آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(56)

يكشنبه ، 7 ارديبهشت 1393 ، 14:25

 

همان طور که می دانید امروزه برای استخدام شدن در هر سازمان، شرکت و یا تشکیلاتی باید با تعدادی از نرم افزارهای مرسوم موجود در کامپیوتر های شخصی آشنایی داشته باشید که یکی از آنها نرم افزار اکسل است که از زیر مجموعه های مایکروسافت آفیس است.

به گزارش بانکی دات آی آر، ما قصد داریم شما را با محیط اکسل آشنا کرده و تمام فوت و فن های آن را به شما آموزش دهیم و سعی کردیم که آموزش را از موارد پایه ای آغاز کنیم.

با لیست های dropdown آشنا شوید.
خیلی وقت ها ما احتیاج داریم که برای ورودی های یک سلول در اکسل محدودیت های خاصی ایجاد کنیم. همانطور که در مطالب قبلی گفتیم یک روش برای انجام این کار، استفاده از لیست های  dropdownاست.
حالا یک صورت مسئله پیچیده تر مطرح میکنیم. فرض کنیم شما می خواهید وقتی که کاربر رشته تحصیلی خود را صنایع انتخاب کرد در سل گرایش فقط بتواند از بین دو گرایش صنایع یعنی تولید و تحلیل سیستم انتخاب کند و اگر رشته خود را مکانیک انتخاب کرد فقط بتواند از بین سیالات و جامدات انتخاب کند. اگر تعداد رشته ها و گرایش ها خیلی زیاد باشد استفاده از تابع IF غیر ممکن خواهد بود.
مثال زیر را عیناْ در اکسل پیاده سازی کنید تا این روش را بیاموزید. (در این مثال ما دنبال این هستیم که وقتی کاربر کشور خود را انتخاب میکند در ستون شهر فقط بتواند شهرهایی را انتخاب کند که متعلق به همان کشور است و بعد از انتخاب شهر فقط بتواند از بین خیابان های آن شهر برای قسمت خیابان استفاده کند.)
ابتدا این جدول را درست کنید:

 

سپس در سلول F1 تایپ کنید  Netherlands
سپس در سلول G1 تایپ کنید   Britain
سپس در سلول H1 تایپ کنید  Germany

سپس با توجه جدول زیر داده ها را وارد کنید:
وقنی تمام اطلاعات بالا را وارد کردیم صفحه اکسل به شکل زیر در نمایش داده می شود: (ما فعلاً از وارد کردن نام خیابان ها صرف نظر می کنیم، یعنی از سطر 7 به بعد را وارد نمی کنیم.)

 

 

سلول F2 تا F4 را انتخاب کنید روی آن right click کنید و بزنید Name a Range و در قسمت Name وارد کنید: Netherlands (فقط به املای صحیح آن دقت کنید.)
سلول G2 تا G4 را انتخاب کنید روی آن right click کنید و بزنید Name a Range و در قسمت Name وارد کنید: Britain (فقط به املای صحیح آن دقت کنید.)

سلول H2 تا H4 را انتخاب کنید روی آن right click کنید و بزنید Name a Range و در قسمت Name وارد کنید: Germany (فقط به املای صحیح آن دقت کنید.)
حال وارد سلول B2 می شویم و یک drop down list از نام کشورها (F1  تا H1) وارد میکنیم و drag میکنیم تا سلول  B4
سپس در سلول C2  یک drop down list ایجاد کنید و در قسمت Source بنویسید :

=INDIRECT($B2)

 

حال وقتی یک کشور انتخاب شود، در سلول روبرویی که شهر باشد، تابع Indirect دنبال Range ای که به این نام گذاشته شده می گردد و drop down list جدید تشکیل می شود. سپس سلول C2 را تا C4 می کشیم.
همچنین می توانید برای تمرین در ستون D نام خیابان ها را شرطی کنید.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(57)
آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(55) ◄

مطالب مرتبط
بنر