اولیه، درصدی از سهام بانک را به صورت خرد عرضه کرده ایم و مابقی را بصورت بلوکی آگهی خواهیم کرد. شرکت کارون را هم بصورت مزایده عمومی عرضه می‌کنیم.

_ اقدامات بانک کشاورزی برای مناطق محروم را شرح دهید.

در دو سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ طرح توسعه اشتغال روستایی و عشایری را اجرا کردیم که تاکنون برای این طرح ۵۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار خرد و متوسط پرداخت کردیم که از محل آن معادل ۱۰۱ هزار شغل ایجاد شد. یک اقدام دیگر، منابعی است که از سمت صندوق توسعه با نرخ ۱۰ درصد پرداخت می شود، در حالیکه این نرخ برای مناطق برخوردار ۱۴ درصد است. در جنوب کرمان یک طرح توسعه دامهای پربازده در حال بررسی داریم و طرح دیگری برای پرورش و نگهداری دام است که در سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود که از جمله اقدامات این بانک برای خدمت رسانی به مناطق محروم است.

علاوه بر این از محل منابع قرض الحسنه نیز به اجرای پروژه های فرهنگی و عام المنفعه هم کمک می کنیم که عمدتا به ساخت سالن ورزشی، مدرسه و مراکز بهداشتی همه مناطق محروم مربوط می‌شود.

_ درباره جدیدترین تصمیمات برای امهال وام توضیح دهید.

طبق جدیدترین مصوبه برای واحدهای تولیدی که در پی شیوع کرونا آسیب دیده‌اند، این بانک ۷.۵ درصد از بدهی را در چارچوب مصوبه شورای پول و اعتبار می گیرد و مابقی را پنج ساله امهال می کند که شرط این امهال تولیدی بودن واحد است. همچنین، سایر افرادیکه در رسته آسیب دیدگان از این ویروس نیستند هم می توانند با ارائه شواهدی مورد حمایت قرار بگیرند. ضمن آنکه بدهی واحدهای مرغ گوشتی و مادر را هم برای یکسال امهال می کنیم.

_ بانک کشاورزی چه میزان به بانکداری دیجیتال نزدیک شده است؟

بانک کشاورزی سهم قابل توجهی در پرداخت وام یک میلیونی به یارانه بگیران داشت که این تسهیلات به یک میلیون و ۹۰۰ هزار خانوار بدون هیچگونه مراجعه حضوری پرداخت شد. در حال حاضر بالای ۷۰ درصد تراکنشهای بانکی به صورت غیرحضوری صورت می گیرد؛ ما نیز به زودی سامانه پذیرش و پردازش درخواست‌های اعتباری را به صورت الکترونیکی رو نمایی می کنیم و به این ترتیب از میزان مراجعه و رفت و آمد مشتریان به شعب بانک کاسته می‌شود.


► مشارکت در چرخه نیکی ابدی به جای کمک بلاعوض
متقاضیان وام کرونا بخوانند ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مشارکت در چرخه نیکی ابدی به جای کمک بلاعوض

بانک مهر ایران در چارچوب طرح همیاران مهر امکانی را فراهم کرده تا افراد خیّر بتوانند به جای کمک بلاعوض به افراد نیازمند، در توانمندسازی این افراد کمک کنند.


بانک مهر ایران در چارچوب طرح همیاران مهر امکانی را فراهم کرده تا افراد خیّر بتوانند به جای کمک بلاعوض به افراد نیازمند، در توانمندسازی این افراد کمک کنند.

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک در راستای توسعه و گسترش فرهنگ قرض‌الحسنه و همسو با نیات خیرخواهانه هموطنان عزیز، اقدام به تأمین مالی جمعی، به منظور حمایت از نیازمندان تحت عنوان «طرح همیاران مهر» کرده است.

در این طرح، متقاضیان مبلغ مورد نظر خود را در قالب عقد صلح و به صورت بلاعوض در حسابی تعریف شده، نـزد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران واریز می‌کنند. بانک نیز متعهد می‌شود مبالغ اهدا شده از سوی خیرین را، به پرداخت تسهیلات به اقشار نیازمند جامعه در زمینه‌های اشتغال، تأمین معیشت جوانان، بانوان سرپرست خانوار، درمان، تحصیل و همچنین بازسازی و توسعه‌ روستاها و مناطق محروم و ... تخصیص دهد. کارمزد وام‌ها در طرح همیاران مهر بین صفر تا ۲ در صد است.

این طرح کارکردهای خیرخواهانه‌ دیگری نیز در خود تعریف کرده است؛ به‌نحوی که از طریق آن می‌توان با اهدای برگه‌ همیاران مهر در مراسم ترحیم و بزرگداشت درگذشتگان، تحت عنوان باقیات و صالحات متوفی، به جای هزینه خرید تاج گل و... این کار خیر و انسان‌دوستانه را گسترش داد؛ عمل خیری که علاوه بر اینکه لبخندی به لب یک نیازمند می‌نشاند سبب آرامش روح متوفی می‌شود.

تلاش برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی

اهداف طرح همیاران مهر بانک مهر ایران را می‌توان این‌گونه برشمرد:

- کمک به توسعه مناطق محروم از طریق پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

- کمک به رشد شاخص‌های بهداشت، درمان، آموزش و ... در سراسر کشور

- ارتقای فرهنگ نوع‌دوستی و قرض‌الحسنه در کشور

- فرهنگ‌سازی خیر ابدی و در گردش برای نیازمندان در کشور

- هدفمندسازی کمک‌های خیرین، به منظور تبدیل کمک‌های موقت و کوتاه‌مدت به کمک‌های دائمی و در گردش.

علت اینکه بانک مهر ایران این طرح را اجرا کرده به این برمی‌گردد که ماهیت و فلسفه‌ بانک مهر ایران، توانمندسازی نیازمندان است؛ چرا که این بانک باور دارد اجرای این طرح منجر به کاهش فاصله‌ طبقاتی و به تبع آن ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

مبالغ جمع‌آوری شده در چارچوب طرح همیاران مهر در زمینه‌های مختلف عام‌المنفعه به کار می‌رود؛ از جمله مواردی همچون: اشتغال جوانان، بهداشت و درمان، اشتغال زنان سرپرست خانوار، اشتغال زندانیان جرایم غیرعمد، بازسازی و توسعه روستاها و مناطق محروم و همچنین احیای زیرساخت‌های سنتی مانند قنات‌ها، مراکز فرهنگی، تاریخی، هنری و... .

لازم به یادآوری است مشارکت در طرح همیاران مهر به جای کمک‌های بلاعوض به نیازمندان موجب می‌شود با پرداخت وام به نیازمندان چرخه نیکی ابدی شده و ادامه داشته باشد. دیگر اینکه فرد می‌تواند با مشارکت در این طرح، استان یا شهرستانی را که تمایل دارد پولش در آن منطقه هزینه شود انتخاب کند. این ویژگی مزیتی برای افرادی است که از کاستی‌هایی در برخی نقاط از کشور مطلع هستند و می‌توانند با کار نیکشان به آبادسازی آن مناطق کمک کنند.

امکان معرفی افراد نیازمند از سوی مشارکت کنندگان

مشارکت در طرح همیاران مهر بانک مهر ایران بهره‌مندی از اجر معنوی و خیر دائمی از طریق چرخش مداوم مبلغ اهدایی بین تعداد زیادی از نیازمندان را در پی دارد. بانک مهر ایران حتی این مورد را در نظر گرفته که مشارکت‌کننده قادر باشد فرد نیازمندی را معرفی و وارد چرخه‌ نیکی کند. بعد از مشارکت در طرح این امکان برای فرد مشارکت‌کننده با معرفی فرد نیازمند، وی را در لیست مخاطبان طرح قرار دهد. بانک بعد از بررسی شرایط و بر اساس قرعه‌کشی به افراد نیازمند وام پرداخت می‌کند. با این حال افراد نیازمند معرفی شده توسط خیرین، نسبت به سایرین برای دریافت وام قرض‌الحسنه در اولویت قرار دارند.

نحوه مشارکت در طرح همیاران مهر مشارکت

برای مشارکت همیاران مهر، اشخاص می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت بانک مهر ایران به آدرس www.qmb.ir و ورود به صفحه این طرح، برای مشارکت در آن اقدام کنند.

همچنین امکان مشارکت به‌صورت خانوادگی نیز در این طرح فراهم شده است. اعضای خانواده می‌توانند به نیت شادی روح درگذشتگان خود در این طرح مشارکت کرده و با تعیین سرپرست خانواده کمک‌ها و خیرات هفتگی خود را جمع‌آوری کنند. مشارکت‌کنندگان در این طرح می‌توانند افراد نیازمند را برای دریافت وام قرض‌الحسنه به بانک معرفی کنند یا اینکه در صورت عدم شناخت افراد نیازمند، می‌توانند این امر را به بانک بسپارند تا بانک مبالغ جمع‌آوری شده را به سایر نیازمندان اختصاص دهد. در این حالت بعد از پرداخت هر وام، پیامکی برای اطلاع اعضای خانواده از پرداخت وام به آن‌ها ارسال می‌شود.

تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نفر در این طرح مشارکت کرده‌اند و بیش از ۵۶۵ میلیارد ریال منابع جمع‌آوری شده و وام‌هایی به ارزش ۴۶۰ میلیارد ریال به بیش از ۱۴۸۰ نفر پرداخت شده است. بخشی از این تسهیلات به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

مشارکت سازمانی و گروهی در طرح همیاران مهر

خیریه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و... می‌توانند با مشارکت در طرح همیاران مهر، نیازمندان جامعه هدف خود را برای دریافت وام قرض‌الحسنه به بانک معرفی کنند.

طرح یادبود نیز در ذیل طرح همیاران مهر تعریف شده است. با مشارکت در طرح یادبود همیاران مهر، افراد می‌توانند مبلغ خرید تاج گل برای مراسم ترحیم را که علاوه بر تحمیل هزینه زیاد، تأثیری در شادی روح متوفی ندارد، به‌صورت وام قرض‌الحسنه برای توانمندسازی نیازمندان و توسعه کشور اختصاص دهند.

از چرخه نیک ابدی چه می‌دانید؟

با توجه به اینکه مبالغ جمع‌آوری شده از طریق پرداخت وام قرض‌الحسنه به نیازمندان تعلق می‌گیرد، همزمان با بازپرداخت اقساط توسط فرد نیازمند، این مبلغ به شخص دیگری تخصیص می‌یابد و این چرخه مدام تکرار می‌شود و در عمل شما به مدت نامحدود، به بی‌نهایت نیازمند کمک می‌کنید.


بنر
بنر
بنر