بانكداري بدون ....

مباحث مربوط به اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی

بانكداري بدون ....

پستتوسط mirbagheri » دوشنبه تیر 14, 89 10:36 am

2- حدود 27 سال از پايه گذاري بانكداري بدون ربا مي گذرد و ما هنوز مشكلات فراواني در اجراي آن داريم و گاهاً انگيزه به جلو رفتن و انطباق بيشتر خودمان با آن را نداريم.
3- هنوز بعضي از خود ما بانكي ها، اعتقاد زيادي به اجراي بانكداري اسلامي نداريم و نمي دانم با آيات قرآن كريم كه صريحاً ربا را تحريم كرده اند چه مي كنيم. به هيچ عنوان قصد اين را ندارم كه بگويم بانكداري ما ربوي است. بلكه منظور اين است كه همه ما به اين موضوع معترفيم كه در سيستم بانكي هنوز مشكلات زيادي در اجراي عقود اسلامي داريم.
4- بعضي از عوام و حتي خواص جامعه، بانكداري اسلامي را با قرض الحسنه اشتباه مي گيرند. در حاليكه ما عقودي داريم كه مبنايشان بر سوددهي مشاركتي و حتي فراتر از اين عقودي با سود ثابت و از پيش تعيين شده داريم. (عقود معاملاتي)
5- نرخ سود بالا در يك عقد مبادلاتي را با ربا اشتباه مي گيرند بلكه چنين نيست، گرانفروشي و بي انصافي كه خود مذموم است با ربا فرق دارد. دو كار بد هستند كه ماهيتشان به كلي باهم فرق دارد. (مثلاً مي گويند در ژاپن نرخ سود تسهيلات نزديك صفر است ولي در ايران اسلامي ما 12% است و اين چه بانكداري اسلامي است؟ در حاليكه اين موضوع به ربوي بودن ربطي ندارد.)
6- ظواهر عقود را در تنظيم قراردادها تا حدود 90% رعايت مي كنيم ولي در اجراي واقعي آنها در عقود مشاركتي شايد 20% و در عقود معاملاتي كه راحت تر هستيم شايد 60% عمل مي كنيم. كه فعلاً به ذكر جزئيات آنها
نمي پردازم.
7- هنوز نتوانسته ايم حركت هايي نو منطبق با اصول اسلامي در بحث هاي اقتصادي و علوم انساني از قبيل مديريت مالي و اقتصاد داشته باشيم. در حاليكه مي دانيم مكتب اسلام فراگير است و مي توانيم.
mirbagheri
 
پست ها : 13
تاريخ عضويت: دوشنبه تیر 14, 89 10:06 am

Re: بانكداري بدون ....

پستتوسط hasan11061520 » سه شنبه مرداد 5, 89 2:55 pm

از بانکداری اسلامی فقط نامش را یدک می کشیم .
ادعایش را 10برابر آنچه باید باشد داریم.
hasan11061520
 
پست ها : 5
تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد 4, 89 3:06 pm

Re: بانكداري بدون ....

پستتوسط Rebeka » شنبه بهمن 15, 89 2:06 am

با سلام و تشكر از مبحت مفيدتان.ميشه لطف كنيد جواب بديد يا كتاب يا سايتي معرفي كنيد كه:بانكداري بدون ربا جكونه است ؟شرايط سوددهيش يا نرخ تسهيلات جكونه بايد باشد كه بتوان لفظ بدون ربا را بكار برد؟با تشكر
Rebeka
 
پست ها : 9
تاريخ عضويت: سه شنبه بهمن 11, 89 3:01 am

Re: بانكداري بدون ....

پستتوسط NWWG » شنبه شهریور 25, 91 11:42 pm

با احترام

دکترین ملی بیع به عنوان اولین راهکار جامع قرآنی خدمت اندیشمندان معرفی میگردد
این موضوع هنوز در سطح دکترین است و تا تبدیل آن به راهکار های عملی و قوانین اجرایی فاصله ای در حدود افق 1414 دارد. لذا معرفی آن باعث دلگرمی است تا مردم بدانند که می شد از دل قرآن نیز برای اقتصاد راهکاری ایجاد کرد .اما بعضی آقایان منفعت خود را در آن ندیدند و اکنون بیش از سی سال است اقتصاد لیبرال مسلک غربی را با لباس ناموزون اسلامی به خورد مردم بیچاره میدهند

این دکترین در اندیشکده یقین تهیه شده است و ان شالله زیر شاخه های آن در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.

http://NWWG.ir
NWWG
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: شنبه شهریور 25, 91 10:35 pm


بازگشت به اقتصاد و بانکداری اسلامی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان