بنر

دانستنی هایی درباره کارت های بانکی

يكشنبه ، 30 تیر 1392 ، 06:30

استفاده از کارت های بانکی برای نخستین بار در دهه 1950 در سراسر جهان متداول گردید .این کارتهای پلاستیکی به منظور تسریع در روند بانکداری الکترونیک و کاهش استفاده از پول نقد رواج یافتند که تا امروز توانسته اند جایگاه مناسبی در عرصه بانکداری الکترونیک برای خودشان دست و پاکنند.

به گزارش بانکی دات آی آر، استفاده از کارت بانکی سبب کاهش استفاده از پول نقد، صرفه جویی در هزینه اسکناس، امنیت بیشتر و کاهش سرقت ها و... می شود.

هر کارت بانکی پنج مشخصه اصلی دارد که این کارت را از سایر کارت ها متمایز کرده و امکان دریافت و انتقال وجه را فراهم می آورد.

1.شماره کارت

این شماره یک شماره 16 رقمی است که برای اینکه خواناتر باشد و همچنین راحت تر در خاطر سپرده شود در چهار مجموعه 4 رقمی بر روی کارت درج می شود.

این شماره ها به چه معناست؟

شش رقم اول ( 603769 ) معرف شماره شناسايي بانک يا BIN (Bank Identification Number) مي باشد.دو رقم بعدي معرف کد محصول مي باشد. انواع مختلف کارت هاي بانکي از قبيل کارت بدهکار ، کارت پيش پرداخت ( بن کارت ، کارت هديه و ... ) ، کارت اعتباري و ... داراي کد محصول مجزا مي باشند.هفت رقم بعدي  معرف شماره سريال کارت مي باشد.
رقم آخر  رقم کنترلي ( Check Digit ) مي باشد.

2.cvv2

عددی سه یا چهار رقمی است که برروی کارت درج می شود و برای خرید های اینترنتی به کار می آید.

3. تاریخ انقضا

یک عدد چهار  رقمی است که معرف سال و ماه انقضای کارت شماست. درصورتی که به هردلیل تاریخ انقضای کارت شما بر روی کارت درج نشده بود و می خواستید خرید اینترنتی انجام دهید با مراجعه به یکی از شعب بانکتان می توانید این تاریخ را دریافت کنید.

4.رمز اول

همان رمز کارت است که هنگام دریافت کارت به شما داده می شود و توصیه می گردد به محض دریافت آن را تغییر دهید.

رمز کارت می بایست یک عدد چهار رقمی باشد و بهتر است تاحد ممکن درذهن شما باشد و آن را جایی یادداشت نکنید.

5. رمز دوم

این رمز برای خرید های آنلاین و استفاده از اینترنت بانک ها کاربرد دارد و معمولا با درخواست شما در شعبه تحویل داده می شود ،برخی از بانک ها هم امکان دریافت این رمز را از طریق خود پرداز فراهم نموده اند .

 

اخبار منتخب بانکی دات آی آر:

================

► آیا نظام بانکداری ایران اسلامی است؟+آشنایی با بانکداری اسلامی
معرفی مختصرانواع تسهیلات ریالی نظام بانکداری ایران ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر