آشنایی با مشاغل: آتش نشان
دوشنبه ، 15 آبان 1396 ، 11:59

 

اگر به هیجان و نجات زندگی دیگران علاقه زیادی دارید، این شغل برای شما مناسب است.


آتش نشان کیست؟ کار آتش نشان چیست؟


آتش‌نشانی یا اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش به وسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد.


اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است.


آتش نشان فردی است که انواع مهارت های اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات را دارد. او از افراد و اموال آنها در برابر آتش و سایر خطرات محافظت کرده و در شرایط اضطراری به آنان کمک می کند. همچنین درباره مسایل ایمنی به مردم آموزش و مشاوره می دهد.


کار آتش نشانی شامل دو بخش اطفاء حریق و عملیات امداد و نجات می شود. در بخش اطفاء حریق به خاموش کردن انواع آتش ها در مناطق مختلف پرداخته می شود. در بخش عملیات امداد و نجات، افرادی که در چاه یا معدن سقوط کرده، در آسانسور یا ارتفاعات گیر کرده، دچار مسمومیت و خفگی شده، زیر آوار مانده و … را نجات می دهند.

 


وظایف آتش نشان:
•    حمل و نقل وسایل و تجهیزات آتش نشانی
•    کنترل کردن و خاموش کردن آتش
•    نجات مصدومان و قربانیان از محل های آتش سوزی، صحنه تصادفات و سایر موقعیت های خطرناک
•    کنترل کردن نشت مواد شیمیایی و خطرناک
•    نظارت بر عملیات های آتش نشانی و کار آتش نشان ها (مخصوص مسئولان تیم آتش نشانی)
•    تهیه گزارشات روزانه ازعملیات ها (مخصوص مسئولان تیم آتش نشانی)
•    برگزاری دوره های آموزشی در مدارس و سایر مراکز اجتماعی
•    بازرسی ساختمان ها برای اطمینان یافتن از رعایت شدن مسایل ایمنی در آنها
•    ارائه مشاوره حرفه ای به پروژه های ساخت ساختمان ها در خصوص رعایت موارد ایمنی در برابر آتش سوزیویژگی های آتش نشان:
سرعت عمل بالایی دارد: آتش نشان برای حفظ جان و مال مردم تلاش می کند و سرعت عمل در این خدمت رسانی نقش مهمی دارد.
قوت و نیروی بدنی بالا دارد: نجات جان افراد و مهار کردن آتش در بسیاری موارد به توانایی بالای بدنی نیاز دارد.
سلامت کامل روحی دارد: او باید سالم باشد و هیچ نشانه ای از بیماری های روانی هم نداشته باشد.
باشهامت و شجاع است: آتش نشان شجاع است و از آتش، آوار، ارتفاع، مصدوم حادثه دیده و ... نمی ترسد.
توانایی کار کردن در شرایط دشوار را دارد: مکان های حادثه دیده خطرهای احتمالی زیادی دارند و آتش نشان باید در هنگام سیل، زلزله، آتش سوزی و ... در این گونه مکان ها به انجام وظیفه بپردازد. پس باید از لحاظ روحی و جسمی آماده باشد.
دقت و تمرکز حواس دارد: آتش نشان باید ابعاد مختلف یک تصمیم خاص را در نظر بگیرد و با دقت تمام آن را عملی کند.
ابتکار عمل دارد: آتش نشان در شرایط اضطراری باید با خلاقیت خویش راهی برای کنترل حادثه و نجات جان افراد بیابد.
ثبات عاطفی دارد: یعنی باید در هر شرایطی تعادل روانی و آرامش خود را حفظ کند و تحت تاثیر موقعیت و احساسات قرار نگیرد.
حس نوع دوستی و انسان دوستی دارد: آتش نشان باید به انسان ها علاقمند باشد تا بتواند برای نجات آنها در مواقع اضطراری جان خود را به خطر بیندازد.آتش نشان، مظهر از خودگذشتگی و ایثار:
شاید کمتر شغلی را در جهان بتوان یافت که تا این حد به واسطه فداکاری پرسنل خود در بین مردم معروف و شناخته شده باشد. آتش نشانان به واسطه این ویژگی خود همواره و در تمام فرهنگ ها در دید مردم محترم بوده و مردم آنان را قلباً دوست دارند.شرایط ورود به شغل آتش نشان و مراتب این شغل:
برای آتش نشان شدن باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال سن، حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد و آمادگی جسمانی خوب داشته و آموزش های مربوطه  را دیده باشید. همچنین باید توانایی نشان دادن عکس العمل های سریع و به موقع و توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی را داشته باشید. این شغل استرس زا بوده و معمولا آتش نشان با خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی ، سقوط و … روبرو است.
افرادی که در آتش نشانی استخدام می شوند، در ابتدا به عنوان مامور آتش نشان انجام وظیفه می کنند و با گذشت زمان به مناصب بالاتر مثل راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها می رسند. این افراد اگر تحصیلات بالایی داشته باشند به شرط داشتن سابقه کاری خوب، می توانند باز هم ارتقاء یافته و افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی شوند.

برای ورود به این شغل می توانید در مقطع دبیرستان وارد رشته ایمنی و آتش نشانی شاخه کار و دانش شوید. همچنین می توانید در دوره های کاردانی (گرایش های نجات، اطفای حریق، ایمنی و حفاظت ساختمان های بلند)، کارشناسی (گرایش های مدیریت عملیات، پیشگیری) و کارشناسی ارشد (گرایش ایمنی و مدیریت) آتش نشانی ادامه تحصیل دهید.

افراد علاقه مند برای ورود به این شغل ابتدا باید ویژگی ها و شرایط عمومی و تخصصی ای که در آگهی های استخدامی ذکر می شوند را داشته باشند. بعد از قبولی در آزمون  اولیه، باید آزمون های عملی و تخصصی را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند وارد این شغل شوند.
بعد از استخدام شدن، آموزش های عملی و نظری مختلف به آتش نشانان جدید داده می شود. پس از تقسیم شدن در ایستگاه های مختلف، به مدت دو سال در دانشکده آتش نشانی آموزش تکمیلی می بینند. در صورت تمایل به افسر آتش نشان شدن می توانند در دانشگاه در مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهند.


ساعات و شرایط کار آتش نشان:
ساعات کاری آتش نشان به ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت است. همیشه آماده باش بودن، کار کردن در شرایط مختلف آب و هوایی و روبرویی با خطرهایی مانند سقوط از ساختمان، انفجار وسایل نقلیه و… بخشی از ویژگی های این شغل است.

جهت آشنایی بیشتر به لینک های زیر مراجعه بفرمایید:

www.125.ir
کتاب آموزش آتش نشان داوطلب

خاطرات آتش نشانان 

 

► طرح حذف دلار از مبادلات تجاری کشور در مجلس کلید خورد
استقبال سپرده گذاران کاسپین از ادامه طرح تعیین تکلیف ◄

 
بنر
بنر
بنر
بنر
نرم افزار CRM
رپورتاژ آگهی
ایمیل مارکتینگ
خريد بليط چارتر

برای سفارش بک لينک در بانکی با شماره 09127777190 تماس بگيريد
Page Title

افراد حاضر

ما 428 مهمان آنلاین داریم