نجات ۱۶ گردشگر سوئیسی گرفتار در باتلاق پارک ملی کویر

پنجشنبه ، 22 فروردين 1398 ، 22:48

رئیس پارک ملی کویر شهرستان گرمسار گفت: ۱۶ گردشگر خارجی و ۶ نفر اعضای ایرانی یک گروه گردشگری گرفتار شده در باتلاق‌های پارک ملی کویر گرمسار نجات یافتند.

رضا شاه حسینی عصر پنجشنبه افزود: ۱۶ گردشگر اهل کشور سوییس بودند و به دلیل باتلاقی بودن مسیر سنگ فرش در منطقه پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار هنگام بازدید از منطقه گرفتار شدند.

شاه حسینی تصریح کرد: گروه گردشگری گرفتار شده در باتلاق پارک ملی کویر گرمسار از مسیر روستای کوشک وارد جاده سنگفرش شده و پس از پیمودن مسافتی حدود ۳۰ کیلومتر در باتلاق گرفتار شدند.

وی خاطر نشان کرد: راهنمای گروه گردشگری پس از گرفتاری گردشگران موضوع را به پارک ملی کویر اعلام کرد و پیرو دریافت این خبر پنج خودرو به منطقه اعزام شد.

شاه حسینی یادآور شد: گردشگران گرفتار در پارک ملی کویر گرمسار در عملیاتی سه ساعته نجات یافتند.

وی ادامه داد: مسیرجاده سنگ فرش به کاروانسرای قصر بهرام در پارک ملی کویر به دلیل وضعیت جوی و بارندگی در روز‌های گذشته نامساعد بوده و با وجود اطلاع رسانی مبنی بر مسدود و باتلاقی بودن این مسیر به مسئول آژانس گردشگری، گردشگران به این منطقه رهسپار شده بودند.

رئیس پارک ملی کویر گرمسار ابراز داشت: آژانس‌های گردشگری در چنین شرایطی باید هشدار‌ها را جدی بگیرند و در این مواقع سفر‌های برنامه ریزی شده را به منظور حفظ جان گردشگران لغو کنند.

مسیر جاده سنگفرش به پارک ملی کویر حدود ۶۰ کیلومتر است که محیط بانان منطقه هنگام تردد به محل کار خود این مسیر را پایش می‌کنند، اما در ۶ ماه دوم سال عبور از آن با سختی‌های زیادی همراه و در روز‌های بارندگی غیر ممکن است.

پارک ملی کویر یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مناطق حفاظت شده ایران است که بیشتر وسعت آن در شهرستان گرمسار و بخش‌های کوچکی هم در استان‌های تهران، قم و اصفهان واقع شده است.
این منطقه حدود ۶۷۰ هزار هکتار وسعت دارد که ۴۲۰ هزار هکتار آن پارک ملی و ۲۵۰ هزار هکتار منطقه حفاظت شده است.

پارک ملی کویر دارای اقلیم خشک و بیابانی است و بیشتر بارندگی آن در ماه‌های آبان تا اردیبهشت ماه صورت می‌گیرد، متوسط میزان سالانه باران در منطقه ۱۵۰ میلی‌متر است، به طور معمول گرمای شدید از اوایل خرداد تا پایان مهر در منطقه ادامه دارد.

در مجموع ۳۴ گونه پستاندار، ۱۵۵ گونه پرنده و ۳۴ گونه خزنده در این منطقه شناسایی شده اند.
پلنگ ایرانی، گرگ، کفتار راه راه، گربه شنی، روباه قرمز، روباه شنی، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، شغال و سیاه گوش از جمله پستانداران شاخص این منطقه هستند.

► کشف استخوان های انسان مربوط به بیش از 2 هزار سال پیش در مبارکه
اخطاریه شماره 5 هواشناسی ◄

بنر
بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر