مدیرعامل بانک کشاورزی: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به شرکت های دانش بنیان نداریم

شنبه ، 9 شهریور 1398 ، 08:57

روح اله خدارحمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی ، حمایت از شرکت های دانش بنیان و طرح هایی که باعث تحول و رونق در تولید بخش کشاورزی شوند را از اولویت های بانک کشاورزی اعلام کرد.
به گزارش بانکی دات آی آر به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، خدارحمی روز چهارشنبه ششم شهریور در آیین اختتامیه جشنواره فناوری و نوآوری در زنجیره ارزش گیاهان دارویی (هربال تک) که توسط این بانک و با شرکت 222شرکت دانش بنیان برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: در همین راستا  از سال گذشته تصمیم گرفتیم رویدادهای استارت آپی در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته برگزار کنیم تا فرصتی برای عرض اندام شرکت های دانش بنیان و ایده های برتر و پیوند آن ها با صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی فراهم شود.

وی افزود: در پی برگزاری موفق رویداد استارت آپی (فین تک فارم) در سال گذشته،  امسال به صورت خاص روی گیاهان دارویی متمرکز شدیم که خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد و 222  شرکت و ایده در این جشنواره شرکت کردند که همگی ایده‌های ارزنده‌ای بودند و درنهایت ۱۶ ایده برگزیده و در جشنواره عرضه شد.

خدارحمی در ادامه سخنان خود با اشاره به پتانسیل های موجود در کشور، اظهار امیدواری کرد همان طور که فناوران و دانشمندان ایرانی توانسته اند در نانو تکنولوژی، هوافضا، صنایع نظامی و بسیاری زمینه ها، کارهای بزرگی انجام دهند، از این قابلیت در حوزه ساماندهی رشته های مختلف تولید ، کارآمد تر کردن تولید و شکوفایی بیشتر صنایع و خدمات استفاده شود.


وی تصریح کرد: مانعی برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان و  محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به آن ها نداریم ولی به عنوان یک بانکدار توصیه می کنم با یک شریک تجاری از بین صاحبان مشاغل مثلا گلخانه داران بزرگ یا واحدهای تولیدی و تجاری بزرگ بخش کشاورزی مشارکت کنید تا ایده شما تجاری شود و با شرایط مناسب‌تری تسهیلات دریافت کنید ؛ زیرا با مشارکت یک فعال اقتصادی شناخته شده می توانید بر چالش های بازار مصرف غلبه کنید.

خدارحمی در پایان سخنان خود با تاکید بر این مطلب که ایده ها و کارهای ارزشمند شرکت کنندگان در این رویداد مایه مباهات است، تاکید کرد:  یکی از اهداف این رویداد استارتاپی آشنایی صاحبان ایده و شرکت های دانش بنیان با مشتریان بزرگ بانک‌ها ، شرکت‌ها و تولیدکنندگان بزرگ است که امیدواریم با تلاقی توانمند های آن ها و ایده های شما، اتفاقات خوبی بیفتد و شاهد توسعه اقتصادی کشور و سربلندی ایران و ایرانی باشیم.

این گزارش می افزاید: در این مراسم همچنین دکتر حسین زینلی مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گیاهان دارویی ،  ضمن قدردانی صمیمانه از بانک کشاورزی برای برگزاری این رویداد استارتاپی در زمینه گیاهان دارویی ، اظهار داشت: بر اساس آمار بانک جهانی، در حال حاضر گردش مالی تجارت گیاهان دارویی ۴۵۰ میلیارد دلار است و پیش‌بینی می‌شود در سال 2050 به ۵ هزار میلیارد دلار برسد؛ این صنعتی همه‌جانبه است و باید همه ارگان ها کمک کنند که کشور ما جایگاه جهانی خود را به دست آورد.

زینعلی با اعلام این که کشور ما  1700 گونه گیاهان دارویی انحصاری دارد گفت: در زمینه بسیاری از گیاهان دارویی صادرکننده اصلی هستیم ولی به فناوری های روز دنیا توجه نکرده ایم و نگاه توسعه‌ای و اقتصادی نداشته ایم .

وی با تاکید براین که باید ذهن خلاق جوانان را فعال کنیم، گفت:  باید از بانک کشاورزی که با برگزاری این رویداد قدم بزرگی برداشته و برای حمایت مالی از فعالان این زیربخش اعلام آمادگی کرده است، تشکر کنیم.

بر اساس این گزارش، دکتر مجید ولدان رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه پژوهش و فناوری در بخش کشاورزی و مدیرکل دفتر امور فناوری نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدام بانک کشاورزی، اعلام کرد: درحوزه گیاهان دارویی جای کار بسیار زیاد است و در صورت توجه به این بخش، می‌توانیم درآمد ناشی از گیاهان دارویی را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم .

وی افزود: دوستان خلاق ما باید به این نکته توجه کنند که تبدیل ایده به ثروت از مسیری ناهموار می گذرد که نیازمند برنامه‌ریزی درست است و برگزاری این جشنواره توسط بانک کشاورزی، فرصت مغتنمی برای وصل کردن ایده ها به بنگاه‌های اقتصادی و نظام سرمایه کشور است .

شایان ذکر است بانک کشاورزی مبلغ 1000 میلیارد ریال برای حمایت از شرکت های دانش بنیان اختصاص داده است و شرکت های دانش بنیانی که از معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تأییدیه داشته باشند می توانند از این اعتبار بهره مند شوند؛ همچنین این بانک  تا کنون بالغ بر 766میلیارد ریال تسهیلات  به شرکت های دانش بنیان در استان های تهران،هرمزگان،البرز،گلستان و مازندران پرداخت کرده است.


► کمک 5 میلیارد ریالی برای هموطنان آسیب دیده از سیل واریز شد
مراسم توديع و معارفه اعضاي هیات ‌مديره بانک اقتصادنوين برگزار شد ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مروری بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته در بانک مرکزی به منظور کنترل تورم

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی...


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم برساند.

به گزارش بانکی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم»
 
در چهار ماهه اول سال جاری، فشار تحریم‌های اعمال شده بر اقتصاد کشور کماکان ادامه یافت. علیرغم فشارهای وارده در دو سال گذشته، اقتصاد غیرنفتی کشور در سال گذشته روند رشد مناسبی را طی کرد. اگرچه در ماه‌های پایانی و تحت تاثیر شیوع ویروس کووید 19 از این رشد کاسته شد، ولی در سال 1398 رشد بخش غیرنفتی به سطح 1.1 درصد رسید.

شیوع ویروس کووید 19 به مثابه شوک منفی عرضه و تقاضای کل به صورت همزمان در اقتصاد عمل کرد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش کرد تا با درک شرایط فعالیت‌های اقتصادی و اتخاذ رویکرد تسهیل‌گرانه پولی و اعتباری، آسیب‌های وارده به اقتصاد را مهار کند. از طرف دیگر، شرایط به وجود آمده بودجه دولت را نیز تحت تاثیر قرار داد و باعث تشدید کسری بودجه شد. در پی استفاده دولت از تنخواه‌گردان خزانه و بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بابت هزینه های کرونا و نیز سیاست‌های اعتباری تسهیل‌گرانه مبتنی بر بهره‌گیری از منابع آزاد شده از محل کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تلفیق آن با منابع بانک‌ها جهت اعطای وام ضروری به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پایان سال به میزان 8.6 درصد رشد یافت. در این مدت، رشد نقدینگی معادل 7.5 درصد شد. ذکر این نکته ضروری است که بر اساس آخرین ارقام موجود، نقدینگی در هفته منتهی به 26 تیر ماه 1399 نسبت به پایان سال 1398 معادل 9.1 درصد رشد داشته است. می‌توان گفت تحت این شرایط و اقدامات به عمل آمده به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی، رشد نقدینگی در چهار ماهه اول سال جاری همان‌گونه که انتظار می‌رفت، از روند بلندمدت فاصله گرفته و از این‌رو بانک مرکزی متعاقباً مجموعه اقدامات سیاستی مختلفی را در جهت مدیریت نرخ سود و رشد نقدینگی به کار گرفته است که در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد.

متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد با مختل شدن روابط تجاری در سطح جهانی، صادرات غیرنفتی و جریان وصول عواید آن و درآمدهای ارزی دولت نیز به دلیل افت قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی با اختلال و کاهش مواجه گردد. تحت تاثیر این عوامل و به ویژه شوک انتظاراتی ایجاد شده که برگرفته از عوامل سیاسی- امنیتی نیز می‌باشد، نرخ ارز در بازار با افزایش مواجه شد و همین امر باعث گردید نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه افزایش یابد. البته انتظار می‌رود با  بهبود شرایط بازگشت ارز صادرات غیر نفتی و تقویت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، بازار ارز متعادل شده و نرخ ارز تعدیل گردد که این امر در کنار سایر عوامل بر کاهش نرخ تورم نیز موثر خواهد بود.

متاثر از تحولات متغيرهاي پولي و همچنين نوسانات بازار داراييها، نرخ تورم ماهانه از اردیبهشت 1399 با افزایش مواجه شد؛ به طوري‌ که بر اساس اطلاعات بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه افزایش یافت و ضروری است اقدامات مهار تورم با قوت بیشتری پیگیری شود.

گرچه هنوز داده‌های بخش حقیقی اقتصاد یا تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول سال 1399 استخراج نشده است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که پس از کاهش قابل توجه فعالیتهای اقتصادی در فروردین ماه 1399 متاثر از شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی، نشانه‌هایی از بهبود وضعیت وجود دارد. به عنوان نمونه، شاخص تولید صنعتی صنایع بورسی در اردیبهشت و خرداد 1399 در مقایسه با فروردین رشد داشته و رشد خرداد نسبت به اردیبهشت 1399 معادل 1.6 درصد و رشد نقطه به نقطه اردیبهشت نسبت به ماه مشابه سال قبل که 3.3- درصد (منفی 3.3 درصد) بود در خرداد ماه 1399 نسبت به ماه مشابه سال قبل به صفر رسیده است، به این معنی که اثر منفی کرونا بر تولید این صنایع مرتفع شده است. لذا، نگرانی تعمیق رکود کاهش یافته و به نظر می‌رسد اقتصاد در مسیر بهبود عملکرد بخش حقیقی قرار گرفته است که تا ماههای پایانی سال 1398 نیز در حال رخ دادن بوده و صرفا به دلیل شیوع کرونا به طور موقتی دچار وقفه شده است.

بر این اساس، بانک مرکزی اقدامات سیاستی جدیدی را در راستای مهار تورم در پیش گرفته است که به اهم آنها اشاره می‌شود.

اقدامات سیاستگذار پولی در راستای هدف گذاری تورمی

در اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی در راستای دستیابی به کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی، اجرای چارچوب هدف‌گذاری تورم را با اعلام تورم هدف (2±22 درصدی) برای یک سال آینده آغاز کرده است. با اجرای این چارچوب، بانک مرکزی کلیه اقدامات خود را با هدف هدایت نرخ تورم به سمت تورم هدف سازماندهی کرده است. در واکنش به تحولات اقتصاد کلان اشاره شده در قبل، بانک مرکزی اقداماتی را تدوین و اجرا کرده است. اقدامات بانک مرکزی در این خصوص در سه محور انجام شده است: الف) ایجاد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی، ب) برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی، و ج) معرفی ابزارهای جدید در بازار پول.

بانک مرکزي ضمن برقراري دالان نرخ سود، با هدف افزايش نرخ سود در بازار بين بانکي و جذب مازاد نقدینگی در این بازار که از تحولات بودجه ای سرچشمه گرفته است، نرخ کف دالان نرخ سود  را در تاريخ 13 خرداد ماه 1399 عملياتي (در سطح 10 درصد) تعیین نمود و طي دو مرحله آن را به 12 و سپس 13 درصد افزايش داد. این اقدام بانک مرکزی اثر محسوسی بر نرخ سود موزون بازار بین بانکی و همچنین نرخ تنزیل اوراق داشته که در نمودار زیر به وضوح قابل روئیت است و ضمن متوقف کردن روند نزولی آنها سبب صعودی شدن نرخ های سود در جهت دستیابی به هدف تورمی شده است.


پرداخت تسهیلات مستأجران (کمک ودیعه مسکن )به‌زودی آغاز می‌شود

دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام...


دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام مشخصات اشخاص واجد شرایط از سوی وزارت راه وشهرسازی، آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: مبالغ این وام براساس طبقه بندی شهرها 15 ، 30 و 50 میلیون تومان بوده و به دو روش قابل پرداخت است.

در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و درپایان سال، اصل آن را پرداخت کنند؛ در روش دوم متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و درمدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد بر این موضوع که این وام صرفا کمکی است به مستاجران برای ودیعه و لذا به هیچوجه وام ودیعه نیست، تصریح کرد: دراین وام مؤجران نقشی نخواهند داشت و کسی که وام را دریافت می‌کند با بانک عامل طرف خواهد بود و به تصمیم خود از وام دریافتی استفاده خواهد کرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: اعتبار تخصیصی برای این وام به صورت کلی بیست هزار میلیارد تومان است.

بنر
بنر
بنر