بنر

هزینه صدور کارت‌های بانکی سه برابر شد

شنبه ، 27 ارديبهشت 1399 ، 13:36
مدیر امور فناوری و اطلاعات بانک رفاه کارگران، در خصوص حجم بالای کارت‌های بانکی غیر فعال بیان کرد: هزینه صدور کارت‌های بانکی در سال‌های اخیر برای بانک‌ها دو تا سه برابر شده اما هزینه دریافتی از مشتریان مطابق دستور العمل بانک مرکزی بدون تغییر باقی مانده است.

به گزارش بانکی به نقل از بانک مردم به قل از چابک‌آنلاین، طبق آخرین آمار بانک مرکزی، تعداد ۳۳۳ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۹۰۱ کارت بانکی (کارت برداشت، اعتباری، هدیه و بن کارت) تا پایان بهمن ماه سال ۹۸ صادر شده که ۲۲۸ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۱۳۴ عدد یا به عبارتی ۶۸٫۵ درصد از مجموع آن ها هیچ تراکنشی نداشته اند.

ضیاءالدین حجاری افزود: به ازای صدور هرکارت بانکی به طور میانگین مبلغی معادل ۲۷۰۰۰ ریال از هر مشتری دریافت می شوددرحالیکه بانک ها باید حدود ۴۰۰۰۰ ریال برای صدور یک کارت و متعلقات آن نظیر پاکت رمز، برگه راهنما، استهلاک دستگاه های صدور کارت و غیره هزینه کنند.

وی ادامه داد: این امر در صورت غیرفعال بودن کارت یا به عبارتی عدم کارکرد کارت توسط مشتری، بی انگیزگی بانک ها در صدور کارت را به همراه خواهد داشت.

مدیر امور فناوری و اطلاعات بانک رفاه کارگران بیان کرد:  درصورت عدم مدیریت وکنترل روند رو به ازدیاد کارت های صادره غیر فعال، این امر می تواند در آینده هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری قابل توجهی را به بانک ها تحمیل کند.

حجاری افزود: با توجه به تعداد بالای کارت های بانکی، غیرفعال بودن آن ها صرفا هزینه های سربار صدور کارت را به بانک تحمیل خواهد کرد.

وی ضمن اشاره بر این که ” این موضوع در خصوص کارت های هدیه و خرید تا حدودی متفاوت است” بیان کرد: در واقع این کارت ها با توجه به نرخ سودی که به آن ها تعلق می گیرد که صفر درصد بوده، از دو بعد برای بانک ها جذاب است.

وی ادامه داد: اولا بانک هزینه صدور کارت را از مشتری دریافت می کند و ثانیا سود رسوب پول نیز عاید بانک ها می شود چرا که مبلغ موجود در این کارت ها قابل برداشت نبوده بنابراین، مبلغ موجود درآن ها به مرور زمان توسط مشتری کسر می شود.

حجاری تشریح کرد: در نتیجه این امر سود بیشتری را برای بانک ها به همراه دارد؛ از همین رو، بانک ها سعی در ترغیب مشتریان با استفاده از این کارت ها دارند.


► استخدام فوری در معتبرترین شرکت ها
نگاهی به تغییرات واحد پول ایران در گذر زمان ◄

بنر
بنر
بنر
مطالب مرتبط
بنر