ضوابط و جزییات صدور کارت هدیه بانک مسکن

يكشنبه ، 17 آذر 1398 ، 12:14
بانک مسکن جزییات مربوط به ضوابط و شرایط صدور کارت هدیه و سایر موارد مربوط به آن برای مشتریان را تشریح کرد.


به گزارش بانکی به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا صدور کارت هدیه برای متقاضیان به دو روش انجام می شود. بر اساس این دو روش، در صورتی که متقاضی دارای حساب نزد بانک مسکن باشد، ابتدا نسبت به تکمیل فرم درخواست صدور کارت هدیه اقدام می کند. سپس کاربر شعبه در سیستم سپرده‌های متمرکز و تکمیل اطلاعات مورد نیاز در فرم ذی‌ربط، طبق روال جاری اقدام به صدور و ارایه کارت هدیه به متقاضی خواهد کرد.

اما در صورتی که متقاضی دریافت کارت هدیه فاقد حساب در بانک مسکن باشد لازم است ابتدا فرم اطلاعات اشخاص (CIF) برای متقاضی تکمیل ‌و سپس اطلاعات وی، توسط کاربر در منوی ذ‌ی‌ربط در سیستم سپرده‌های متمرکز ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات، لازم است تا متقاضی صدور کارت نسبت به تکمیل فرم درخواست کارت هدیه اقدام کند.

بانک مسکن همچنین ضوابط مربوط به فرآیند عملیاتی کارت هدیه شامل صدور کارت المثنی، تعویض، رمز المثنی، انسداد و رفع انسداد قبل از تاریخ انقضا را در صورت ارایه جسم کارت، اعلام کرد.بر این اساس، در صورت مراجعه خریدار اولیه کارت هدیه و ارایه درخواست مبنی بر صدور کارت المثنی، تعویض کارت و ...، کاربر شعبه نسبت به ثبت شماره کارت هدیه مورد نظر در سیستم اقدام کرده و سپس نسبت به انجام درخواست وی و صدور کارت المثنی و ... اقدام می کند.

همچنین در صورت مراجعه دارنده کارت هدیه و ارایه درخواست مبنی بر صدور کارت المثنی، تعویض کارت و ...، لازم است تا کاربر شعبه از وجود اطلاعات مراجعه‌کننده در سامانه اطلاعات اشخاص (CIF) اطمینان حاصل کرده و پس از احراز هویت وی از طریق ابزار بیومتریک در شعب مجهز به دستگاه اسکنر اثر انگشت و کارت‌خوان کارت ملی و یا در صورت عدم برخورداری شعبه از ابزار بیومتریک، با استفاده از روش سنتی نسبت به احراز هویت و اخذ کپی کارت ملی اقدام و درخواست مشتری را مبنی بر صدور کارت المثنی با شماره جدید و رمز و ... اقدام کند.

از سوی دیگر ضوابط مربوط به فرآیند عملیاتی کارت هدیه شامل صدور کارت المثنی، تعویض، رمز المثنی، انسداد و رفع انسداد قبل از تاریخ انقضا در صورت عدم ارایه جسم کارت نیز مشخص شده است.بر این اساس در صورت مراجعه مشتری، لازم است تا کاربر شعبه بررسی کند که اطلاعات وی در سیستم به عنوان آخرین دارنده کارت ثبت شده باشد. پس از احراز هویت، کارت هدیه را مسدود و درخواست مشتری را نگهداری می‌کند. پس از گذشت 2 ماه از تاریخ اعلام مفقودی و عدم ادعای مالکیت شخص دیگر، شعبه کارت هدیه را رفع انسداد کرده، کارت المثنی (با شماره کارت جدید) به همراه رمز صادر و تحویل مشتری می شود.
همچنین در صورت مراجعه شخص و ارایه تقاضای صدور کارت المثنی، کاربر شعبه ضمن بررسی اطلاعات متقاضی در سیستم به عنوان آخرین دارنده کارت ، نسبت به اجابت درخواست وی مطابق رویه اعلامی اقدام خواهد کرد. بدیهی است در صورت عدم وجود اطلاعات هویتی متقاضی در سیستم به عنوان آخرین دارنده کارت، ارایه خدمات مورد نظر به فرد متقاضی امکان‌پذیر نیست.

در این مورد،چنانچه تاریخ اعتبار کارت هدیه در طول مدت زمان مسدودی (مدت 2 ماه) منقضی شود، به محض انقضای کارت هدیه، پرداخت مانده مصرف نشده کارت به خریدار اولیه و یا دارنده کارت امکان‌پذیر است.

بانک مسکن همچنین در خصوص فرآیند عملیاتی کارت هدیه پس از تاریخ انقضای کارت توضیحاتی به مشتریان ارایه کرده است.

بر این اساس،برای کارت‌های هدیه‌ای که تاریخ اعتبار آن منقضی شده، صرفاً عملیات بازخرید صورت می‌پذیرد. در حالت اول بازخرید کارت هدیه منقضی شده توسط خریدار اولیه کارت با ارایه جسم کارت انجام خواهد شد،در این روش با ثبت شماره کارت هدیه منقضی شده در سیستم ، اطلاعات خریدار اولیه کارت نمایش داده می‌شود. کاربر شعبه نسبت به احراز هویت مشتری ‌اقدام کرده، نسبت به پرداخت مانده مصرف نشده کارت به مشتری اقدام می کند.

در حالتی که مشتری متقاضی بازخرید کارت هدیه منقضی شده با ارایه جسم کارت باشد با ثبت شماره کارت منقضی شده، سیستم ، اطلاعات خریدار اولیه کارت را نمایش می‌دهد. کاربر کد ملی آورنده کارت را در فیلد مورد نظر درج کرده و نسبت به کنترل اطلاعات و مدارک احراز هویت آورنده اقدام می کند. پس از ثبت اطلاعات وجه مصرف نشده کارت هدیه منقضی شده طبق روال فوق‌ به آورنده پرداخت می شود.
در حالت سوم و به منظور بازخرید کارت هدیه منقضی شده توسط خریدار اولیه کارت بدون ارایه جسم کارت،کاربر شعبه پس از احصای شماره کارت ، اطلاعات هویتی ثبت شده در سیستم را با مدارک هویتی مشتری مطابقت می دهد و مطابق روال معمول نسبت به پرداخت وجه به مشتری اقدام می کند. بدیهی است در صورت وجود اطلاعات فرد دیگری (غیر از خریدار اولیه) در سیستم، ارایه خدمت به خریدار اولیه فاقد موضوعیت بوده، و امکان‌پذیر نیست.

همچنین بازخرید کارت هدیه منقضی شده توسط افراد بدون ارایه جسم کارت صرفاً زمانی امکان‌پذیر است که اطلاعات فرد، ثبت شده باشد. کاربر شعبه از طریق جستجو بر اساس شماره ملی، شماره کارت هدیه را احصا کرده و نسبت به بازخرید کارت هدیه اقدام، وجه مورد نظر را به دارنده کارت پرداخت می کند.

متقاضیان و مشتریان باید توجه داشته باشند که کارت هدیه صرفاً به نام شخصی که به شعبه مراجعه کرده و پس از احراز هویت، اطلاعات ایشان در سیستم ثبت شده، صادر می شود. در حال حاضر سقف هر کارت هدیه (پنج میلیون) ریال معادل 500 هزار تومان است و کارت‌های هدیه فاقد قابلیت شارژ هستند.همچنین کارت هدیه حداکثر به مدت یک‌سال دارای اعتبار بوده، درج تاریخ انقضا و کد CVV2 بر روی جسم‌ کارت هدیه الزامی است.

در زمان خرید کارت هدیه از دستگاه‌های وب‌کیوسک، اطلاعات متقاضی به عنوان خریدار اولیه کارت هدیه در سیستم ثبت می شود. در حال حاضر خرید کارت هدیه در وب‌کیوسک، صرفاً جهت متقاضیانی که در بانک مسکن حساب داشته باشند، امکان‌پذیر است.

► مقابله با فیشینگ، با اپلیکیشن رمزینه
راه یافتگان مرحله نهایی داوری سومین جشنواره فیلم 180 ثانیه‌ای بانک‌پاسارگاد ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مروری بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته در بانک مرکزی به منظور کنترل تورم

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی...


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم برساند.

به گزارش بانکی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم»
 
در چهار ماهه اول سال جاری، فشار تحریم‌های اعمال شده بر اقتصاد کشور کماکان ادامه یافت. علیرغم فشارهای وارده در دو سال گذشته، اقتصاد غیرنفتی کشور در سال گذشته روند رشد مناسبی را طی کرد. اگرچه در ماه‌های پایانی و تحت تاثیر شیوع ویروس کووید 19 از این رشد کاسته شد، ولی در سال 1398 رشد بخش غیرنفتی به سطح 1.1 درصد رسید.

شیوع ویروس کووید 19 به مثابه شوک منفی عرضه و تقاضای کل به صورت همزمان در اقتصاد عمل کرد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش کرد تا با درک شرایط فعالیت‌های اقتصادی و اتخاذ رویکرد تسهیل‌گرانه پولی و اعتباری، آسیب‌های وارده به اقتصاد را مهار کند. از طرف دیگر، شرایط به وجود آمده بودجه دولت را نیز تحت تاثیر قرار داد و باعث تشدید کسری بودجه شد. در پی استفاده دولت از تنخواه‌گردان خزانه و بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بابت هزینه های کرونا و نیز سیاست‌های اعتباری تسهیل‌گرانه مبتنی بر بهره‌گیری از منابع آزاد شده از محل کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تلفیق آن با منابع بانک‌ها جهت اعطای وام ضروری به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پایان سال به میزان 8.6 درصد رشد یافت. در این مدت، رشد نقدینگی معادل 7.5 درصد شد. ذکر این نکته ضروری است که بر اساس آخرین ارقام موجود، نقدینگی در هفته منتهی به 26 تیر ماه 1399 نسبت به پایان سال 1398 معادل 9.1 درصد رشد داشته است. می‌توان گفت تحت این شرایط و اقدامات به عمل آمده به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی، رشد نقدینگی در چهار ماهه اول سال جاری همان‌گونه که انتظار می‌رفت، از روند بلندمدت فاصله گرفته و از این‌رو بانک مرکزی متعاقباً مجموعه اقدامات سیاستی مختلفی را در جهت مدیریت نرخ سود و رشد نقدینگی به کار گرفته است که در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد.

متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد با مختل شدن روابط تجاری در سطح جهانی، صادرات غیرنفتی و جریان وصول عواید آن و درآمدهای ارزی دولت نیز به دلیل افت قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی با اختلال و کاهش مواجه گردد. تحت تاثیر این عوامل و به ویژه شوک انتظاراتی ایجاد شده که برگرفته از عوامل سیاسی- امنیتی نیز می‌باشد، نرخ ارز در بازار با افزایش مواجه شد و همین امر باعث گردید نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه افزایش یابد. البته انتظار می‌رود با  بهبود شرایط بازگشت ارز صادرات غیر نفتی و تقویت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، بازار ارز متعادل شده و نرخ ارز تعدیل گردد که این امر در کنار سایر عوامل بر کاهش نرخ تورم نیز موثر خواهد بود.

متاثر از تحولات متغيرهاي پولي و همچنين نوسانات بازار داراييها، نرخ تورم ماهانه از اردیبهشت 1399 با افزایش مواجه شد؛ به طوري‌ که بر اساس اطلاعات بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه افزایش یافت و ضروری است اقدامات مهار تورم با قوت بیشتری پیگیری شود.

گرچه هنوز داده‌های بخش حقیقی اقتصاد یا تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول سال 1399 استخراج نشده است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که پس از کاهش قابل توجه فعالیتهای اقتصادی در فروردین ماه 1399 متاثر از شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی، نشانه‌هایی از بهبود وضعیت وجود دارد. به عنوان نمونه، شاخص تولید صنعتی صنایع بورسی در اردیبهشت و خرداد 1399 در مقایسه با فروردین رشد داشته و رشد خرداد نسبت به اردیبهشت 1399 معادل 1.6 درصد و رشد نقطه به نقطه اردیبهشت نسبت به ماه مشابه سال قبل که 3.3- درصد (منفی 3.3 درصد) بود در خرداد ماه 1399 نسبت به ماه مشابه سال قبل به صفر رسیده است، به این معنی که اثر منفی کرونا بر تولید این صنایع مرتفع شده است. لذا، نگرانی تعمیق رکود کاهش یافته و به نظر می‌رسد اقتصاد در مسیر بهبود عملکرد بخش حقیقی قرار گرفته است که تا ماههای پایانی سال 1398 نیز در حال رخ دادن بوده و صرفا به دلیل شیوع کرونا به طور موقتی دچار وقفه شده است.

بر این اساس، بانک مرکزی اقدامات سیاستی جدیدی را در راستای مهار تورم در پیش گرفته است که به اهم آنها اشاره می‌شود.

اقدامات سیاستگذار پولی در راستای هدف گذاری تورمی

در اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی در راستای دستیابی به کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی، اجرای چارچوب هدف‌گذاری تورم را با اعلام تورم هدف (2±22 درصدی) برای یک سال آینده آغاز کرده است. با اجرای این چارچوب، بانک مرکزی کلیه اقدامات خود را با هدف هدایت نرخ تورم به سمت تورم هدف سازماندهی کرده است. در واکنش به تحولات اقتصاد کلان اشاره شده در قبل، بانک مرکزی اقداماتی را تدوین و اجرا کرده است. اقدامات بانک مرکزی در این خصوص در سه محور انجام شده است: الف) ایجاد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی، ب) برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی، و ج) معرفی ابزارهای جدید در بازار پول.

بانک مرکزي ضمن برقراري دالان نرخ سود، با هدف افزايش نرخ سود در بازار بين بانکي و جذب مازاد نقدینگی در این بازار که از تحولات بودجه ای سرچشمه گرفته است، نرخ کف دالان نرخ سود  را در تاريخ 13 خرداد ماه 1399 عملياتي (در سطح 10 درصد) تعیین نمود و طي دو مرحله آن را به 12 و سپس 13 درصد افزايش داد. این اقدام بانک مرکزی اثر محسوسی بر نرخ سود موزون بازار بین بانکی و همچنین نرخ تنزیل اوراق داشته که در نمودار زیر به وضوح قابل روئیت است و ضمن متوقف کردن روند نزولی آنها سبب صعودی شدن نرخ های سود در جهت دستیابی به هدف تورمی شده است.


پرداخت تسهیلات مستأجران (کمک ودیعه مسکن )به‌زودی آغاز می‌شود

دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام...


دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام مشخصات اشخاص واجد شرایط از سوی وزارت راه وشهرسازی، آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: مبالغ این وام براساس طبقه بندی شهرها 15 ، 30 و 50 میلیون تومان بوده و به دو روش قابل پرداخت است.

در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و درپایان سال، اصل آن را پرداخت کنند؛ در روش دوم متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و درمدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد بر این موضوع که این وام صرفا کمکی است به مستاجران برای ودیعه و لذا به هیچوجه وام ودیعه نیست، تصریح کرد: دراین وام مؤجران نقشی نخواهند داشت و کسی که وام را دریافت می‌کند با بانک عامل طرف خواهد بود و به تصمیم خود از وام دریافتی استفاده خواهد کرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: اعتبار تخصیصی برای این وام به صورت کلی بیست هزار میلیارد تومان است.

بنر
بنر
بنر