بنر

شوک ترامپ به بازار سکه ایران/ تمرین سکه برای سقوط؟

چهارشنبه ، 16 مهر 1399 ، 16:08
توئیت های ترامپ معمولاً بازارهای جهانی را به هم می‌ریزد اما توئیت بامدادی او بازار سکه در ایران را به هم‌ریخت.

به گزارش بانکی به نقل از اقتصاد نیوز، دونالد ترامپ دیشب زیر مذاکره با دموکرات‌ها زد و گفت بسته پیشنهادی آنان برای محرک مالی را نخواهد پذیرفت و مذاکره بر سر این بسته را به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول کرده است. این خبر آب سردی بر سر بازار طلا بود؛ زیرا بسیاری از فعالان این بازار انتظار داشتند با تزریق این بسته به اقتصاد تورم بالا برود و بازار طلا دوباره جذاب شود؛ اما اعلام توقف مذاکرات برای نهایی شدن حجم بسته محرک مالی با فشار فروش طلا و سقوط قیمت روبرو بود.

اثر سقوط اونس بر بازار سکه

سقوط اونس طلا در سه‌شنبه مخابره خبر بدی به سکه بازان داخلی بود.عامل سقوط طلا توئیت ترامپ بود که از توقف کامل مذاکرات با کنگره حول بسته چهارم حمایتی خبر داد.

 در کنار این  موافقت کاخ سفید با صدور اضطراری مجوز سازمان غذا و داروی امریکا جهت تولید واکسن کرونا هم در افت قیمت طلا اثر داشت، هرچند که محرک اصلی افت، توئیت ترامپ بود.

افت شبانه اونس طلا موجب شد که سکه امامی در معاملات پشت خطی از کانال 14 میلیون و 800 هزارتومانی عقب بنشیند و تا سطح 14 میلیون و 500 هزارتومانی پایین برود. اگر قیمت اونس طلا در ابتدای روز چهارشنبه در سطح هزار و 880 دلار هم باقی بماند، سکه هم چنان تحت‌فشار قیمتی خواهد بود و در انتظار رفتار دلار در بازار داخلی خواهد ماند. بااین‌حال، تأثیر افت اونس طلا می‌تواند این بار بر سکه بیشتر باشد، چراکه بازیگران سکه، اکثراً انتظار افزایش قیمت طلای جهانی را داشتند.

به‌طور سنتی زمانی که طلای جهانی به‌یک‌باره تضعیف می‌شد، سکه بازان سعی می‌کردند از کانال دلار، از دارایی خود حفاظت کنند. درواقع آن‌ها خریدار دلار می‌شدند که اثر کاهشی اونس طلا بر قیمت سکه را خنثی کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، دلار روز چهارشنبه باید افزایش پیدا کند. بااین‌حال مشکل سکه بازان آنجاست که دلار در مرز حساسی قرار دارد و حداقل به نظر می‌رسد بازار ساز نمی‌خواهد به‌راحتی اجازه دهد که این مرز شکسته شود. اگر دلار رشد کند، سکه بازان تنها می‌توانند افت بیشتر قیمت سکه در واکنش به سقوط اونس طلا را تا حدی به تأخیر بیندازند.

حباب سکه در ابتدای روز چهارشنبه

با سقوط دیشب قیمت طلا سکه بازان در حالی به استقبال معاملات امروز می‌روند که باقیمت طلا در بامداد حباب قیمت سکه بر مبنای قیمت بسته روز قبل بیش از یک‌میلیون و 500 هزار تومان شده است. طلا برای این‌که بتواند این حباب را تعدیل کند نیازمند دلاری بالاتر از 32 هزار تومان است که حتی در بازار ارز هم انتظار چنین قیمتی برای فردا وجود ندارد. ازاین‌رو به نظر می‌رسد معامله گران سکه ناچار باشند به دلیل نداشتن سوخت کافی و موتور روشن کاهش ارتفاع بدهند. این کاهش ارتفاع در معاملات فردایی شروع‌شده است اما باید به انتظار واکنش معامله گران نقدی نشست.

► جهش دوباره قیمت طلا
نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر