ماجرای دیش ماهواره روی پشت بام بانک ها چیست؟

سه شنبه ، 2 ارديبهشت 1393 ، 11:56

 

بر روی پشت بام بانک های کشور یک دیش بزرگ که در برخی موارد یک دکل هم بهش وصل شده قرار دارد. مسلما مدیران شعب فرصت دیدن فارسی وان و جم رو حد اقل توی ساعات اداری ندارند راستی تا به حال به این موضوع فکر کردین که این دیش ها به چه دردی می خورند؟

به گزارش بانکی دات آی آر، بانک ها از ارتباط ماهواره ای V-Sat جهت برقراری ارتباط با سرور مرکزی استفاده می کنند .
کیس بزرگی هم که داخل هر شعبه ای معمولا قابل رویت است اسمش رک هست (Rack) و مابقی رایانه ها هم سرور های داخلی یا local بانک هستند.

معمولا بانک ها از دو لینک ارتباطی حهت برقراری ارتباط با هاست یا سرور مرکزی استفاده می کنند MPLS و VSAT ، که معمولا خطوط ارتباطی ماهواره بعنوان لینک backup عمل می کنند تا در صورت دان شدن لینک اول خطوط ارتباطی بروی لینک پشتیبان سوئیچ شود .
چون ارتباط Vsat دارای سرعت و پهنای باند کمتری نسبت به MPLS می باشد .(جهت تست می تونید پینگ تایم لینک MPLS و Vsat را مقایسه کنید)
و معمولا این لینک بعنوان لینک دوم در شعب شهرستان استفاده میشه .
و لینک رادیویی بعنوان لینک دوم در تهران استفاده می شه که نمونه اش استفاده از ATMهای خارج از شعب می باشد

هزینه سرویس بر اساس تفاهم نامه خدمات Service Provider به Customer ارائه میشه .که در بردارنده تضمین کیفیت و امنیت مناسب در ارائه سرویس که طبق (توافق نامه سطح سرویس) ارائه می شود .
صرف نظر از صرف بانکی ؛خطوط ارتباطی یک الزامه (چون عملاً در صورت عدم وجود لینک ارتباطی هیچگونه خدماتی نه داخل شعبه از طریق نرم افزار بین بانکی ، Core ، Pinpad ، خودپرداز و ...) وجود نداره . الزام مبنی بر اینکه سوئیچ روی Vsat به موقع انجام بگیره ، BW مناسب ، خدمات پشتیبانی و ...
اما نکته مهم کارشناسان شرکت انفورماتیک ، خدمات بانکداری الکترونیک در ستاد ، نقش مهی ایفا می کنند که با مانیتور کردن وضعیت شبکه از لحاظ استیبل بودن خطوط ، عدم offline شدن ، بررسی پهنای باند و قطعی شبکه ، و اطلاع رسانی رابطین IT در شعب ، و تریس با شرکت ارائه دهنده خدمات می تونند در صورت عدم ارئه سرویس مناسب اقدام نمایند .

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► بررسی امنیت موبایل بانکینگ وراه های افزایش آن
بانک ها چطور به شرکت ها کمک می کنند؟ ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر
بنر