بنر

احتمال حمله سایبری به سامانه‌های ایستگاه راه آهن

شنبه ، 19 تیر 1400 ، 10:53

برخی از رسانه‌ها، از هرج و مرج در ایستگاه‌های قطار کشوری خبر داده‌اند و احتمال حمله سایبری به سامانه‌های شرکت راه‌آهن را مطرح کرده‌اند.


به گزارش بانکی به نقل از تجارت‌نیوز، به‌دنبال اختلال سراسری در ساعات اخیر در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن که احتمالا بدلیل حمله سایبری است، فعالیت صدها خطوط قطار به تعویق افتاده و حتی لغو شد، ورودی‌ها و خروجی‌ها، مراکز خرید بلیط، خدمات الکترونیک باری و مسافری، و سایت شرکت راه آهن نیز دچار اختلال شدند.


این واقعه منجر به هرج و مرج بی‌سابقه‌ای در ایستگاه‌های قطار سراسر کشور شده است.

اختلال در سیستم‌های کامپیوتری، معطل شدن هزاران مسافر، آن هم بدون هیچ گونه پاسخگویی از طرف مقامات مسئول یا هیچ‌گونه پیش‌بینی در تجدید کار خطوط را با خود به همراه آورده است.


در این لحظات مسافرینی که در این ایستگاه‌ها حضور دارند پست‌های فراوانی را در صفحات اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند.


طبق گزارش به دست رسیده، صفحات اعلان ساعات ورود و خروج قطار، لغو فعالیت تمامی خطوط قطار را اعلان کرده و پیام «تاخیر زیاد به‌دنبال حملات سایبری» بر روی آنها قید شده است.


در این پیام مسافرین جهت اطلاعات بیشتر به شماره ۶۴۴۱۱ رجوع داده شدند، که بعد از بررسی، مشخص شد این شماره مربوط به دفتر مقام معظم رهبری است.

پیام قید شده بر روی این صفحات، احتمال یک حمله سایبری را در ذهن مسافران و مقامات مسئول دو چندان می‌کند.


نیاز به زمان است تا مقامات مسئول بتوانند صحت وسقم این حمله سایبری احتمالی را بررسی کنند، با این وجود تصور نمی‌شود مقامات ذیربط حاضر به انتشار پیام رسمی در این مورد باشند.


واکنش راه‌آهن به خبر حمله سایبری به راه‌آهن


ایسنا نوشت: شرکت راه‌آهن اختلال یا احتمال حمله سایبری در ایستگاه‌های قطار را تکذیب کرد و گفت: اختلال در حوزه بازرگانی شرکت راه‌آهن به وجود آمده که منشأ آن مشخص نیست.


ساعاتی پیش برخی رسانه‌ها درباره هرج و مرج در ایستگاه‌های قطار برون شهری خبر داده بودند و اعلام کردند که احتمال حمله سایبری وجود دارد اما صادق سکری- مدیرکل روابط عمومی شرکت راه‌آهن - اظهار کرد: هیچ مشکل و اختلالی در ایستگاه‌های قطار و سفرهای ریلی به وجود نیامده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا احتمال حمله سایبری به راه‌آهن را رد می‌کنید، افزود: هیچ اختلال یا حمله سایبری به حوزه مسافری، باری یا ایستگاه‌های قطار بین شهری صورت نگرفته است. اختلالی در این زمینه وجود ندارد.


سکری ادامه داد: تنها در حوزه بازرگانی اختلالی به وجود آمده که هنوز منشا آن مشخص نیست.


البته ساعاتی پیش شرکت راه‌آهن در اطلاعیه‌ای در این باره اعلام کرد:  برنامه حرکت قطارها در اتوماسیون داخلی کشور  است و مشکلی برای تردد قطارهای مسافری و باری وجود ندارد. در حال حاضر حرکت قطارها طبق روال و برنامه قبلی در حال انجام است و مشکلی در سیر و ایمنی قطارها وجود ندارد.

► بزرگ ترین کلاهبرداری های تاریخ
احتمال حمله سایبری به سامانه‌های ایستگاه راه آهن ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر
بنر