بزرگترین پروژه نرم‌افزاری بانکی کشور به ثمر نشست

چهارشنبه ، 25 تیر 1399 ، 09:51
وضعیت بانک سپه امروز بعد از مهاجرت این بانک به کربنکینگ جدید چگونه بود؟

پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه مهم‌ترین گام اجرایی یکی از پیچیده‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه‌های فناوری اطلاعات صنعت بانکی کشور انجام شد؛ استقرار کربنکینگ جدید بانک سپه در شرایطی که ادغام پنج بانک دیگر نیز در بانک سپه در حال انجام است.

بانک سپه از مدت‌ها قبل به دنبال ارتقاء سامانه‌های خود بود که از دلایل مهم آن بهره‌مندی این بانک از فناوری‌های جدید، یکپارچگی هر چه بیشتر سامانه‌ها و خدمات و افزایش کیفیت و سطح اطمینان سامانه‌ها بود. اجرای این پروژه به داتین واگذار شده است که از اسفند ۱۳۹۷ با امضای قرارداد میان بانک سپه و این شرکت رسما آغاز شد و پس از گذشت ۱۵ ماه، پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه مهم‌ترین گام اجرایی این پروژه برداشته شد. با احمد سلمانی آرانی مدیرعامل شرکت رایانه خدمات امید درباره این مهاجرت صحبت کردیم. همچنین با مهدی رضایی معاون یکی از شعب بانک سپه نیز درباره وضعیت سرویس‌دهی امروز بانک گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

سامانه بانکداری متمرکز امید در وضعیت نسبتاً پایداری قرار دارد

به گفته احمد سلمانی آرانی مدیرعامل شرکت امید سپه، اطلاعات مربوط به مشتریان بانک سپه، سپرده‌ها و انواع کارت‌ها به سامانه جدید بانک انتقال یافته و سرویس‌های مرتبط با آن‌ها از ابتدای روز جاری فعال بوده و در حال خدمت‌رسانی به مشتریان است. او توضیح داد: «با توجه به انتقال اطلاعات سیستم قدیم بانک سپه به سیستم جدید، از تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۹ سیستم‌های جدید با اطلاعات واقعی که تماما از سیستم قدیم منتقل شده است، در حال ارائه خدمت به مشتریان بانک سپه هستند.»

مدیرعامل شرکت امید سپه با اشاره به ابعاد عظیم پروژه، گفت: «با توجه به ابعاد عظیم پروژه، برخی اختلال‌ها پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه به لطف الهی و به مدد مدیریت مناسب و تلاش همکاران، بسیاری از آن‌ها اتفاق نیافتاد و سیستم با کارایی قابل قبولی بهره‌برداری شد. در حال حاضر بنا به درخواست بانک سپه، برخی از سرویس‌ها ازجمله صدور انواع کارت موقتا قطع بوده که انشالله پس از رسیدن سامانه به ثبات نسبی این خدمات نیز در روزهای آتی به مشتریان بانک سپه ارائه خواهد شد.»

طبق صحبت‌های سلمانی آرانی، در حال حاضر سامانه بانکداری متمرکز امید در وضعیت نسبتا پایداری قرار داشته و سامانه شعب و سامانه‌های غیرحضوری بانک در حال خدمت‌رسانی به مشتریان است و به‌طور کلی در حال طی کردن دوره گذار به منظور رسیدن به پایداری کامل سامانه بانکداری متمرکز امید هستیم.

وضعیت شعب بانک سپه بعد از مهاجرت

مهدی رضایی معاون یکی از شعب بانک سپه با بیان اینکه حدود ۱۸ ماه پیش پروژه مهاجرت بانک سپه به کربنکینگ جدید شروع شد، توضیح داد: « طی این دوره استقرار اقدامات فراوانی در راستای ارزیابی و شناخت وضعیت قبلی بانک، آماده‌سازی داده‌ها و ویژه‌سازی و اختصاصی‌سازی فرایندها در پلتفرم انتخاب شده به‌عنوان کربنکینگ جدید، صورت گرفته است. از شش ماه پیش تاکنون نیز مانورهای عملیاتی گسترده با هدف تکامل سامانه و درک هر چه بهتر رابط و نحوه کاربری این ابر سامانه در کلیه سطوح بانک و با داده‌های آزمایشی اجرا شده است. این مانورها با سازماندهی گسترده و برنامه‌ریزی دقیق در کلیه شعب بانک سپه اجرا می‌شدند و هر بار با نتایج ارزشمندی که به دست می‌آمد، این پروژه بسیار پیچیده و سنگین به موفقیت در اجرای نهایی نزدیک می‌شد.»

طبق صحبت‌های معاون شعبه بانک سپه، روز پنج‌شنبه ۱۹ تیرماه زمان پایان فعالیت سامانه بانکداری پیشین بانک سپه در اکثر بخش‌های اصلی عملیات ریالی بود. «از عصر پنج‌شنبه با اطلاع‌رسانی قبلی به مشتریان و بسترسازی‌های لازم، تمامی سرویس‌های مستقر روی سوییچ قبلی غیرفعال و برچیده شد و عملیات استقرار تمام سرویس‌ها بر سوییچ داتین آغاز شد که در عمل متخصصین فناوری اطلاعات در بانک سپه، شرکت رایانه خدمات امید و شرکت داتین موفق شدند این اقدام حساس و مهم را در کمتر از ۲۴ ساعت با موفقیت به اتمام برسانند. به‌طوری که تمامی زیرساخت‌های عملیات پرداخت و مجموعه فعالیت‌های شتاب مجددا از کمی پیش از ظهر روز جمعه ۲۰ تیرماه از سر گرفته شد. همچنین به منظور حصول اطمینان از آمادگی کافی برای ارائه خدمات کلیدی به مشتریان، پرسنل شعب بانک سپه همگی عصر روز جمعه در محل کار خود حاضر شده و این بار آزمون‌ها در محیط عملیاتی کاملا واقعی را اجرا کردند.»

رضایی با اشاره به اینکه این تست‌ها با درصد قابل‌قبولی موفقیت‌امیز بودند، توضیح داد: «سرویس‌هایی که امروز باید لانچ می‌شدند امتحان خود را خوب پس دادند و سیستم از پایداری خوبی برخوردار بود. در روز جمعه کماکان برخی سرویس‌های خاص و مهم در دسترس نبودند، به طور مثال سرویس‌های حوزه چک اما با تلاش‌ بدون توقف تیم‌های فنی تا صبح امروز در دسترس قرار گرفتند. بسیاری از ایرادهای مشاهده شده از صبح امروز تا ظهر رفع شدند و حدود ساعت ۱۲ امروز سامانه جامع بانکی امید به وضعیت کاملا پایدار و قابل قبولی رسید. من اکنون به‌عنوان یک بانکدار که زمینه‌ی تحصیل و فعالیت در حوزه مهندسی نرم‌افزار را دارم، معتقدم یکی از بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین پروژه‌های نرم‌افزاری تاریخ کشور پس از ماه‌ها تلاش امروز به مرحله اجرای موفقی رسید. بانک سپه اکنون یکی از بهترین زیرساخت‌های بانکداری را در اختیار دارد.»


► تمدید اعتبار کارت‌های بانک سامان تا پایان تیر 1400
افزایش سقف مجاز کارت به کارت تا ۶ میلیون تومان ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط

مروری بر تحولات اقتصاد کلان و اقدامات انجام گرفته در بانک مرکزی به منظور کنترل تورم

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی...


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب جدید سیاست‌گذاری پولی مبتنی بر عملیات بازار باز در راستای کنترل تورم و دستیابی به هدف تورمی در نظر دارد به صورت دوره‌ای و منظم تحولات و اقدامات انجام گرفته در این راستا را به اطلاع عموم برساند.

به گزارش بانکی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
 
«بسم الله الرحمن الرحیم»
 
در چهار ماهه اول سال جاری، فشار تحریم‌های اعمال شده بر اقتصاد کشور کماکان ادامه یافت. علیرغم فشارهای وارده در دو سال گذشته، اقتصاد غیرنفتی کشور در سال گذشته روند رشد مناسبی را طی کرد. اگرچه در ماه‌های پایانی و تحت تاثیر شیوع ویروس کووید 19 از این رشد کاسته شد، ولی در سال 1398 رشد بخش غیرنفتی به سطح 1.1 درصد رسید.

شیوع ویروس کووید 19 به مثابه شوک منفی عرضه و تقاضای کل به صورت همزمان در اقتصاد عمل کرد. در این راستا، بانک مرکزی تلاش کرد تا با درک شرایط فعالیت‌های اقتصادی و اتخاذ رویکرد تسهیل‌گرانه پولی و اعتباری، آسیب‌های وارده به اقتصاد را مهار کند. از طرف دیگر، شرایط به وجود آمده بودجه دولت را نیز تحت تاثیر قرار داد و باعث تشدید کسری بودجه شد. در پی استفاده دولت از تنخواه‌گردان خزانه و بخشی از منابع صندوق توسعه ملی بابت هزینه های کرونا و نیز سیاست‌های اعتباری تسهیل‌گرانه مبتنی بر بهره‌گیری از منابع آزاد شده از محل کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تلفیق آن با منابع بانک‌ها جهت اعطای وام ضروری به سرپرستان خانوارهای یارانه بگیر و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، پایه پولی در سه ماهه اول سال جاری نسبت به پایان سال به میزان 8.6 درصد رشد یافت. در این مدت، رشد نقدینگی معادل 7.5 درصد شد. ذکر این نکته ضروری است که بر اساس آخرین ارقام موجود، نقدینگی در هفته منتهی به 26 تیر ماه 1399 نسبت به پایان سال 1398 معادل 9.1 درصد رشد داشته است. می‌توان گفت تحت این شرایط و اقدامات به عمل آمده به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی، رشد نقدینگی در چهار ماهه اول سال جاری همان‌گونه که انتظار می‌رفت، از روند بلندمدت فاصله گرفته و از این‌رو بانک مرکزی متعاقباً مجموعه اقدامات سیاستی مختلفی را در جهت مدیریت نرخ سود و رشد نقدینگی به کار گرفته است که در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد.

متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد با مختل شدن روابط تجاری در سطح جهانی، صادرات غیرنفتی و جریان وصول عواید آن و درآمدهای ارزی دولت نیز به دلیل افت قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی با اختلال و کاهش مواجه گردد. تحت تاثیر این عوامل و به ویژه شوک انتظاراتی ایجاد شده که برگرفته از عوامل سیاسی- امنیتی نیز می‌باشد، نرخ ارز در بازار با افزایش مواجه شد و همین امر باعث گردید نرخ تورم ماهانه در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیرماه افزایش یابد. البته انتظار می‌رود با  بهبود شرایط بازگشت ارز صادرات غیر نفتی و تقویت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی، بازار ارز متعادل شده و نرخ ارز تعدیل گردد که این امر در کنار سایر عوامل بر کاهش نرخ تورم نیز موثر خواهد بود.

متاثر از تحولات متغيرهاي پولي و همچنين نوسانات بازار داراييها، نرخ تورم ماهانه از اردیبهشت 1399 با افزایش مواجه شد؛ به طوري‌ که بر اساس اطلاعات بانک مرکزی نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه افزایش یافت و ضروری است اقدامات مهار تورم با قوت بیشتری پیگیری شود.

گرچه هنوز داده‌های بخش حقیقی اقتصاد یا تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه اول سال 1399 استخراج نشده است، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که پس از کاهش قابل توجه فعالیتهای اقتصادی در فروردین ماه 1399 متاثر از شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت های اقتصادی، نشانه‌هایی از بهبود وضعیت وجود دارد. به عنوان نمونه، شاخص تولید صنعتی صنایع بورسی در اردیبهشت و خرداد 1399 در مقایسه با فروردین رشد داشته و رشد خرداد نسبت به اردیبهشت 1399 معادل 1.6 درصد و رشد نقطه به نقطه اردیبهشت نسبت به ماه مشابه سال قبل که 3.3- درصد (منفی 3.3 درصد) بود در خرداد ماه 1399 نسبت به ماه مشابه سال قبل به صفر رسیده است، به این معنی که اثر منفی کرونا بر تولید این صنایع مرتفع شده است. لذا، نگرانی تعمیق رکود کاهش یافته و به نظر می‌رسد اقتصاد در مسیر بهبود عملکرد بخش حقیقی قرار گرفته است که تا ماههای پایانی سال 1398 نیز در حال رخ دادن بوده و صرفا به دلیل شیوع کرونا به طور موقتی دچار وقفه شده است.

بر این اساس، بانک مرکزی اقدامات سیاستی جدیدی را در راستای مهار تورم در پیش گرفته است که به اهم آنها اشاره می‌شود.

اقدامات سیاستگذار پولی در راستای هدف گذاری تورمی

در اردیبهشت ماه سال جاری، بانک مرکزی در راستای دستیابی به کنترل تورم و کمک به رشد اقتصادی، اجرای چارچوب هدف‌گذاری تورم را با اعلام تورم هدف (2±22 درصدی) برای یک سال آینده آغاز کرده است. با اجرای این چارچوب، بانک مرکزی کلیه اقدامات خود را با هدف هدایت نرخ تورم به سمت تورم هدف سازماندهی کرده است. در واکنش به تحولات اقتصاد کلان اشاره شده در قبل، بانک مرکزی اقداماتی را تدوین و اجرا کرده است. اقدامات بانک مرکزی در این خصوص در سه محور انجام شده است: الف) ایجاد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی، ب) برقراری دالان نرخ سود در بازار بین‌بانکی، و ج) معرفی ابزارهای جدید در بازار پول.

بانک مرکزي ضمن برقراري دالان نرخ سود، با هدف افزايش نرخ سود در بازار بين بانکي و جذب مازاد نقدینگی در این بازار که از تحولات بودجه ای سرچشمه گرفته است، نرخ کف دالان نرخ سود  را در تاريخ 13 خرداد ماه 1399 عملياتي (در سطح 10 درصد) تعیین نمود و طي دو مرحله آن را به 12 و سپس 13 درصد افزايش داد. این اقدام بانک مرکزی اثر محسوسی بر نرخ سود موزون بازار بین بانکی و همچنین نرخ تنزیل اوراق داشته که در نمودار زیر به وضوح قابل روئیت است و ضمن متوقف کردن روند نزولی آنها سبب صعودی شدن نرخ های سود در جهت دستیابی به هدف تورمی شده است.


پرداخت تسهیلات مستأجران (کمک ودیعه مسکن )به‌زودی آغاز می‌شود

دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام...


دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی، اعلام کرد تسهیلات کمکی به مستأجران، تحت عنوان تسهیلات «مرابحه خرید کالا وخدمات» به محض اعلام مشخصات اشخاص واجد شرایط از سوی وزارت راه وشهرسازی، آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد: مبالغ این وام براساس طبقه بندی شهرها 15 ، 30 و 50 میلیون تومان بوده و به دو روش قابل پرداخت است.

در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می‌توانند تسهیلات را یک‌ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و درپایان سال، اصل آن را پرداخت کنند؛ در روش دوم متقاضیان می‌توانند وام را سه ساله دریافت کنند و درمدت ۳۶ ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد بر این موضوع که این وام صرفا کمکی است به مستاجران برای ودیعه و لذا به هیچوجه وام ودیعه نیست، تصریح کرد: دراین وام مؤجران نقشی نخواهند داشت و کسی که وام را دریافت می‌کند با بانک عامل طرف خواهد بود و به تصمیم خود از وام دریافتی استفاده خواهد کرد.

رییس کل بانک مرکزی افزود: اعتبار تخصیصی برای این وام به صورت کلی بیست هزار میلیارد تومان است.

بنر
بنر
بنر