بنر

به بهانه جهانی شدن « باغ شاهزاده ماهان»

پنجشنبه ، 30 تیر 1390 ، 13:09

باغ شازده (شاهزاده) یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در ۴ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران , درنزدیکی کرمان واقع شده و قدمت آن به اواخر دوره ی قاجاریه - ۱۲۷۶ خورشیدی - بازمی گردد.

به گزارش بانکی دات آی آر این باغ به دستور عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه کاره رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار می کند. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید.

این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است که در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گردیده است.

طبقه فوقانی

طبقه فوقانی دارای اطاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند. سایر بناهای خدماتی باغ از حصار اصلی استفاده نموده و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است .

شاه نشین

این باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشین و حمام نیز می‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشین، به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

درختان میوه

در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت نیز حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. منبع آب باغ رودخانه کوچک تیگران است.

هر ساله گردشگران از این باغ زیبای ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند.

رييس جمهوري صبح امروز در ادامه‌ي سفر يكروزه‌ خود به استان كرمان با حضور در باغ شاهزاده ماهان، در مراسم آيين ثبت جهاني اين باغ شركت كرد.

اين باغ يكي از 9 باغ ايراني است كه در يونسكو ثبت جهاني شده است و اطلاعات اين باغ از طرف يونسكو به 35 زبان ترجمه شده و در نقشه گردشگري يونسكو قرار گرفته است.

 

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

==================

► گزارش تصویری/ آکوا تاور، آسمان خراشی شگفت انگیز در شیکاگو
با مثلث برمودای ایران آشنا شوید ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر