بنر

انهدام باند کلاهبرداری پنج میلیاردی در واتساپ

چهارشنبه ، 10 آذر 1400 ، 13:37
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات  البرز از شناسایی و دستگیری کلاهبرداران اینترنتی که از طریق شبکه اجتماعی واتساپ به بهانه خوش حسابی و پرداخت اینترنتی قبوض تلفن همراه اول از شهروندان کلاهبرداری می‌ کردند ، خبر داد.


پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا: سرهنگ رسول جلیلیان  رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر اظهارکرد: در پی مراجعه چند تن از شهروندان به پلیس فتا به همراه مرجوعه قضائی مبنی بر این که شخص ناشناسی ازطریق تماس واتساپی و با استفاده از لوگوی سازمان صدا و سیما خبر از برنده شدن 75 میلیون ریال هدیه شرکت همراه اول را اعلام و پس از جلب اطمینان آن‌، اطلاعات بانکی و رمز ورود به اینترنت بانکی آن‌ها را دریافت کرده و اقدام به خالی کردن حساب می‌نمود، بررسی موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.


وی افزود: با بررسی‌های تخصصی و اطلاعاتی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد متهمان اين پرونده ها به صورت یک باند سازمان دهی شده، با شاکیان از داخل زندان و از طریق اپلیکیشن واتساپ تماس می گرفتند و برای شانس بیشتر عملی شدن نقشه خود، آرم  واتساپ خود را به آرم  صدا و سیما تغییر می دادند تا اشخاص هنگام دیدن این لوگو یا آرم از درست بودن تماس از سوی صدا و سیما یا نهاد مربوطه اطمینان داشته باشند.


این مقام انتظامی ادامه داد: کلاهبرداران پس از فریب مالباختگان و گرفتن اطلاعات بانکي و همچنین دریافت رمز ورود به اينترنت بانک اشخاص اقدام به خالي نمودن حساب شهروندان کرده و سپس انتقال وجوه به حساب ديگر افرد دخیل در این پرونده می کردند. در نهایت دو نفر از متهمان که بیرون از زندان بودند مبالغ سرقتی را در کارت های بانکی اجاره ای افراد کارتون خواب انتقال می دادند و سپس اقدام به خريد طلا و سکه از فروشگاههاي مختلف می کردند.


این مقام مسئول  تصریح  کرد: کاراگاهان این پلیس پس ازاشراف کامل اطلاعاتی بر باند فوق بلافاصله مخفیگاه آنها در غرب شهرستان ملارد مورد شناسایی قرار دادند و تمامی اعضا با دستور مقام قضایی  دستگیر شدند همچنین میزان خسارت مالی صورت گرفته به شکات توسط این باند تا کنون به میزان 5 میلیارد  ریال بوده است که کماکان سایر اقدامات جهت کشف زویای پنهان و شکات احتمالی ادامه دارد.


سرهنگ جلیلیان  بیان داشت : متهمان در این نوع کلاهبرداری اینترنتی با ایجاد فضایی شبیه استودیو برنامه های زنده صدا و در حال پخش رادیویی ، با ترفند های مختلف و با مهندسی اجتماعی و به بهانه پرداخت مبلغ جایزه، به اطلاعات کارت بانکی و رمز دوم پویا قربانیان دسترسی پیدا کرده و اقدام به سرقت وجوه کارت بانکی افراد می کنند.


رئیس پلیس فتا استان البرز خاطر نشان کرد: پلیس فتا به‌ صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی به شهروندان بوده و کاربران می‌توانند در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به بخش گزارش‌های مردمی و یا با شماره 096380 با ما در میان بگذارند.

► بهترین نوع میلگرد در بازار ایران
هک شبکه‌های اجتماعی و درخواست وجهی که ناکام ماند ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر