نحوه بستن حساب ها

مباحث مربوط به سرمایه گذاری در بخش های مختلف

نحوه بستن حساب ها

پستتوسط sina58596061 » چهارشنبه مرداد 17, 97 12:18 pm

نحوه بستن حساب ها
۱- طی دوره مالی:

برای مثال مانده حساب برخی از مشتریان به دلایلی مانند عدم پرداخت بدهی یا عدم ادامه همکاری با شرکت یا ارائه تخفیف بابت مانده حساب در طی سال مالی بسته می شود یعنی مانده بدهی وی به مطالبات سوخت شده و یا سرفصل متناسب با آن منتقل می شود

تخفیفات فروش ***

حساب­های دریافتنی تجاری / آقای الف ***

۲- پایان دوره مالی:

بستن حساب ها در پایان دوره مالی مفصل­ تر و پیچیده ­تر از بستن حساب ها در طی دوره مالی می­باشد و برای تعیین نمودن سود و زیان دوره مالی و هم چنین انتقال مانده حساب­های دائم به دوره مالی بعدی و صدور سند افتتاحیه، صورت میگیرید .

بستن حساب ها در پایان دوره مالی با توجه به نوع حساب­های موقت (سود و زیانی)، مخلوط و دائمی (ترازنامه ­ای) انجام می­شود. برای بستن حساب­ها پایان سال ابتدا مانده همه حساب­های موقت با یک حساب دائم بسته میشود و پس از آن مانده همه حساب­های دائمی بسته شده و به عنوان افتتاحیه به دوره مالی بعدی منتقل میشود.

حساب­­های موقت: برخی از حساب­های این گروه که مربوط به درآمد و هزینه­ها می­باشد شامل فروش، هزینه حقوق و دستمزد، هزینه آب، هزینه تلفن و … است که در پایان دوره مالی مانده آن­ها بسته می­شود و به طور مستقیم به سال بعد منتقل نمی­شود.

حساب­های مخلوط: برخی از این نوع حساب­ها، پیش پرداخت اجاره و پیش دریافت درآمد می­باشد که شامل دو بخش موقت و دائمی می­باشند. در پایان دوره مالی قسمتی از آن به عنوان حساب موقت به حساب هزینه منظور می شود وقسمت دیگر آن به عنوان حساب دائم به دوره مالی بعدی منتقل می شود.

حساب­های دائمی: تعدادی از حساب ­ها ی این گروه که شامل دارایی، بدهی و حقوق صاحبان سهام ، سرمایه و … است که مانده آن­ها در پایان دوره مالی بسته شده و به طور مستقیم به دوره مالی بعد منتقل می­گردد.چگونگی بستن حساب ­ها موقت در پایان سال:

جهت بستن حساب‌ ها باید از یک حساب موقت واسط به نام “خلاصه سود و زیان” استفاده کنیم.مرحله اول – بستن حساب درآمد یا فروش:

مانده حساب درآمد/ فروش بدهکار و به همان مبلغ خلاصه سود و زیان بستانکار می­شود:

درآمد/فروش ****

خلاصه سود و زیان ****

مرحله دوم – بستن حساب­ هزینه:

جمع کل هزینه ها، خلاصه سود و زیان بدهکار و هزینه ها بستانکار می­شود:

خلاصه سود و زیان ****

هزینه حقوق و دستمزد ****

هزینه اجاره ****

هزینه تعمیر و نگهداری ****

مرحله سوم- بستن حساب ها خلاصه سود و زیان:

پس از انجام دو مرحله فوق مانده حساب خلاصه سود و زیان باید به حساب “سود(زیان) انباشته” بسته میشود.

نکته : مانده بستانکار حساب خلاصه سود و زیان نشان دهنده سود در سال مالی و مانده بدهکار نشان دهنده زیان در سال مالی می باشد.

ثبت بستن حساب ها خلاصه سود و زیان با فرض مانده بستانکار، با بدهکار کردن حساب خلاصه سود و زیان و بستانکار کردن حساب ” سود(زیان) انباشته ” انجام می­شود:

خلاصه سود و زیان ****

سود (زیان) انباشته ****

مرحله چهارم – بستن حساب ­ها ی دائمی در پایان سال:

قبل از بستن حساب ها ی دائمی (صدور سند اختتامیه) ابتدا باید ذخیره مالیات، اندوخته قانونی و سایر موارد نیز شناسایی و ثبت گردد. روش انجام هر یک از موارد به این شرح می باشد:
گواهی ارزش افزوده
http://tehcp.com/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%86-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7/
sina58596061
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: يکشنبه خرداد 20, 97 10:36 am

بازگشت به سرمایه گذاری

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان