پیشنهاد جهانگیری به سرمایه‌گذاران خارجی

شنبه ، 17 خرداد 1393 ، 12:59


معاون اول رئیس جمهور از کشورهایی که در برنامه‌های مهم توسعه‌ای امروز ایران مشارکت سازنده داشته باشند، به عنوان شرکای آتی کشور یاد کرد و گفت: ایران بزرگترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان است.


به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق جهانگیری امروز در یازدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی در تهران با بیان اینکه یکی از اهداف مهم ایران رشد و توسعه پایدار کشور است، گفت: بر این اساس دولت تدبیر و امید به منظور تحقق این هدف، اسناد بالادستی و مقابله با چالش‌های پیش رو ازجمله ایجاد اشتغال پایدار و افزایش رفاه مردم، برنامه‌ها و سیاست‌های مختلفی تدوین و به اجرا گذاشته است.

معاون اول رئیس جمهور با اعلام اینکه ایجاد ثبات در فضا و شاخص اقتصاد کلان  کشور یکی از این برنامه‌هاست، تصریح کرد: از این رو برای فعالان اقتصادی روند تغییرات نرخ تورم، نرخ ارز و سود بانکی قابل پیش‌بینی باشد. همچنین است تعامل سازنده با اقتصاد جهانی که امکان استفاده از فرصت‌های مهم بین‌المللی نظیر استفاده از فناوری‌های مهم بازارهای صادراتی و منابع مالی را تامین کند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه توجه به توانمندی‌های داخل کشور است از جمله نیروی انسانی جوان ومنابع طبیعی فراوان که فرصت مهمی در اختیار سیاستگذاران توسعه کشور قرار داده است، تصریح کرد: از سوی دیگر افزایش اعتماد فعالان اقتصادی به سیاستگذاران کشور با تبیین سیاست‌های علمی متکی بر خردجمعی، تسهیل و شفاف‌سازی مقررات، بهبود فضای کسب و کار صورت گرفته است. چرا که باور دولت این است که بخش خصوصی واقعی محور فعالیت‌های اقتصادی است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بدیهی است در فرآیند سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه کشور در بین رشته‌های مختلف صنعتی توسعه صنعت پتروشیمی از اولویت‌ ویژه‌ای برخوردار است اظهار داشت: در جهان کنونی کیفیت ابعاد زندگی مردمی در حوزه‌های بهداشت، حفظ سلامت، علوم پزشکی، تامین و انتقال مواد غذایی، پوشاک، صنعت توریسم، هواوفضا و مسکن به صنعت پتروشیمی و توسعه آن وابسته است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران با دارا بودن حدود 11 درصد ذخایر نفتی و 17 درصد ذخایر گازی جهان حائز رتبه اول جهان از لحاظ ارزش ذخایر نفت و گاز است، بیان کرد: همه اذعان دارند که ایران از بزرگترین تامین کنندگان انرژی در آینده خواهد بود. این ذخایر می‌تواند برای ده‌ها سال خوراک و انرژی مورد نیاز صنایع گوناگون کشور بویژه پتروشیمی را با اطمینان و قیمتی رقابتی تامین کند. بدیهی است شرکای آینده ایران نیز کسانی هستند که در برنامه‌های مهم توسعه‌ای امروز ایران مشارکت سازنده داشته باشند. البته ایران نیز این فرصت مناسب را در اختیار همگان قرار می‌دهد.

جهانگیری با اشاره به اینکه ایران در سال 1342 به عنوان اولین کشور خاورمیانه با بهره‌برداری از مجتمع کود شیمیایی مرودشت شیراز صنعت پتروشیمی را در منطقه بنیانگذاری کرد یادآور شد: امروز سواحل شمالی و جنوبی خلیج‌فارس قطب بزرگ صنایع پتروشیمی جهان محسوب می‌شوند. اکنون منطقه خلیج فارس علاوه بر اینکه مرکزیت تولید و حمل و نقل انرژی جهان را دارد محور تولید و تامین نیازهای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی دنیا را نیز داراست.

این عضو کابینه دولت در پایان خاطرنشان کرد: ایران به دلیل بهره‌مندی از منابع مختلف مورد نیاز یک صنعت پیشرفته پتروشیمی منحصر به فرد و تنها کشوری در خاورمیانه است که مجموعه هیدروکربن‌های مورد نیاز صنایع پتروشیمی هم در منابع گازی و هم منابع مایع به بالاترین میزان را در اختیار دارد.

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

==================

 

► نیاز کسب و کارهای کوچک به SEO
تلفن های همگانی رایگان می شود ◄

بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر