بنر

بنر
حذف پول نقد و جایگزینی پول الکترونیک

بانکی دات آی آر: سوئدی ها تا چه زمانی از کرون، واحد پول ملی خود برای پرداخت هایشان استفاده خواهند کرد؟ سوئد که اکنون پیشگام کمترین استفاده از پول نقد است تا ده سال دیگر اولین کشور تمام الکترونیک و بدون پول نقد در دنیا خواهد شد.

به گزارش بانک مرکزی سوئد از سال 2009 تا 2014 میزان ارزش اسکناس و یا سکه در گردش از یازده میلیارد و سیصد میلیون یورو به هشت و نیم میلیارد یورو کاهش یافته است.

نیکلاس آرویدسون، استاد انستیتوی سلطنتی فناوری سوئد و مولف کتاب "گزارش پول نقد در سوئد" می گوید: "پیشتر گفته بودم که حدود سال 2030 سوئد در عمل کشوری بدون پول نقد خواهد شد. به این معنی که نقش پول نقد در جامعه حذف می شود. اما با نگاهی به رشد و تغییرات دو سال اخیر حال معتقدم این وضعیت خیلی زودتر، در ده سال آینده و شاید زودتر از آن روی دهد".

پرداخت با تلفن همراه و کارت های اعتباری افزایش یافته و بسیاری از فروشگاه ها از دریافت پول نقد خودداری می کنند. اما این مشکلی برای بازنشسته ها است که یک پنجم جمعیت ۱10 میلیونی کشور را تشکیل می دهند. به عقیده ی یکی از سالمندان اهل استکهلم: "حذف پول نقد، بخصوص برای از بین بردن جرایم خیلی خوب است. اما می دانم کسانی هم هستند که می خواهند پرداختهای خود را با پول نقد انجام دهند".

در حالیکه بعضی نگران سواستفاده الکترونیک و بعضی مخالف ثبت و ردیابی گردش مالی هستند بی شک عصر پرداخت های الکترونیک در راه است!

برگرفته از Euronet

مترجم: مهرداد دستورانی

► افزایش حملات سایبری به حسابهای بانکی الکترونیک(بخش اول)
گـذار به ماورای برنامه های سنتی فروش ضمنی بانکها (بخش پایانی) ◄

 
پابلیکا
بنر
بنر

افراد حاضر

ما 572 مهمان آنلاین داریم