مشکلی به نام ضامن های تقلبی

سه شنبه ، 25 تیر 1392 ، 04:37

از وام های میلیاردی و کلان که بگذریم دریافت هر وامی  در نظام بانکداری کشور مستلزم حضور یک یا دو ضامن است.

به گزارش بانکی دات آی آر، ضامن ها باید دارای شرایط خاصی باشند که از جمله آنها می توان به معتمد بودن، کارمند رسمی یا شاغل در بازار و... اشاره کرد که البته سر برخی مشخصات آن بانک مرکزی بارها اطلاعیه و ابلاغیه داده است اما گوش برخی بانک ها بدهکار نیست و فقط کارمندان رسمی و افراد صاحب نام را می پذیرند.

برخی از شرایط سخت ضامن ها باعث شده عده ای از افرادی که نیاز به وام دارند در پی دور زدن قانون برآیند!!

چند روز پیش در خبرها آمده بود که به تازگی باندی که با تاسیس یک شرکت قلابی و شناسایی افراد جویای وام در ازای دریافت 10 درصد مبلغ وام ضامن می فروختند دستگیر شدند.

مساله این جاست که با وجود ممنوعیت خرید و فروش وام شرکت هایی در سطح شهر فعال اند که حتی آزادانه در روزنامه  آگهی هم می دهند.

در چنین شرایطی فروش ضامن و راه اندازی چنین شرکت هایی چندان هم دور از ذهن نمی باشد.

به این ترتیب می توان انتظار داشت که شرکت های دیگری هم باشند که هنوز کشف و متلاشی نشده اند.

در این جا دو نکته اساسی مطرح می شود:

1. بسیاری از افراد ساده دل و نا آگاه از قانون ممکن است با مشاهده شکل موجه چنین شرکت هایی فریب بخورند و تصور کنند کارشان قانونی است و به این ترتیب در دام این افراد بیفتند. در حالی که عدم اطلاع رسانی شفاف در این خصوص  راه را برای سود جویی برخی افراد فراهم آورده است.

درحالی که باید هرچه سریعتر در خصوص قوانین و مشخصات ضامن و وام های بانکی اطلاع رسانی گسترده ای صورت پذیرد.

2.قوانین اعطای وام درکشور مدت هاست سلیقه ای اعمال می شود و بسیاری بانک ها هیچ توجهی به بخشنامه های بانک مرکزی در این خصوص نکرده اند. سخت گیری های بیش از حد برای وام های خرد حتی زیر 10 میلیون تومان سبب می شود که راه برای دور زدن قانون هموار گردد.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

=================

 

► استارت آپ چیست؟!
نرخ ارز،طلا وسکه پایان وقت اداری 24 تیر 92 ◄

مطالب مرتبط

کاربردی ترین نرم افزار اتوماسیون اداری سال 1402 + دستیار هوش مصنوعی


در دنیای امروزی پر از رقابت و پیچیدگی، سازمان‌ها برای بهره‌برداری بهینه و مدیریت موثر منابع و فرآیندها به نرم ‌افزار اتوماسیون اداری نیاز دارند.
بنر