پیشتازی بانک مسکن در پرداخت تسهیلات

چهارشنبه ، 8 مرداد 1399 ، 22:37
بانک مسکن موفق شد در پرداخت تسهیلات، از کل شبکه بانکی به لحاظ رشد پرداخت، سبقت بگیرد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، جدیدترین آمار بانک مرکزی درباره میزان و روند پرداخت تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی حکایت از آن دارد که در سه ماه اول امسال بیش از 220 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات به پنج بخش اقتصادی و البته سایر قسمتها توسط کل شبکه بانکی پرداخت شده است.

بهار امسال بانک ها رقمی معادل 224 هزار میلیارد و 800 میلیون تومان انواع تسهیلات در 6 گروه شامل تسهیلات ایجاد یا ساخت، تسهیلات مختص تامین سرمایه در گردش، تسهیلات برای تعمیرات، تسهیلات برای فعالیت های توسعه ای، تسهیلات خرید کالا و تسهیلات خرید مسکن و همچنین سایر امور پرداخت کردند.

آنچه در فصل اول امسال از سوی بانک ها برای حمایت مالی-اعتباری بخش های اقتصادی پرداخت شد در مقایسه با فصل اول سال 98 رشد 50.5 درصدی داشته است.

اما بانک مسکن در همین فاصله زمانی توانست با سبد تسهیلاتی خود میزان حمایت اعتباری از حوزه های بخش مسکن را 70 درصد افزایش دهد.

گزارش بانکی به نقل از هیبنا در این باره حاکی است: طی سه ماه اول امسال 7 هزار و 317 میلیارد تومان انواع تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن به گروه های فعال در این بازار پرداخت شد که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشته 70 درصد به لحاظ حجم ریالی رشد از خود نشان می دهد.

رشد چشمگیر در حجم پرداخت تسهیلات توسط بانک مسکن سهم این بانک از کل شبکه بانکی در شاخص پرداخت تسهیلات مسکن را نیز افزایش داده است.

در سه ماه اول امسال 53 درصد از تسهیلاتی که توسط شبکه بانکی به بخش مسکن پرداخت شد مستقیم توسط شعب بانک مسکن ارایه شده است.

شبکه بانکی در بهار امسال 13 هزار و 645 میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید و تعمیرات آپارتمان و ساختمان به فعالان بازار مسکن پرداخت کرد.

این رقم یک هشدار برای آینده بازار مسکن و سرمایه گذاری های ساختمانی محسوب می شود چرا که سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در حال حاضر به 6 درصد رسیده است.

این سهم در دهه 80 بالای 15 تا 20 درصد بود و حتی در دو سال اخیر قرار بود سهم مسکن از تسهیلات بانکی به 25 درصد برسد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند بی میلی بانک ها به پرداخت تسهیلات مسکن باعث کاهش این سهم شده است.

در این میان بانک مسکن یک تنه برای دو ماموریت در بازار مسکن تلاش می کند. اول اینکه تسهیلات تکلیفی و مصوب دولت برای طرح های انبوه ساخت و تولید مسکن و همچنین تسهیلات مختص خانه اولی ها مثل صندوق پس انداز مسکن یکم را تامین اعتبار و به موقع پرداخت می کند و دوم اینکه با ابتکار عمل برای منعطف سازی تسهیلات مسکن در دوره های رکود و رونق همواره به دنبال تسهیل پرداخت تسهیلات و جذاب سازی تسهیلات برای سازنده ها، انبوه سازان و خریداران خانه است.

هر چند رکود فعلی در بازار مسکن تا حدودی در کاهش سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی موثر است اما در واقعیت، این تسهیلات بانکی است که اگر پویاتر و حجیم تر شود می تواند به رکود پایان دهد و در نقش محرک عرضه و تولید مسکن باعث بازگشت سرمایه گذاران ساختمانی به بازار شود.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن و طبق اعلام بانک مرکزی در سه ماه اول امسال بانک ها 14 هزارو 500 میلیارد تومان به بخش کشاورزی، نزدیک به 74 هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و معدن، 13 هزار و 645 میلیارد تومان به بخش مسکن و ساختمان، نزدیک به 46 هزار و 700 میلیارد تومان به بخش بازرگانی و بیش از 75 هزار و 800 میلیارد تومان به بخش خدمات تسهیلات ارایه کردند.


► بانک تجارت استخدام می کند
نرخ جدید سود سپرده در بانک توسعه تعاون اعلام شد ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر