نقش بانك ها:

مباحث مربوط به اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی

نقش بانك ها:

پستتوسط mirbagheri » دوشنبه تیر 14, 89 10:42 am

نقش بانك ها:
مي دانيم كه بانك ها علاوه بر ارايه خدمات عمومي (شامل اخذ انواع سپرده ها و عمليات چك وحوالجات و قبوض آب و برق و تلفن و جرايم رانندگي و صدور ضمانتنامه ها و عمليات اعتبارات اسنادي و خريد و فروش ارز و ساير سرويس هاي خدماتي) كه در جاي خود مهم هستند، وظيفه اي اصلي تر و ريشه اي تر را در اقتصاد ملي به عهده دارند كه به نظر مي رسد همگي بر آن اتفاق نظر داريم. اين وظيفه چيست؟
بانك ها به مثابه مخزني هستند كه داراي يك ورودي (Input) و يك خروجي (Output) هستند. براي استفاده بهتر از نقدينگي موجود در جامعه، دولت ها به اين فكر افتادند كه با توجه به نقدينگي هاي كوچك و پراكنده موجود در دست مردم كه غالباً براي سرمايه گذاري هاي كلان و عمليات اقتصادي بزرگ قابل استفاده نمي باشند آنها را در يك جا جمع كرده و سپس در جامعه در مسيرهاي تعريف شده تزريق كنند. اين مسيرها همان
بخش هاي مختلف اقتصادي مي باشند كه با توجه به سياست هاي كوتاه مدت و بلند مدت، بايستي حمايت شوند.
بنابر اين بانك ها شكل گرفتند تا پول مردم را در قالب انواع سپرده ها جمع آوري (منابع) و دوباره پول هاي انباشته شده را در مسير درست به صورت اعطاي وام يا تسهيلات هدايت كنند (مصارف)، و از اين رهگذر
فعاليت هاي اقتصادي بزرگتر و با برنامه تر مبتني بر سياست هاي اقتصادي شكل بگيرد.
عوامل اجرايي اين فعاليت هاي اقتصادي، مشتريان تسهيلاتي بانكها هستند. فرض بر اين است كه اين مشتريان توان استفاده از اين منابع انبوه را دارند. اما، با توجه به اينكه اعطاي تسهيلات عموماً داراي منفعت اقتصادي براي آنها است و از طرفي سپرده گذاران هم در انواعي از سپرده ها انتظار سود را دارند تصميم گرفته شد سود حاصل از آن فعاليتهاي اقتصادي شكل گرفته، بين همه طرفين از جمله مشتري تسهيلاتي، بانك و سپرده گذار تقسيم گردد.
خوب اين بحث بصورت كلي است، كما اينكه موارد خاصي هم وجود دارد از قبيل سپرده هاي قرض الحسنه و وام هاي قرض الحسنه كه به قصد امور خيريه و عام المنفعه شكل مي گيرند و بعضاً خدماتي هم در مقابل آنها مثل عمليات چكها يا جايزه سپرده هاي قرض الحسنه ارايه مي شود.
بعد از تبيين نقش اصلي بانك ها، آنها را در قالب هاي مختلف شكل مي دهند از جمله بانك هاي تجاري، تخصصي، دولتي، خصوصي، موسسات مالي و اعتباري، صندوق هاي قرض الحسنه وغيره كه البته در كشورهاي مختلف داراي اشكال گوناگون مي باشد. و همچنين هر كدام داراي اساسنامه و فعاليت هاي مجاز مربوط به خود مي باشند.
لازم به توضيح است كه علاوه بر سپرده هاي مردمي كه به عنوان منابع و در قالب بدهي هاي (از بعد حسابداري) بانك ها جمع مي شود ، روش هاي ديگري هم وجود دارد كه در بانك هاي توسعه اي معمولاً دولت ها به جهت حمايت بيشتر و ايجاد منابع سريع و ارزان تر براي بانك، سرمايه آن را تشكيل مي دهند و در فواصل متوالي بعدي نيز با افزايش سرمايه از آن حمايت مي كنند.
mirbagheri
 
پست ها : 13
تاريخ عضويت: دوشنبه تیر 14, 89 10:06 am

Re: نقش بانك ها:

پستتوسط بانکی کم تجربه » پنج شنبه اسفند 4, 89 1:29 am

با سلام درخصوص ورودی بانکها که همان منابع می باشد رقابت شدید وجود داردالبته هربانکی بتواند منابع بیشتری جذب نماید موفق می باشد درزمینه جذب منابع، مشتری مداری وسرعت درعملیات بانکی دراولویت بنظر می رسد تا اعمال هزینه های تبلیغی تصویری و....... حفاظت از منابع مردمی بعهده بانک جذب کننده منابع وبانک مرکزی می باشد لذادرخروجی بانکها( تسهیلات اعطائی) بمنظور حفظ سپرده های مردمی وامانت داری از طرف بانک تودیع کننده می بایست اخذ پوشش مناسب و نظارت کافی انجام پذیرددر غیر اینصورت مدیون سپرده گذاران خواهیم بوددر خروجیها(تسهیلات اعطائی) بانک مرکزی می بایست به این نکته توجه داشته باشد که سپرده های مردمی بودجه موسسات وشرکتهای دولتی نمی باشند که بتوان آن راهزینه نمودیا درقالب وامهای زودبازده بدون پوشش کافی خروجی (مصارف ) ایجاد نمودزیرا چه بسا این ورودیها، حاصل تلاش طاقت فرسای کشاورز وصنعتگر یا خدمت صادقانه فردبازنشسته پیر وفرتوتی باشدکه بانک راوکیل درسرمایه گذاری نموده است لذا معتقدم درحفظ ارزش پول و امانتداری، بانک بعنوان سرمایه پذیرمی بایست مسئولیت پذیرباشد
بانکی کم تجربه
 
پست ها : 5
تاريخ عضويت: يکشنبه بهمن 10, 89 10:42 pm


بازگشت به اقتصاد و بانکداری اسلامی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان