بنر

چرا200 نماینده مجلس هشتم دوباره رای نیاوردند؟

شنبه ، 23 ارديبهشت 1391 ، 07:42

نتایج انتخابات این دوره مجلس آن هم بعد از اتفاقات متعددی که به اعتقاد کارشناسان بسیاری شان در کل تاریخ انقلاب بی سابقه بوده اند حاوی درسهای بزرگی است که هر کسی را به اندیشه وا می دارد.

به گزارش بانکی دات آی آر، براساس آمار منتشر شده از میان نمایندگان دوره هشتم200 نفر موفق نشدند به مجلس جدید راه یابند که نشانه نارضایتی مردم از عملکرد ایشان است.

اهم اتفاقات دوره هشتم مجلس

تنش و دعوا

 


طی چند سال عمر این مجلس اگر نگوییم هر روز دعوا و بحث داشتیم حداقل می توان گفت اغلب روزها بحثی بین مجلسیان و مجلس و دولت وجود داشت.

اگرچه بحث و اختلاف نظر نشانه پویایی هر مجلسی است و اگر بحث و اختلاف نظر به تبادل نظر نینجامد عملا مجلس کارایی نخواهد داشت اما جنس بحث های این دوره مجلس از این نوع نبود و اغلب مردم تصور می  کردند که بیشتر برخورد ها نه به خاطر دفاع از حقوق ایشان بلکه برای جنجال آفرینی و کسب رای و دستیابی به منافع شخصی است که از سوی مردم تایید نشد.

در مقابل هم قرار گرفتن مجلس و دولت نیز از دیگر اتفاقاتی است که مردم نپسندیدند و متاسفانه همچنان ادامه دارد و برخی کارشناسان این بیم را دارند که حتی پس از اتمام عمر مجلس این تنشها به دور بعد هم راه یابد.

بودجه ای که مصیبت شد

اگر چه دولت داغ ارسال به موقع لایحه بودجه حتی برای یک سال را به دل مجلسی ها گذاشت اما مجلسی ها هم امسال به تلافی نشستند و کار به جایی رسیده که با وجود اتمام دو ماه از سال91 همچنان کشور بی بودجه اداره می شود.

امری که تقریبا در کشور بی سابقه است .

حقوق مادام العمر و تسهیلات ویژه نمایندگی

خدمت به مردم و اقشار آسیب پذیر شعاری است که کمتر کاندیدایی به راحتی از کنار آن می گذرد اما در عمل نمایندگان این دوره جز شعار سود دیگری از این گفته نبرده اند.

تصویب حقوق مادام العمر ، تصویب لزوم اخذ لیسانس برای نمایندگان دوره های بعد و استثنا کردن نمایندگان کنونی از این قانون و همچنین بحث وام های چند صد میلیونی که نمایندگان برای خودشان تصویب کردند و حتی آن را برای دور بعد خویش هم ذخیره کردند هم از مباحث دیگری است که دل ملت را شکست.

این وام ها که تقریبا حالت بلاعوض دارد برای مردمی که برای هر ریال از پولش زحمت می کشند بسیار ناراحت کننده و مصیبت بار می نمود.

رفتار های احساسی و دور از شان نمایندگی

اقدام های احساسی برخی نمایندگان که بسیاری از آنها بسیار شعار زده و دور از شان یک نماینده ملت بود سبب شد که برخ از نمایندگان جایگاه خود را تا یک فرد بی منطق پایین بیاورند.

هجوم یکی از نمایندگان طی روزهای اخیر به یکی از خبرنگاران خود شاهد این مدعاست.

وجود روابط خانوادگی پنهان و آشکار بین افراد و اینکه مردم بر این گمان بودند که شاید نمایندگانشان منافع شخصی را برمصالح جامعه ترجیح می دهند هم بر موج نارضایتی ها افزود.

نماینده محترم وقت رای دادن ندارد!

مهم ترین وظیفه یک نماینده شرکت در بحث و جلسات مجلس و رای دادن به طرح ها و لوایح مختلف است اما طی این چند سال بارها و بارها دیده شده عده ای از نمایندگان انقدر مشغول بحث و مباحثه های سیاسی و غیر سیاسی بودند که وقتی برای رای دادن هم نداشتند تا جایی که حتی در اخبار 20:30مشاهده کردیم یک نماینده به جای چند نفر رای داد!

نمایندگان و صدای ملت

خانه ملت محلی است که قرار است از آنجا صدای ملت بلند شود و به گوش مسئولین برسد اما فریاد هایی که طی چند سال گذشته شنیدیم بیشتر برای خود نمایی و مخالفت بود.

ملت کمتر صدایشان را شنیدند و رای شان نشان داد که خواستار تغییراند.

کاش نمایندگان جدید از سخنان ایشان درس بگیرند و مثل نمایندگان ناکام فعلی بعد از 4 سال حسرت به دل نمانند.

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

► سوالات متداول درباره اعطای نمایندگی بیمه سامان
یادداشت/ حمایت از تولید ملی با دروازه بان داخلی! ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر