بنر

توافق بانک‌ها بر رعایت سقف سود سپرده 15 درصد

چهارشنبه ، 3 ارديبهشت 1399 ، 10:19
براساس توافق مدیران عامل بانک‌ها در چارچوب اجرای مصوبه قدیمی شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده یکساله همه بانک‌ها از فردا در سطح 15 درصد قرار می‌گیرد.

به گزارش بانکی به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با وجود آنکه شورای پول و اعتبار در سال 95 بر کاهش نرخ سود سپرده به 15 درصد رای داده بود، بعد از چند ماه نرخ سود سپرده به دلایل مختلفی روند صعودی به خود گرفت و حتی تلاش بانک مرکزی برای بازگشت نرخ سود سپرده بانک‌ها به 15 درصد در شهریور ماه سال 96 بعد از چند ماه مجددا با شکست مواجه شد.

در ماه‌های اخیر بعضی بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی که وضعیت ترازنامه مناسب‌تری نسبت به بقیه بانک‌ها داشتند عملا به رعایت مصوبه قدیمی شورای پول و اعتبار درباره سقف 15 درصدی سود سپرده روی آوردند.

براساس پیگیری خبرنگار ما، مدیران عامل بانک‌ها اخیرا برای رعایت مصوبه شورای پول و اعتبار توافق کرده‌اند و قرار است از فردا همه بانک‌های دولتی و خصوصی رعایت سقف نرخ سود سپرده 15 درصدی را به صورت جدی‌تر اجرا کنند. البته سود سپرده‌های موجود تا تاریخ سررسید آن با همان نرخ قبلی محاسبه خواهد شد و نرخ 15 درصد صرفا برای سپرده‌های جدید اعمال خواهد شد.

به نظر می‌رسد یکی از علل اصلی رسیدن به این تصمیم توسط همه بانک‌ها کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی به حدود 16 درصد است.

البته از مدت‌ها پیش برخی بانک‌های غیرتجاری دولتی نرخ مصوب شورای پول و اعتبار را اجرایی کرده بودند. با این حال به نظر می‌رسد این مصوبه نیز از سوی بانک‌هایی که وضعیت بهتری در ترازنامه‌ها دارند با جدیت بیشتری اجرا خواهد شد و بانک‌هایی که وضعیت نامساعدتری دارند اجری این توافق را چندان جدی نخواهند گرفت.


► حمایت بانک مهر ایران از کالای ایراني در سال جهش توليد
بانک سامان برای دومین سال متوالی محبوب‌ترین بانک ایران شد ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

قدردانی معاون رئیس جمهور از بانک کشاورزی


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران،از اقدامات  بانک کشاورزی در اجرای عملیات بانکی پروژه مرکز ملی یون درمانی ایران قدردانی کرد.


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران،از اقدامات  بانک کشاورزی در اجرای عملیات بانکی پروژه مرکز ملی یون درمانی ایران قدردانی کرد.

به گزارش بانکی به نقل روابط عمومی و همکاری های بین الملل بانک کشاورزی،دکتر علی اکبر صالحی با اهدای لوح قدردانی به روح اله خدارحمی مدیرعامل و شهرزاد مشیری مدیر امور بین الملل این بانک،اجرای این پروژه بزرگ ملی را که به نتایج مورد نظر رسیده است، گامی موثر در عرصه پزشکی و ارتقای سلامت مردم دانست و از زحمات و تلاش های ارزشمند بانک کشاورزی تشکر و قدردانی کرد.


معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، ابراز امیدواری کرد با عزم ملی و مدیریت جهادی، این تلاش ها با هدف کاستن آلام دردمندان و رنج نیازمندان تداوم یابد.


بنر
بنر