بانکداری اسلامی چیست؟

مباحث مربوط به اقتصاد اسلامی و بانکداری اسلامی

بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط behabadi » پنج شنبه اسفند 12, 89 11:46 am

بنام خدا
بانکداری اسلامی چیست؟
بانکداری اسلامی همان بانکداری غربی است با این تفاوت که اگر در غرب بهره یا سود از قبل تعیین میشود در این سیستم کاهش ارزش پول بطور علی الحساب واریز ودر پایان سال تسویه حساب میگردد در بانکداری نیت مشتری مطرح نیست او تسهیلات میخواهد وبانک در اختیار او میگذارد با عقد قرض اما در سررسید وجه دریافتی با خسارت کاهش ارزش پول که میزان ان توسط بانک مرکزی تعیین میشود دریافت میگردد در این سیستم هم کارکنان بانک از سردر گمی در میایند وهم مشتریان برای دریافت تسهیلات دست به کارهای خلاف نمیزنند ممکن است گفته شود که این امر ربوی است باید گفت که دستورات اسلام مبتنی بر خردمندیست واین دیوانگی است که برگشت پول پس ارمدتی بهمان صورت عقلانی است در این وجه کسی دیگر قرض نمیدهد واین امر مهم تعطیل میشود ولی برگشت پول با افزودن مبلغ کاهش ارزش ان ربا نیست وباعقل جور در میاید همانگونه که در کشور های پیشرفته عمل میگردد البته این نظر جدید نیست ودرهمان جلسات شورای پول واعتبار در سال 1360 مطرح شد اما گوش شنوائی در کار نبود وهمه کار در دست یک فقیه حاضر در جلسه بود.
behabadi
 
پست ها : 7
تاريخ عضويت: دوشنبه اسفند 9, 89 6:00 pm
محل سکونت: تهران

Re: بانکداری اسلامی چیست؟

پستتوسط raminabdi » شنبه خرداد 20, 91 10:59 am

با سلام .در مقام دفاع از بانکداری راستین و روشن تر شدن موضوع به عرض شما برسانم که :
1-بانکداری اسلامی همان بانکداری غربی نیست گرچه قسمت عمده ای از عملیات بانکی چه در اسلامی و غربی یکیست .
2-بانکداری اسلامی مبتنی بر ارائه تسهیلات است نه وام .فقط در قرض الحسنه اسم وام می گیرد.گرچه در جامعه ما این دو واژه یکی شده است .
3-جبران کاهش ارزش پول در بانکداری غربی فقط در سپرده هایی که از آن برای وام دادن استفاده می شود ، جبران جایز می گردد نه در سپرده های سرمایه گذاری یا مشارکت .پس در بانکداری اسلامی شاید از این راهکار تنها بتوانیم در سپده های قرض الحسنه استفاده کنیم نه در همه انواع سپرده ها و این چاره ای برای تمامی عملیات بانک نیست .
4- در بانکداری اسلامی ربا حرام است و در حرام بودنش شکی نیست.هرگونه اضافه یا بهره ای که در قرض یا تجهیز منابع مبتنی بر بدهی (نه در تسهیلات مشارکتی ) گرفته شود ربا است .معیار تمییز در قرض ربوی ،وجود شرط زیاده است که در مشارکت حقیقی مبنی بر سود ما چنین شرطی نداریم .باز تکرار میکنم قرض با تسهیلات در اینجا فرق می کند در ارائه تسهیلات از قبل مشخص می شود که گیرنده تسهیلات از این پول در کجا و برای چه و به چه کیفیتی استفاده می کند بانک تا زمان بازگشت پول مالکیت پول را دارا می باشد .
5-این که کارکنان از این سیستم سر در نمی آورند ضعف و کمکاری خودشان است واصلا به شیوه واقعی این عملیات توجه ندارند.در ایران بدلیل فقدان دو شیوه بانکداری و نبود مقایسه ، شیوه بانکداری راستین دچار دسیسه بانکداران سودجو و بی اعتقاد شده است و ایراد از ناحیه اجرای صحیح این افراد است که اصلا دغدغه اجرای شکل واقعی عملیات بانکداری اسلامی را ندارند .
6-ضمنا می گویم که این قانون بانکداری ما که در اوایل انقلاب تصویب شده بهترین ها رادر نظر گرفته . ولی مشکل در اجرایی کردن آن و افراد ... اجرایی آن است که دغدغه واقعی کردن عملیات را ندارند .
raminabdi
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: چهارشنبه فروردین 16, 91 8:00 pm


بازگشت به اقتصاد و بانکداری اسلامی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

cron