آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(57)

يكشنبه ، 14 ارديبهشت 1393 ، 14:14

همان طور که می دانید امروزه برای استخدام شدن در هر سازمان، شرکت و یا تشکیلاتی باید با تعدادی از نرم افزارهای مرسوم موجود در کامپیوتر های شخصی آشنایی داشته باشید که یکی از آنها نرم افزار اکسل است که از زیر مجموعه های مایکروسافت آفیس است.

به گزارش بانکی دات آی آر، ما قصد داریم شما را با محیط اکسل آشنا کرده و تمام فوت و فن های آن را به شما آموزش دهیم و سعی کردیم که آموزش را از موارد پایه ای آغاز کنیم.

انواع صفحه گسترده و بررسی کلی صفحه گسترده اکسل
اولین صفحه گسترده VisiCalc در سال ۱۹۷۸ به بازار آمد. این صفحه گسترده از نخستین ”برنامه های کاربردی عالی ” محسوب می شد. لوتوس ۱و۲و۳ در سال ۱۹۸۳ به بازار آمدند و برای مدت طولانی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داد. کواتروپرو و اکسلExcel  در سال ۱۹۸۷ به بازار معرفی شدند که هر دو تحت محیط گرافیکی Windows عمل می کردند.
با اجرای Excel پنجره ای باز می شود که شامل اجزاء زیر است :
۱- نوار عنوان برنامه (Title Bar) نواری است که بالاترین بخش پنجره محسوب می شود. این نوار شامل نام محیط( Microsoft Excel )  و نام Book و دکمه های هدایت ( Caption Button) که شامل دکمه های مربوط به بستن، بزرگ نمایی و کوچک نمایی پنجره میباشد است.
۲- فهرست انتخاب اصلی یا نوار منو (Menu Bar ) منو به معنی لیست انتخاب میباشد و میتوانیم دستور مورد نظر را از منو انتخاب کرده ، اجرا کنیم.
۳- نوار ابزار (Tool Bar ) در زیر نوار منو ، نواری وجود دارد که فرمانهای موجود در منوها را به شکل یک ابزار در اختیار کاربر قرار میدهد. بعضی از این ابزار ها ممکن است در منو ها وجود نداشته باشد. به طور پیش فرض دو نوار ابزار Standard و Formatting فعال هستند.
۴- نوار فرمول (Formula Bar) از این نوار برای ایجاد ، ویرایش و نمایش فرمولها استفاده میکنیم این نوار مختص محیط Excel می باشد.
۵- نوار انتخاب صفحه کاری (Sheet Bar) در قسمت پایین پنجره کار پوشه نواری وجود دارد که میتوان Sheet مورد نیاز برای کارکردن را انتخاب نمود. برروی این نوار عناوینی مثل Sheet1, Sheet2, …. وجود دارند که با Click کردن روی هر کدام ، کاربرگ مورد نظر باز خواهد شد.
۶- سطر وضعیت (Status Bar ) در زیر نوار انتخاب کاربرگ ، نواری به نام سطر وضعیت وجود دارد که وضعیت جاری برنامه را نمایش می دهد.
در صورت استفاده از صفحه کلید و وارد نمودن اطلاعات زیاد بهتر است از صفحه کلید جهت حرکت در کاربرگ استفاده شود. کلیدهائی که برای حرکت در کاربرگ بکار می روند عبارتند از :
کلیدها رفتن به
Enter  یک سِل به پائین یا سِل بعدی
Shift + Tab  یک سِل به چپ
Shift + Enter  یک سِل به بالا
Down Arrow و Up Arrow یک سِل در جهت تیرک
Left Arrow و Right Arrow یک سِل در جهت تیرک
Ctrl + Left Arrow و Ctrl + Right Arrow یک سِل به راست یا چپ محدوده جاری
Ctrl + Down Arrow و Ctrl + Up Arrow یک سِل به بالا یا پائین محدوده جاری
Home  اولین سِل ردیف
Ctrl +Home  اولین سِل در کاربرگ
Ctrl + End  آخرین سِل فعال در کاربرگ
Page Up  یک صفحه بالاتر
Page Down  یک صفحه پائین تر
Alt + Page Up  یک صفحه به سمت چپ
Alt + Page Down  یک صفحه به سمت راست
Ctrl + Page Up  کاربرگ قبل
Ctrl + Page Down  کاربرگ بعد
Ctrl + G  یا F5 کادر مکالمه Go to را باز می کند

 

اخبارمنتخب بانکی دات آی آر:

================

 

► آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(58)
آموزش گام به گام اکسل برای جویندگان کار(56) ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر